Akademický senát navrhl odvolat děkana teologické fakulty UK

Akademický senát Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy (KTF UK) přijal návrh na odvolání děkana Jaroslava Brože. Pro bylo osm senátorů, dva proti a jeden se zdržel. Mezi hlavní důvody, které v návrhu na odvolání zmínili, patří zavedení nového mzdového předpisu či zřízení podle nich nesystémové funkce koordinátora pro hospodaření. Brož podle nich učinil ve své funkci řadu rozhodnutí, která závažně poškozují dobré jméno fakulty. Brož prohlásil, že dělal vše v zájmu fakulty.

Děkana jmenuje a odvolává na návrh akademického senátu fakulty rektor. Rektorka UK Milena Králíčková musí vyčkat na doručení návrhu na odvolání děkana, uvedla mluvčí univerzity Lucie Přívětivá. Poté bude podle ní postupovat podle zákona o vysokých školách a v souladu s vnitřními fakultními a univerzitními předpisy, napsala Přívětivá.

Brož je děkanem od loňského května, v únoru ho zvolil stejný akademický senát fakulty, který nyní přijal návrh na jeho odvolání. Pro přijetí návrhu bylo potřeba, aby se pro něj v tajném hlasování vyslovily nejméně tři pětiny všech členů akademického senátu, vyplývá z jeho jednacího řádu. Senát má dvanáct členů, z toho osm akademiků a čtyři studenty.

„Jaroslav Brož coby děkan KTF UK ve své funkci učinil řadu rozhodnutí, která závažně poškozují dobré jméno KTF UK,“ uvedli v návrhu na odvolání děkana někteří senátoři. Jako důvody uvedli zavedení nového mzdového předpisu, zřízení funkce koordinátora pro hospodaření, která je podle nich nesystémová, ohrožení studijních programů dějiny evropské kultury či například porušování statutu fakulty a dalších předpisů univerzity. Dalším důvodem bylo podle některých i neprofesionální spravování sociálních sítí fakulty.

Brož: Vše jsem činil v zájmu fakulty

Brož se na úvod jednání vyjadřoval k bodům návrhu. Řekl například, že se studiem dějin evropské kultury se na fakultě počítá. K pozici koordinátora pro hospodaření řekl, že jeho role byla spíše administrativní. Funkci stanovil Brož opatřením loni v září. Řekl, že ho už bez náhrady zrušil.

„Svůj úřad opouštím s vědomím, že vše, co jsem učinil, bylo v zájmu katolické teologické fakulty. Pevně doufám, že senátoři ke svému rozhodnutí dospěli s plným vědomím vážnosti tohoto kroku a že jejich rozhodnutí bylo vedeno upřímným zájmem o naši fakultu a ničím jiným,“ sdělil Brož ve vyjádření, které fakulta zaslala ČTK. Poděkoval za podporu studentům i dalším hostům, kteří přišli na zasedání. Svému nástupci popřál mnoho sil.

Transparenty a dopis

Místnost, kde senát zasedal, zaplnili studenti i akademici fakulty. Někteří z nich měli transparenty na Brožovu podporu. Stálo na nich například: „Hlas studentů podpora Jaroslava Brože“ či „Senáte, naslouchej studentům! Nechte děkana pokračovat!“ Začátku jednání se zúčastnil i pražský arcibiskup Jan Graubner, pronesl modlitbu. Zhruba po hodině odešel.

Na podporu Brože poslala v minulých dnech akademickému senátu dopis studentka filozofie a etiky na KTF Jana Marešová. V něm senátory prosila, aby nepoškozovali dobré jméno fakulty. „Prosím, nenechte se zaslepit nenávistí a vnímejte, prosím, rozměr situace, do které KTF svým jednáním v tuto chvíli stavíte,“ uvedla v příloze dopisu, který má ČTK k dispozici.

K návrhu na odvolání se kromě Brože vyjadřovali i zástupci akademického senátu a přítomní. O návrhu se diskutovalo asi tři hodiny. Zazněly příspěvky na Brožovu podporu i proti němu.

Protest proti vedení fakulty

V říjnu před budovou fakulty protestovalo proti jejímu vedení několik desítek lidí. Protestující, mezi kterými byli studenti i někteří zaměstnanci fakulty, žádali zrušení funkce koordinátora pro hospodaření, kterou zastával bývalý proděkan Jakub Jinek. Ten na minulém jednání akademického senátu v polovině ledna na svou pozici rezignoval.

Pozornost k dění na fakultě předloni přitáhla informace o výpovědi historika Tomáše Petráčka. Byla i jedním z důvodů hlasování o odvolání děkana Vojtěcha Novotného, který nakonec v prosinci 2023 rezignoval kvůli zdravotním důvodům. Petráčkovu výpověď začal řešit soud, historik se domnívá, že jeho výpověď je neplatná, postup školy byl podle něj nezákonný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 4 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 5 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 5 hhodinami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí následně spolupodepsal.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
před 9 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Soud nepravomocně uložil peněžitý trest tvůrci webu White Media

Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, v úterý Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD – nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.
před 10 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...