Ceny bytů a pozemků zdražují v Jihočeském kraji nejrychleji za posledních pět let. Místy vzrostly až o stovky tisíc korun. Obyvatelé kraje přitom patří k těm s nižšími průměrnými příjmy. Jako problémovou vnímají také otázku čerpání evropských dotací. Přesto ale hodnotí kvalitu života v regionu spíše nadprůměrně. Problémům kraje se budou věnovat hosté předvolební debaty, která začne ve 20:00 na ČT24.
Volby 2016: Jihočechy trápí drahé byty a pozemky. Chybí jim také dálnice do Prahy
- ČSSD: Jiří Zimola
- ANO: Radka Maxová
- KSČM: Petr Braný
- PJČ: Jiří Švec
- ODS: Jan Zahradník
- KDU-ČSL: Pavel Talíř
- Jihočeši: Pavel Hroch
- Zelení: Svatomír Mlčoch
Poptávka po nemovitostech v Jihočeském kraji převyšuje nabídku, což žene ceny nahoru. Ke zvyšování cen přispívají vzhledem k velkému počtu zájemců také dražby bytů.
Obrovským trendem je v současnosti nákup bytů za účelem investice a právě v Jihočeském kraji jde o obvyklou situaci, protože řada tamních obyvatel bydlí v nájmu. Platí to zejména pro lukrativnější adresy, kde není snadné sehnat byt ke koupi.
Vůbec nejdražší jsou nemovitosti na Lipensku a Českobudějovicku. Lipno nad Vltavou se v posledních letech výrazně rozrostlo a přibývají v něm hlavně apartmánové byty. Lidé je kupují zejména jako investici a pronajímají je turistům. Podobná situace je také v centru Českého Krumlova.
Samotné České Budějovice sice nejsou turisticky tak atraktivní, pořád ale jde o největší město regionu, proto jsou i tam byty drahé, zejména pak v centru města. I přes růst cen se byty na jihu Čech prodávají v průměru až o šestnáct procent levněji než ve zbytku republiky.
Rekonstrukce letiště zůstává už roky volebním tématem
Čerpání evropských dotací je dalším tématem, které voliče v Jihočeském kraji zajímá. V celém kraji podle statistik ministerstva pro místní rozvoj, který je centrálním správcem dotací, podpořily evropské peníze už téměř tři tisíce projektů. Z fondů přišlo do regionu přes devět miliard korun.
Nejvíc peněz jde na dopravní stavby. Investuje se nejen do budování silnic a jejich oprav, ale také do modernizace železničních tratí nebo do splavňování Vltavy a budování nových plavebních komor.
Velkým politickým tématem zůstává modernizace Jihočeského letiště v Českých Budějovicích. Správci fondů projekt seškrtali téměř na polovinu, neposlali půl miliardy korun na stavbu terminálu. I když jde o čtyři roky starou záležitost, pro kraj je to dodnes velmi zásadní otázka.
Projekt zůstal naplánovaný tak, aby letiště mohlo po skončení modernizace požádat o licenci na mezinárodní veřejný provoz. Na Jihočeském kraji teď je hledání strategického partnera, který by s provozem letiště pomohl.
Část projektů za evropské peníze policie v minulosti prošetřovala, například pátou a šestou výzvu. Projekty se musely přehodnotit a dotace byla opětovně přiznaná třem čtvrtinám z nich. V uplynulých čtyřech letech se ale podobná situace na jihu Čech neopakovala.
- Dosavadní zastupitelstvo – od voleb v roce 2012
- ČSSD – 18 křesel (32,73 %)
- KSČM – 13 křesel (23,64 %)
- JIHOČEŠI 2012 – 9 křesel (16,36 %)
- ODS – 8 křesel (14,55 %)
- KDU-ČSL – 4 křesla (7,27 %)
- TOP 09 a Starostové pro Jihočeský kraj – 3 křesla (5,45 %)
- Zastupitelstvo Jihočeského kraje má 55 křesel.
- Utvořená koalice v dosavadním zastupitelstvu: Po volbách v roce 2012 vznikla koalice ČSSD a KSČM.
- Současný hejtman: Jiří Zimola (ČSSD)
- Kompletní výsledky voleb z roku 2012 nabízí web ČSÚ.
- V Jihočeském kraji letos do krajských voleb kandiduje celkem 23 stran, sdružení a hnutí. Přehled všech kandidátů i kandidujících subjektů najdete na webu ČSÚ.
Nezaměstnaných ubylo, ale chybí D3
Jedním z největších problémů regionu je stále absence dálnice D3, která má spojit České Budějovice s Prahou. K pozitivům naopak patří vývoj nezaměstnanosti – jižní Čechy patří v tomto ohledu mezi nejlepší kraje v republice. Na rozdíl od jiných regionů lidé z Jihočeského kraje neutíkají a obyvatel tam v posledních letech naopak přibývá.
Kvalitu života hodnotí většina Jihočechů jedničkou či dvojkou, její zhoršení pozoruje jen jedenáct procent oslovených. Ve srovnání s ostatními kraji ale mají lidé na jihu Čech spíše nižší výdělky, v jejich průměrné výši jsou mezi kraji na desátém místě.
Česká televize představuje postupně ve všech krajích strany, hnutí a jejich lídry, kteří kandidují v krajských volbách. Sérii diskusí završí v předvečer voleb superdebata. K urnám lidé půjdou v pátek a v sobotu 7. a 8. října.
Problémy kraje budou jedním z témat předvolební debaty, která začne ve 20:00 na ČT24. Pozvánku do studia dostali lídři osmi stran a hnutí, které podle průzkumů mají největší šanci dostat se do zastupitelstva.
Hosté jsou zváni na základě výsledků výzkumu, který pro Českou televizi vypracovaly dvě nezávislé renomované společnosti pro výzkum veřejného mínění Median a STEM/MARK. Výzkum se konal od 8. srpna do 3. září, vždy na vzorku minimálně 1200 respondentů v každém kraji.
V Jihočeskem kraji letos do krajských voleb kandiduje celkem 23 stran, sdružení a hnutí. Před čtyřmi lety to bylo 18 stran a hnutí.
- 15. 9., 20:00, ČT24: Karlovarský kraj
- 16. 9., 20:00, ČT24: Liberecký kraj
- 19. 9., 20:00, ČT24: Kraj Vysočina
- 20. 9., 20:00, ČT24: Pardubický kraj
- 21. 9., 20:00, ČT24: Královéhradecký kraj
- 22. 9., 20:00, ČT24: Plzeňský kraj
- 23. 9., 20:00, ČT24: Zlínský kraj
- 26. 9., 20:00, ČT24: Olomoucký kraj
- 27. 9., 20:00, ČT24: Jihočeský kraj
- 29. 9., 20:00, ČT24: Ústecký kraj
- 30. 9., 20:00, ČT24: Jihomoravský kraj
- 3. 10., 20:00, ČT24: Moravskoslezský kraj
- 4. 10., 20:00, ČT24: Středočeský kraj
- 6. 10., 20:00, ČT1 i ČT24: Superdebata