Volby 2016: V Pardubickém kraji je velká poptávka po domovech pro seniory. Míst je málo

V Pardubickém kraji se o přízeň voličů bude ucházet 22 uskupení. Přestože region nemá před volbami žádné skalní téma, na kterém by strany stavěly kampaň, přece jen patří k obtížím dostupnost míst v domovech pro seniory a také bydlení pro sociálně slabé. Problémům regionu se budou věnovat hosté předvolební debaty, která začne ve 20:00 na ČT24.

Jedním z hlavních témat letošních voleb do zastupitelstva v Pardubickém kraji jsou tedy pobytové služby pro seniory, které nabízí v kraji celkem 26 registrovaných zařízení s celkovou kapacitou 2420 lůžek. Vedle nich fungují v kraji také soukromá, nad kterými nemají krajské úřady žádnou kontrolu.

Minulý rok byl počet zamítnutých žádostí 1231. Jsou v nich započítány i víceré žádosti od jednoho žadatele v různých zařízeních, případně poptávka těch, kteří na službu nemají nárok. Přesto však počet žádostí výrazně převyšuje nabídku posyktovatelů služeb. V kraji žije hodně seniorů, kteří jsou v nepříznivé situaci.

Video Studio 6
video

Pardubický kraj a jeho problémy před volbami

Kraj by rád posílil terénní služby

Nelichotivý trend s nedostatkem pobytových služeb by mohla v představách kraje do budoucna řešit expanze terénní služby. To je pomoc pro seniory v jejich domácnostech, případně rodinám, které se o ně starají ve svém prostředí. Různé organizace už nyní nabízí škálu služeb od pečovatelských přes osobní asistenci až třeba k denním stacionářům. Právě stacionáře se těší velké oblibě. V kraji je lidé také přezdívají školky pro důchodce. Tam mají lidé program na celý den a vždy se tam o ně starají. 

 

Aktuální volební potenciál v Pardubickém kraji (2. část)
Zdroj: STEM/MARK, Median

Kraj se potýká i s potížemi kolem sociálního bydlení

Bydlení pro lidi v sociálně obtížné situaci by se dalo rozlišit na dvě základní skupiny – bydlení pro lidi v tíživé životní situaci, jakou jsou matky samoživitelky či nezaměstnaní, a další kategorii představují lidé s tělesným nebo mentálním postižením.

Předvolební průzkum v Pardubickém kraji 364.85 KB

Možnosti bydlení v Pardubickém kraji pro první skupinu sice jsou, ale poptávka převyšuje nabídku. Třeba Pardubice nabízejí byty s nájmem 73 korun za metr čtvereční, evidují ale vysoký počet zájemců, z nichž budou vybírat ty, kteří splňují podmínky a kteří byt nejvíce potřebují.

Úroveň ústavů pro lidi s postižením se po takzvané transformaci péče v Pardubickém kraji zlepšila. Po celém kraji jsou vidět dvojdomky pro malé skupiny klientů, kteří se sem přestěhovali z velkých ústavních budov, mají více soukromí a zapojují se více do běžného života. To je také cíl transformace, umožnit jim život co možná nejpodobnější dobře fungující rodině. S obdobnou snahou cílí krajské instituce třeba také na skupinu dětí z dětských domovů.

  

Problémy kraje budou jedním z témat předvolební debaty, která začne v úterý ve 20:00 na ČT24. Pozvánku do studia dostali lídři osmi stran a hnutí, které podle průzkumů mají největší šanci dostat se do zastupitelstva.

Hosté jsou zváni na základě výsledků výzkumu, který pro Českou televizi vypracovaly dvě nezávislé renomované společnosti pro výzkum veřejného mínění Median a STEM/MARK. Výzkum se konal od 8. srpna do 3. září, vždy na vzorku minimálně 1200 respondentů. 

Česká televize v následujících dvou týdnech představí postupně ve všech krajích strany, hnutí a jejich lídry, kteří kandidují v krajských volbách. Sérii diskusí završí v předvečer voleb superdebata. K urnám lidé půjdou v pátek a v sobotu 7. a 8. října.

Pravidla volebního a předvolebního vysílání České televize 6.59 MB
Dodatek k volebním pravidlům 438.13 KB
Krajské volby 2016: Předvolební výzkumy v krajích 968.04 KB