Finále boje o Senát lidi netáhne, účast pod deseti procenty

V první den druhého kola senátních voleb se volební účast pohybovala odhadem okolo deseti procent voličů. Výjimečně se dostala k 15 procentům. Druhé kolo senátních voleb ale nepatří k volebním tahákům, v roce 2014 zaznamenalo účast necelých 17 procent voličů, což tehdy bylo o zhruba 21 procent méně než v kole prvním.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA Autor: VLP / Kaboň Lukáš

„Zatím to vypadá kolem osmi procent. Kdybych to měla srovnat s prvním kolem, to jsme měli touhle dobou zhruba 16 procent,“ přiblížila členka volební komise v Hodoníně Martina Millerová. Podle jejího odhadu je účast při senátních volbách v porovnání s minulými lety podobná.

V Moravskoslezském kraji odhaduje krajská kontrolní komise účast kolem 10 procent. Předseda ostravské volební komise Michal Strýček uvedl, že účasti při prvním kole ta v kole druhém určitě nedosahuje. 

V druhém kole se rozhoduje o výsledku 27 duelů, volby zároveň určí, jak silnou většinu bude mít v horní komoře současná vládní koalice. Volit senátory mohli lidé v pátek od 14 do 22 hodin a po noční přestávcepak mají možnost opět v sobotu od 8 do 14 hodin.

Video Události
video

Události ČT: Senátní duely vstoupily do finále

Sociální demokraté spolu s ANO a KDU-ČSL mají s ohledem na sedm vzájemných duelů svých kandidátů jisté to, že budou v jednaosmdesátičlenném Senátu disponovat nejméně 42 hlasy. K ústavní většině, kterou při plném stavu tvoří 49 senátorů, by potřebovali dalších sedm vítězství.

První kolo voleb vyhrálo hnutí ANO, postoupilo ve 14 obvodech. ČSSD a KDU-ČSL mají ve finále po osmi finalistech, kteří kandidovali přímo za tyto strany. Další postupující kandidovali za koalice těchto stran s dalšími subjekty.

Očekává se nižší účast než v prvním kole

Výsledek bude záležet na tom, kolik voličů se 54 finalistům podaří přilákat do volebních místností. Ve finále bývá účast nižší až o polovinu v porovnání s prvním kolem. Možnost hlasovat má 2,78 milionu voličů, k úvodnímu kolu přišla třetina z nich.

Hlasovací lístky se jmény kandidátů dostanou lidé spolu s úřední obálkou až ve volebních místnostech. Stejně jako před týdnem by neměli zapomenout na občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti.