Aby Češi nezapomněli na tábor v Letech: Romský aktivista Růžička dostal ocenění

2 minuty
Růžička dostal ocenění za dlouholeté aktivity v Letech
Zdroj: ČT24

Romský aktivista Čeněk Růžička převzal od ministra kultury Daniela Hermana (KDU- ČSL) ocenění Artis Bohemiae Amicis (Přátelům českého umění). Medaili dostal za svoje aktivity týkající se tábora v Letech u Písku. Ministři se na konci srpna dohodli, že vepřín stojící na místě koncentračního tábora pro Romy odkoupí od majitele vláda.

Růžička je předsedou Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Podle Hermana to byl právě on, kdo se zasloužil, aby historie kolem tábora v Letech získala zájem veřejnosti. 

Ministr zmínil, že se spolu s Růžičkou znají více než dvacet let. Od něj se také v době svého působení v České biskupské konferenci a později na Ústavu pro studium totalitních režimů o historii tábora dozvěděl.

„Přišlo mi až absurdní, že by si společnost dovolila udržovat prasečák na místě, kde ta samá společnost týrala naše lidi. Proto tak bojuju,“ poznamenal Růžička. 

Je třeba, aby většinová společnost znala romskou kulturu, aby znala také osudy romských spoluobčanů. To může pomoci i k narovnání současného vztahu.
Daniel Herman

Herman ho označil za člověka, který reprezentuje skupinu „velice drsně zasaženou rasovou nenávistí“. Uvedl, že součástí kultury musí být i „kultura připomínání“, a to i těch kapitol historie, na které se nevzpomíná dobře. Růžička k tomu uvedl, že táborem v Letech prošla i jeho matka, on sám se ale o jeho existenci dozvěděl se zpožděním.

Tábor Lety začal fungovat v roce 1940 formálně jako kárný pracovní a určený byl pro osoby, které se – dobovým slovníkem – štítily práce. Romové tvořili necelých deset procent vězňů, dále šlo o tuláky nebo bezdomovce.

Změna nastala v roce 1942, kdy Lety změnily své určení na sběrný tábor (židovským ekvivalentem sběrného tábora byl na českém území Terezín). Od srpna 1942 se hovoří o táboře určeném pro „potírání cikánského zlořádu“. Dozor zde po celou dobu nevykonávali nacisté, ale dozorci z řad českého četnictva.

Do května 1943 táborem prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne šest set romských vězňů. Do druhé světové války žilo na území dnešního Česka odhadem do deseti tisíc českých Romů; nacisté podle odhadů zavraždili devadesát procent jejich populace. 

Romský koncentrační tábor v Letech
Zdroj: ČTK

Na místě koncentračního tábora, kde byli za druhé světové války internováni Romové z protektorátu Čechy a Morava, stojí od 70. let minulého století vepřín. O jeho odkupu a zbourání se mluví již více než 20 let, k odstranění vepřína vyzval Česko i Evropský parlament.

Růžička podotkl, že na odkup vepřína a obnovení piety místa věří tak na 75 procent. Obává se, že by celý proces mohly zkomplikovat ještě podzimní volby a nedostatek politické vůle na straně nové vlády.

Tahleta vláda ještě uvolní peníze, omašličkuje je tou kauzou a já doufám, že to dopadne. Pokud by to tak nemělo skončit, tak bude obrovský problém a já budu muset bojovat dál… Zhatit by to mohla politická vůle příští vlády.
Čeněk Růžička
oceněný romský aktivista

Smlouvu se společností Agpi, které vepřín patří,  zbrzdila příprava státního rozpočtu na rok 2018, ze kterého peníze na odkup půjdou. Herman ale slíbil, že se vše podaří do voleb. Vláda by smlouvu měla podepsat kolem poloviny října. Následně materiál odtajní a zveřejní i cenu, za kterou vepřín odkoupí. 

Medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelům českého umění) uděluje ministerstvo kultury od roku 2000. Loni ji získal například bývalý dirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Speed Marathon se vrací, řidiči si musí dát pozor na tisícovce míst

Po celé zemi ve středu hlídky změří rychlost projíždějících aut, a to v rámci jedné z největších dopravních policejních akcí – takzvaného Speed Marathonu. Zaměří se ale i na další přestupky, například telefonování za volantem či stav vozidel. Zhruba tisíc stanovišť ve veřejném hlasování pomáhali vybírat sami lidé.
před 24 mminutami

Nákazu do stáda může přinést lesní zvěř, bojí se slintavky a kulhavky chovatel

Ohrada s masným skotem je od hlavní silnice na Slovensko vzdálená jen pár metrů. Chovatel zvířat to ale jako riziko nevnímá. Spíše má obavy, aby se případná nákaza slintavkou a kulhavkou mezi jeho zvířata nerozšířila od lesní zvěře. Nakazit se může ta srnčí, jelení nebo černá. Myslivci upozorňují, že nákaza se pak může šířit nekontrolovaně, protože nelze zamezit volnému pohybu této zvěře.
před 54 mminutami

Procházka historií. Aplikace přibližuje vzpomínky přeživších holocaustu

Aplikace „I walk“, na jejímž vývoji se podílel Ústav pro studium totalitních režimů, propojuje konkrétní místa s historickými událostmi a autentickými vzpomínkami přeživších holocaustu. Nyní v ní uživatelé najdou téměř dvacet procházek napříč Českem, další budou přibývat. Aplikace je zdarma a do telefonu si ji může nainstalovat kdokoliv. Pracovat s ní mohou například i učitelé při výuce v terénu.
před 1 hhodinou

Dobrovolní hasiči zápolí s náborem, noví členové nepřicházejí

V Česku je přes šest tisíc jednotek dobrovolných hasičů. Slouží v nich na osmdesát tisíc lidí, kteří pomáhají s likvidací požárů, následků bouřek nebo při haváriích. Noví členové ale nepřicházejí. Nejméně dobrovolných hasičů působí v Praze, v Karlovarském a Libereckém kraji, nejvíce ve Středočeském. Jednotky ze zákona zřizují samotné obce. Pohotovost v nich musí zároveň držet nejméně čtyři hasiči.
před 10 hhodinami

Účty Fialy a SPOLU na síti X byly napadeny ze zahraničí

Účet premiéra Petra Fialy (ODS) na síti X byl napaden, v úterý ráno se na něm objevily falešné příspěvky, sdělila mluvčí vlády Lucie Michut Ješátková. Podvržené příspěvky se objevily i na účtu koalice SPOLU. Zmíněné příspěvky lživě informovaly třeba o útoku na české vojáky ruskou armádou nebo odvetách za americká cla. Fiala uvedl, že účty byly napadeny ze zahraničí. Případem se zabývá policie.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Samosprávy budou o změně rozpočtového určení daní s politiky dál jednat

Samosprávy neočekávají, že by se před podzimními volbami podařilo prosadit změnu rozpočtového určení daní, která by zvýhodňovala obce, jež vytvářejí příznivé podmínky pro podnikání. Budou jednat s politickými stranami, aby bylo možné takovou změnu přijmout po volbách, řekl předseda Svazu měst a obcí (SMO) František Lukl (STAN) po jednání se zástupci vlády. Ti uvedli, že nemají k úpravě výhrady, pokud bude neutrální vůči státnímu rozpočtu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ovečkin je reklamou, kvůli níž umírají lidé, říká Hašek

Hokejový útočník a moskevský rodák Alexandr Ovečkin dal 895. gól v NHL. Zlomil tak 31 let starý střelecký rekord kanadské hokejové legendy Waynea Gretzkého. Sportovec, jenž má blízko k ruskému vládci Vladimiru Putinovi, přijímal gratulace od mnoha sportovních celebrit, bývalý hokejový brankář Dominik Hašek mezi nimi však nebyl. „V době, kdy Rusko vede imperialistickou válku proti Ukrajině, jsem k tomu neviděl důvod,“ sdělil. Podle něj je Ovečkin „reklamou“, kvůli níž „umírají lidé“.
před 16 hhodinami

„Odstříhával mi černou kůži bez umrtvení.“ Plastický chirurg dluží na odškodném

Když jde někdo na plastickou operaci, obvykle proto, že chce na svém těle něco zlepšit. Úplně jinak to ale dopadlo s pacientkami plzeňského plastického chirurga Jana Boudy. Ten podle pravomocných soudních rozhodnutí tyto pacientky svým jednáním poškodil, a měly tak dostat vysoké odškodné. Jenže nedostaly nic. Lékař pod novou hlavičkou operuje dál. Pro Reportéry ČT natáčela Jevhenija Vachničenko.
před 17 hhodinami
Načítání...