Psi mohou být vegany, stravu ale potřebují pečlivě vyváženou, zjistila studie

Současná doba je otevřená různým stylům stravování. Platí to nejen pro lidi, ale také pro domácí mazlíčky. Někteří chovatelé psů experimentují s vegetariánskou nebo veganskou stravou pro svá zvířata. Výzkum amerických vědců se podíval na to, jestli taková dieta může zvířatům prospívat.

Nutriční experti zjistili, že nejméně dvě lehce tepelně upravené veganské diety určené pro lidi poskytují psům dostatečnou výživu.

„Trend veganských krmiv a stravy určené pro lidi je pro psy stále častější. Vzhledem k tomu, že lidé jimi (veganskými produkty) krmí svá zvířata, je důležité, aby se testovaly stejně jako všechny ostatní potraviny a abychom věděli, jestli jsou bezpečné, kompletní a vyvážené,“ uvedla spoluautorka studie Kelly Swansonová, která výzkum vedla.

Její tým testoval dvě veganské potraviny pro lidi (s obilnou složkou a bez ní) a srovnával je s běžným, ale velmi kvalitním krmivem pro psy z kuřecího masa přední značky. Po dobu tří týdnů badatelé krmili touto stravou psy a odebírali jim vzorky krve a výkalů. Z nich hodnotili změny v jejich organismu i mikrobiomu. Výsledky pak popsali v odborném časopise Journal of Animal Science.

Tým také analyzoval samotná krmiva. Veganská strava byla směsí celých potravin, jako jsou čočka, cizrna, sladké brambory, máslová dýně, jablka, borůvky, hrášek a mrkev. Analýza potvrdila, že jak veganská strava, tak ta založená na kuřecím mase splňují normy stanovené americkými úřady pro „kompletní a vyváženou“ výživu.

„Je třeba si uvědomit, že zvířata nemají požadavky na složky potravy, ale na živiny. Pokud konzumují základní živiny ve správném množství a poměru, mohou být psi vegany, vegetariány nebo masožravci,“ říká Swansonová. „Znalost složení a živin je však zásadní. Každý může pro svého psa uplácat veganské jídlo, ale bez pečlivého složení může vzniknout něco, co je opravdu nevyvážené.“

Obézním mazlíčkům může vyvážená veganská strava prospět

V dřívějších studiích Swansonové skupina prokázala, že čerstvá krmiva pro psy v lidské kvalitě jsou vysoce stravitelná, což má za následek výrazně menší množství stolice. To nebyl přesně případ veganské stravy v současné studii. Všechny diety byly vysoce stravitelné, ale veganská strava nevytvářela ani více, ani méně stolice než kuřecí dieta.

„Ve skutečnosti to není žádné překvapení. Díky těmto složkám je zde více vlákniny a oligosacharidů, což by mohlo být dobré pro psy, kteří potřebují udržet pravidelnost,“ poznamenává Swansonová.

Výzkumný tým překvapilo zjištění, že některé krevní metabolity – chemické látky v krvi, které mohou indikovat zdravotní stav – se lišily mezi veganskou stravou a stravou založenou na kuřecím mase. Zejména triglyceridy a cholesterol v krvi, což jsou ukazatele cirkulujících tuků, byly u psů krmených veganskou stravou výrazně nižší. Podle Swansonové by to mohlo prospět obézním domácím zvířatům a pomoci jim udržet si zdravou váhu.

Při analýze mikrobiomu trusu a chemických látek produkovaných těmito mikroby tým zaznamenal další pozitivní změny.

„V mikrobiální komunitě došlo k zajímavým a prospěšným změnám, které podle mého názoru odrážejí směs vláknin, jež byly přítomny ve veganské stravě. V těchto dietách se také dramaticky snížil obsah metabolitů fenolu a indolu, které přispívají k zápachu výkalů. Stále budou zapáchat, ale pravděpodobně méně,“ doplňuje Swansonová. „Celkově to vypadalo, že u psů krmených veganskou stravou došlo z hlediska zdraví střev k určitým příznivým posunům.“

Varování před domácí dietou

Vědkyně říká, že by ráda provedla přímé srovnání mezi stravou pro lidi s masem a mléčnými výrobky a bez nich, ale pro první studii, která ukazuje, jak se čerstvá veganská strava osvědčuje u psů, jsou výsledky slibné.

„Nikdo předtím netestoval stravitelnost těchto diet u psů. Ukázali jsme, že tyto veganské diety vedly k žádoucím vlastnostem trusu, vysoké stravitelnosti živin a pozitivním změnám některých krevních a fekálních metabolitů,“ dodává. „Pro lidi, kteří mají zájem krmit své domácí mazlíčky veganskou stravou, která je v souladu s jejich osobními hodnotami, jsou námi testované diety dobrou volbou.“

Swansonová zdůrazňuje že tyto diety byly sestaveny odborníky na veterinární výživu a že domácí veganská krmiva pro psy nemusí psům poskytovat kompletní a vyváženou výživu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 20 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
před 23 hhodinami

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
včera v 11:05

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
včera v 10:01

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
30. 3. 2025

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
30. 3. 2025

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
29. 3. 2025
Načítání...