Armáda koupí třicet obrněných vozidel, soutěž nebude

Praha - Česká armáda už rozhodla, že nakoupí třicet lehkých obrněných vozidel, a to bez výběrového řízení. O uzavření jedné z největších obranných zakázek za poslední roky informují dnešní Hospodářské noviny. Jako důvod pro urychlený nákup uvádějí vojáci stále se zhoršující situaci v Afghánistánu. Češi za nákup nových vozů zaplatí jednu miliardu korun.

„Vozidla chceme mít ještě tento rok. Jde o naléhavou potřebu, proto nevypisujeme tendr,“ potvrzuje Jaroslav Kopřiva, náměstek ministryně obrany pro vyzbrojování. Vojáci dostanou 15 italských vozů Iveco a dalších 15 vozů Dingo od německého dodavatele. Ty dostaly před americkými Hummery přednost hlavně díky zkušenostem, které s nimi naši vojáci mají. 

Čtyři kusy od každého výrobce totiž koupila armáda už loni na podzim - opět bez výběrového řízení. Armáda argumentovala tzv. urgentní operační potřebou pro jednotky v Afghánistánu. To ji dává možnost obejít zákon a obrátit se přímo na jednotlivé dodavatele. Teď generální štáb sestavil balíček „urgentních potřeb“: jsou tu třeba neprůstřelné vesty a přilby, rušičky, terénní sanitky nebo bezpilotní průzkumná letadla. Ministerstvo obrany zatím neřeklo, jakým způsobem bude tento materiál pořizovat. Vzhledem k naléhavosti ale připouští, že i tady se obrátí přímo na výrobce. Opozice i někteří zbrojní experti ale zpochybňují, že technika se nedala pořídit i dříve prostřednictvím běžného tendru.

Opozice má výhrady i k obrněncům Dingo: „Máme informace, že vozidla Dingo jsou nevhodná do afghánského prostředí a nemají dostatečnou ochranu před raketami,“ myslí si zástupce sociálních demokratů Antonín Seďa.

Miliardu korun pro nákup lehkých obrněných vozidel použije ministerstvo z peněz ušetřených za vypovězený kontrakt na transportéry rakouské zbrojovky Steyr. Vozidla by měla sloužit hlavně v provincii Lógar, kde působí český rekonstrukční tým. Tam odletěla v neděli první část pátého kontingentu polní nemocnice.

Tiskové oddělení ministerstva obrany uznává takto zorganizovaný obchod především snahou o zajištění bezpečnosti pro české vojáky. Tu lze momentálně podle zástupců ministerstva docílit hlavně rychlými úkony, proto se přistoupilo k urgetním opatřením, které urychlí čas. Od čerstvě zakoupených vozidel si ministerstvo i česká armáda v Afghánistánu slibují především preventivní ochranu proti minám či střepinám.

Neveřejné soutěže v resortu obrany na zbrojní zakázky jsou častý problém, na postup ministerstva si stěžuje mnoho firem. Jeden z posledních případů - nákup pěti set nákladních Tater - ministerstvo obrany zdůvodnilo podporou domácího dodavatele.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna celý den řešila důvěru Babišově vládě, ministři představili své priority

Na první letošní řádné schůzi se zákonodárci v úterý celý den zabývali vyslovením důvěry kabinetu Andreje Babiše (ANO), jehož součástí jsou také SPD a Motoristé. Na úvod promluvil premiér Babiš, podle něhož je cílem kabinetu sebevědomé, bezpečné, prosperující a úspěšné Česko. V dolní komoře pak hovořili jednotliví ministři, kteří poslancům představili své priority. Po nich vystupují zástupci opozice. Ta v úterý neprosadila doplnění programu schůze o projednání návrhu k odvolání Tomia Okamury (SPD) z čela dolní komory. Schůze byla v úterý večer přerušena do středečního rána.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Lavina v Rakousku zabila chlapce z Česka

V Rakousku v salcburském Bad Gasteinu v úterý zemřel třináctiletý český chlapec, kterého při lyžování ve volném terénu zachytila lavina. O neštěstí informovala agentura APA s tím, že záchranáři hocha vyprostili a poté se ho marně snažili asi 45 minut oživit. APA původně informovala o tom, že chlapci bylo 12 let, na základě informací salcburské policie následně věk opravila.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Silná ledovka zkomplikovala dopravu

Silná ledovka zkomplikovala železniční i silniční dopravu na řadě míst po celém Česku. Ve středních Čechách ráno nejezdila velká část příměstských a regionálních autobusových linek, zrušeny byly i některé dálkové spoje. Pražské letiště fungovalo několik hodin v omezeném provozu. Ledovka se někde udržela až do odpoledních hodin, hlavně na severu a severovýchodě republiky hrozí i ve středu a ve čtvrtek.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Razie, obvinění zaměstnance i změny. Reportéři ČT zmapovali situaci ve VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna rozhoduje o tom, kam potečou stamiliardy, a její šéf Zdeněk Kabátek bývá označován za mocnějšího než ministr zdravotnictví. Kriminalisté ale vyšetřují IT zakázky pojišťovny a obvinili i jejího zaměstnance. VZP figuruje také v kauze Dozimetr a Kabátek musel vysvětlovat kontakty s kontroverzními postavami. Staronový ministr Adam Vojtěch (za ANO) už před nástupem do funkce avizoval, že pojišťovnu čekají velké změny. Situaci ve VZP mapoval pro Reportéry ČT Ondřej Golis.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Úrazy kvůli ledovce plnily urgentní příjmy

Pacienti s úrazy po pádech na ledu plnili v úterý urgentní příjmy a chirurgické ambulance pražských nemocnic. Urgentní příjem FN Motol a Homolka byl dopoledne kvůli lidem s úrazy na ledu maximálně vytížen. Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) i na Bulovce bylo pacientů proti normálu asi o polovinu víc. Nejčastějšími úrazy byly zlomeniny končetin, ale také zranění hlavy či zad. Někteří pacienti s komplikovanými zlomeninami vyžadujícími operaci museli být hospitalizovaní.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Vémola musí zaplatit osmdesát tisíc, neprokázal původ jednoho ze svých lvů

Karel Vémola musí zaplatit pokutu osmdesát tisíc korun za neprokázání legálního původu jednoho ze svých lvů – samice lva pustinného. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) mu ji uložila také za nedodržení lhůty pro oznámení, že se stal majitelem dalších zvířat. České televizi to sdělila mluvčí inspekce Miriam Loužecká. Vémola je od prosince ve vazbě, kde čelí trestnímu stíhání za údajnou organizovanou drogovou činnost.
před 12 hhodinami

Turek zmocněncem je úlitba Motoristům, říká Bartoš. Koten jmenování rozumí

„Zmocněnec nemá žádnou exekutivní sílu. (...) Je to nějaká úlitba Motoristům od premiéra Andreje Babiše (ANO),“ uvedl v Událostech, komentářích místopředseda poslaneckého klubu Pirátů Ivan Bartoš. Reagoval tím na situaci okolo jmenování Filipa Turka (za Motoristy) vládním zmocněncem pro Green Deal a klimatickou změnu. „Jmenování Turka zmocněncem rozumím. Celá ta kauza spíše připomíná vrtěti Turkem. (...) Média zde ovlivňují veřejné mínění jedním směrem,“ sdělil místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD). Podle předsedy TOP 09 Matěje Ondřeje Havla je Turkova minulost reputační riziko země. „Takový člověk nemůže být členem vlády,“ dodal. Předsedkyně poslaneckého klubu STAN Michaela Šebelová je překvapena, že Babiš nechce podat kompetenční žalobu a za Turka bojovat. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) tvrdí, že by případné podání kompetenční žaloby a čekání na rozsudek zastínilo ostatní témata vlády.
před 16 hhodinami
Načítání...