Dvě hodiny denně, v noci vůbec. Čína hodlá nezletilým omezit přístup k internetu

Čínský úřad pro dohled nad internetem stanovil předpisy, které mají omezit dobu, již děti tráví na svých chytrých telefonech. Má to snížit jejich problémy se závislostí na mobilních technologiích. Analytici to považují za silný úder firmám, jako jsou Tencent a ByteDance, tedy společnostem provozujícím sociální média a online hry.

Čínský úřad pro kyberprostor ve středu na svých stránkách zveřejnil návrh pokynů, které dramaticky snižují možnosti dětí využívat internet.

Podle nich nebudou moci nezletilí používat většinu internetových služeb na mobilních zařízeních od 22:00 do 6:00 a děti ve věku od 16 do 18 let budou moci internet používat maximálně dvě hodiny denně. Děti ve věku od 8 do 15 let by směly internet využívat pouze hodinu denně a děti mladší 8 let pouze 40 minut.

Poskytovatelé těchto služeb by měli pravidla, jakmile začnou platit, implementovat do svých aplikací – jak bude dodržování vymáháno ze strany rodičů, se v návrhu neřeší.

Výjimku budou mít pouze některé služby, jako jsou aplikace nebo platformy, které výše uvedený úřad považuje za vhodné pro fyzický a duševní rozvoj nezletilých. Zatím ale nikde není upřesněné, pro které konkrétní služby budou takové výjimky povolené.

Omezení jsou nejnovější součástí snahy Pekingu snížit závislost na internetu, kterou tamní experti považují mezi mládeží za stále rostoucí.

Dosavadní pokusy o regulaci selhaly. V roce 2019 Peking omezil denní dobu hraní online her u dětí na 90 minut denně a v roce 2021 tato omezení zpřísnil a povolil dětem hrát online hry pouze hodinu denně v pátek, o víkendech a státních svátcích.

Problémy pro vládce trhu

Pravidla, která Čína přijala v minulosti, nastavila pro platformy s krátkými videy ještě další omezení. Weby, jako jsou Douyin, Bilibili a Kuaishou, nabízejí režimy pro mládež, jež omezují typ obsahu zobrazovaného nezletilým i dobu, po níž mohou službu používat. Děti na nich také přednostně vidí vzdělávací obsah, například vědecké experimenty.

Nejnovější omezení by podle agentury AFP měla dopad na firmy, jako je Tencent, největší čínskou společnost zabývající se online hrami, a ByteDance, která provozuje populární platformu pro krátká videa Douyin. Firmy jsou v Číně často zodpovědné za prosazování předpisů.

„V zájmu účinného posílení ochrany nezletilých na internetu Čínský úřad pro dohled nad internetem v posledních letech prosazoval zavedení zvláštního režimu pro mládež na internetových platformách, rozšíření jeho pokrytí, optimalizaci jeho funkcí a obohacení o obsah vhodný pro daný věk,“ poznamenal úřad. „Od spuštění tohoto režimu došlo k pozitivnímu dopadu na snížení závislosti mládeže na internetu a dopadu nežádoucích informací,“ dodal.

Tento návrh neznamená, že bude automaticky přijatý – ještě se k němu může do 2. září vyjádřit veřejnost. Pak budou pravidla schválená, u minulých návrhů se připomínky veřejnosti na návrzích nijak neprojevily.

Na internetu jsou všichni

Podle poslední dostupné oficiální zprávy jsou v současné době děti a dospívající v Číně „hyperpropojení“ a používají internet způsobem, který byl pro předchozí generace nepředstavitelný a nedostupný.

Dle zprávy, kterou vydaly vládou sdružené Čínské informační centrum pro internet a Komunistická liga mládeže Číny, používalo roku 2019 v zemi internet 93,1 procenta nezletilých. Novější údaje nejsou dostupné.

Internet přitom rychle pronikl i na venkov. Rozšíření mezi nezletilými ve městech bylo 93,9 procenta, což je jen o 3,6 procenta víc než u jejich venkovských protějšků. Téměř všichni přistupovali k internetu prostřednictvím chytrých telefonů. 

Používání mobilních telefonů nějak omezovalo 81,9 procenta čínských škol. Za účelem vzdělávání se na internet připojilo 89,6 procenta dětí, ale jde o údaje z doby před covidem. Odborný web TechCrunch upozorňuje, že pandemie a přísná pravidla cifru posunula ke 100 procentům. 

Asi 17,3 procenta nezletilých v tomto průzkumu uvedlo, že si na internetu vypěstovalo „psychickou závislost“. Výsledek je ale třeba brát s rezervou, protože je založen na subjektivním hodnocení respondentů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
08:56Aktualizovánopřed 13 mminutami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 18 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 21 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
včera v 11:55

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
včera v 11:05

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
včera v 10:01

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
30. 3. 2025

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025
Načítání...