Akce Užovka: Gang fingoval nehody, škoda skoro 30 milionů

Praha - Skupina 14 policistů a 157 dalších lidí byla obviněna kvůli fingování dopravních nehod a vloupání do aut. Pojišťovnám údajně dosud způsobili škodu 29,5 milionu korun. Částka však není konečná, protože je třeba prověřit ještě další stovky případů. Podle policejní mluvčí Martiny Lídlové byla akce Užovka ukončena v roce 2008. Tehdy státní zástupce sdělil obvinění celkem 4 policistům, 2 vojákům a 24 civilistům. Policisté ve spolupráci s pojišťovnami ale případ dále prošetřovali a počet obviněných k dnešnímu dni enormně narostl.

Celkem policie navrhla zahájit trestní stíhání u 14 policistů ze středočeského krajského ředitelství, dvou bývalých policistů, třech vojáků z útvaru v Klatovech a Jincích a 213 civilistů. U části z nich ještě stíhání nebylo zahájeno. Dopustili se podle policie zneužití pravomoci veřejného činitele, přijímání úplatku, podplácení, pojistného podvodu, nedovoleného ozbrojování a neoprávněného nakládání s osobními údaji. Za dobu několikaletého vyšetřování bylo zdokumentováno více než 200 případů. Prověřit ale ještě zbývá dalších 500 případů. „Je to případ starý dva roky a všichni policisté až na jednoho byli už před dvěma lety propuštěni,“ uvedl ředitel středočeské policie Václav Kučera. Poslední z příslušníků je podle něj dlouhodobě postaven mimo službu.

Podle dřívějších informací měla skupina několik aut, která opakovaně hlásila jako bouraná, a inkasovala pojistky. Před každou akcí je vždy „přestrojila“, aby vypadala na pohled jinak, případně je „dobourávala“. Při domovních prohlídkách našli policisté u obžalovaných například doklady k vozidlům, potvrzení o technických prohlídkách a další důkazy. Roli hráli také tzv. bílí koně, které organizátoři podvodů verbovali například ve studentských klubech za odměnu čtyř tisíc korun.

Rozplétání pojistných podvodů této skupiny odstartovala nehoda rychlíku u Vraňan na Mělnicku v březnu 2007. René Kučera tehdy najel poškozeným autem na železniční přejezd, aby mohl později nahlásit, že díru do podvozku způsobila při přejíždění tratě železniční traverza. Pomáhali mu dva komplicové. Výpravčí ale omylem zastavil vlak, který jel na jiné koleji, a došlo tak ke srážce. Vlak vykolejil, dva lidé se zranili a Českým drahám vznikla škoda dvacet milionů korun. Kučeru za to soud poslal na 4,5 roku do vězení, výpravčí dostal podmínku, stejně tak Kučerovi komplicové. Díky tomuto případu se policisté posléze dostali na stopu svých kolegů, kteří se na podvodech podíleli.

Skupina měla role rozdělené

Za hlavní organizátory označila inspekce před dvěma lety jednoho z bývalých policistů a jednoho civilistu. Role měli ve skupině rozdělené, například vojáci podle Lídlové fungovali jako řidiči a fiktivní majitelé aut a dopravní policisté z Mělníka a z Prahy-venkova pak fingovanou nehodu či vloupání do vozidel zdokumentovali pro pojišťovnu. Pojišťovna pak škodu vyplatila. Podle vrchního ředitele úseku vnitřních věcí České pojišťovny Ludvíka Bohmana rostla skupině s jídlem chuť – někteří policisté byli schopni za svou pracovní směnu zorganizovat tři fiktivní dopravní nehody.

Na akci spolupracovala při rozkrývání pojistných podvodů i Česká pojišťovna. Té se týká 80 pojistných událostí a je v nich zapojeno 120 lidí. V kauze nefiguruje žádný zaměstnanec pojišťovny. Skupina pojišťovně způsobila škodu zhruba 12 milionů korun. Do případu se zapojila i Allianz pojišťovna.

Za celý loňský rok šetřily pojišťovny v ČR přibližně 3 100 podezřelých škod u motorových vozidel a prokázaly pojistné podvody v celkové hodnotě bezmála 360 milionů korun.