Volby 2016: Jihočechy trápí drahé byty a pozemky. Chybí jim také dálnice do Prahy

Ceny bytů a pozemků zdražují v Jihočeském kraji nejrychleji za posledních pět let. Místy vzrostly až o stovky tisíc korun. Obyvatelé kraje přitom patří k těm s nižšími průměrnými příjmy. Jako problémovou vnímají také otázku čerpání evropských dotací. Přesto ale hodnotí kvalitu života v regionu spíše nadprůměrně. Problémům kraje se budou věnovat hosté předvolební debaty, která začne ve 20:00 na ČT24.

České Budějovice
Zdroj: ČTK Autor: Jiří Berger

Poptávka po nemovitostech v Jihočeském kraji převyšuje nabídku, což žene ceny nahoru. Ke zvyšování cen přispívají vzhledem k velkému počtu zájemců také dražby bytů.

Obrovským trendem je v současnosti nákup bytů za účelem investice a právě v Jihočeském kraji jde o obvyklou situaci, protože řada tamních obyvatel bydlí v nájmu. Platí to zejména pro lukrativnější adresy, kde není snadné sehnat byt ke koupi.

Vůbec nejdražší jsou nemovitosti na Lipensku a Českobudějovicku. Lipno nad Vltavou se v posledních letech výrazně rozrostlo a přibývají v něm hlavně apartmánové byty. Lidé je kupují zejména jako investici a pronajímají je turistům. Podobná situace je také v centru Českého Krumlova.

Samotné České Budějovice sice nejsou turisticky tak atraktivní, pořád ale jde o největší město regionu, proto jsou i tam byty drahé, zejména pak v centru města. I přes růst cen se byty na jihu Čech prodávají v průměru až o šestnáct procent levněji než ve zbytku republiky.

Rekonstrukce letiště zůstává už roky volebním tématem

Čerpání evropských dotací je dalším tématem, které voliče v Jihočeském kraji zajímá. V celém kraji podle statistik ministerstva pro místní rozvoj, který je centrálním správcem dotací, podpořily evropské peníze už téměř tři tisíce projektů. Z fondů přišlo do regionu přes devět miliard korun.

Aktuální volební potenciál v Jihočeském kraji
Zdroj: STEM/MARK, Median
Aktuální volební potenciál v Jihočeském kraji (2. část)
Zdroj: STEM/MARK, Median
Předvolební průzkum v Jihočeském kraji 367.34 KB

Nejvíc peněz jde na dopravní stavby. Investuje se nejen do budování silnic a jejich oprav, ale také do modernizace železničních tratí nebo do splavňování Vltavy a budování nových plavebních komor.

Velkým politickým tématem zůstává modernizace Jihočeského letiště v Českých Budějovicích. Správci fondů projekt seškrtali téměř na polovinu, neposlali půl miliardy korun na stavbu terminálu. I když jde o čtyři roky starou záležitost, pro kraj je to dodnes velmi zásadní otázka.

Projekt zůstal naplánovaný tak, aby letiště mohlo po skončení modernizace požádat o licenci na mezinárodní veřejný provoz. Na Jihočeském kraji teď je hledání strategického partnera, který by s provozem letiště pomohl.

Část projektů za evropské peníze policie v minulosti prošetřovala, například pátou a šestou výzvu. Projekty se musely přehodnotit a dotace byla opětovně přiznaná třem čtvrtinám z nich. V uplynulých čtyřech letech se ale podobná situace na jihu Čech neopakovala.

Nezaměstnaných ubylo, ale chybí D3

Jedním z největších problémů regionu je stále absence dálnice D3, která má spojit České Budějovice s Prahou. K pozitivům naopak patří vývoj nezaměstnanosti – jižní Čechy patří v tomto ohledu mezi nejlepší kraje v republice. Na rozdíl od jiných regionů lidé z Jihočeského kraje neutíkají a obyvatel tam v posledních letech naopak přibývá.

Kvalitu života hodnotí většina Jihočechů jedničkou či dvojkou, její zhoršení pozoruje jen jedenáct procent oslovených. Ve srovnání s ostatními kraji ale mají lidé na jihu Čech spíše nižší výdělky, v jejich průměrné výši jsou mezi kraji na desátém místě.

Česká televize představuje postupně ve všech krajích strany, hnutí a jejich lídry, kteří kandidují v krajských volbách. Sérii diskusí završí v předvečer voleb superdebata. K urnám lidé půjdou v pátek a v sobotu 7. a 8. října.

Problémy kraje budou jedním z témat předvolební debaty, která začne ve 20:00 na ČT24. Pozvánku do studia dostali lídři osmi stran a hnutí, které podle průzkumů mají největší šanci dostat se do zastupitelstva.

Přírůstek obyvatelstva stěhováním – Jihočeský kraj
Zdroj: ČSÚ
Hosté jsou zváni na základě výsledků výzkumu, který pro Českou televizi vypracovaly dvě nezávislé renomované společnosti pro výzkum veřejného mínění Median a STEM/MARK. Výzkum se konal od 8. srpna do 3. září, vždy na vzorku minimálně 1200 respondentů v každém kraji.

V Jihočeskem kraji letos do krajských voleb kandiduje celkem 23 stran, sdružení a hnutí. Před čtyřmi lety to bylo 18 stran a hnutí.

Pravidla volebního a předvolebního vysílání České televize 6.59 MB
Dodatek k volebním pravidlům 438.13 KB
Krajské volby 2016: Předvolební výzkumy v krajích 968.04 KB