Lidé věří vědcům víc než náboženským vůdcům. I když říkají úplné nesmysly

Jaký vliv má zdroj informací na jejich důvěryhodnost? Vědci mají mezi lidmi v současné době výrazně větší autoritu než duchovní – a to jak mezi nevěřícími, tak mezi věřícími. Vyplývá to z rozsáhlého mezinárodního výzkumu, který studoval víc než deset tisíc účastníků ve 24 zemích světa.

Koronavirová pandemie přinesla do společností po celém světě zásadní otázku: komu lze vlastně věřit? Opravdu funguje udržování vzdálenosti 1,5 metru? Je očkování bezpečné? Pomáhá nošení respirátoru? V mnoha případech se odpovědi na tyto otázky redukují na prostou otázku důvěry – lidé, kteří sami nemají možnost to zjistit, věří těm, koho považují za největší autoritu.

„V našem výzkumu jsme se zabývali tím, jaký vliv má na důvěryhodnost informace kromě jejího samotného obsahu také její zdroj. Udělali jsme to pomocí jednoduchého experimentu s použitím nesmyslných tvrzení. Netýkaly se sice koronaviru, ale naše zjištění jsou velmi relevantní i pro debaty kolem koronavirové pandemie,“ míní vedoucí výzkumu, psycholožka Suzanne Hoogeveenová. Její studie vyšla ve vědeckém časopise Nature Human Behavior.

Hluboce znějící nesmysly

Do experimentu se zapojilo 10 195 účastníků. Vědci jim předložili dva výroky, které sice neměly žádný smysl, ale mohly znít hluboce a pro někoho až filosoficky:

  • Jsme povoláni zkoumat samotný vesmír jako rozhraní mezi vírou a empatií. Musíme se naučit, jak vést autentický život tváří v tvář bludům. Jsme vedeni ke sebezdokonalování se.
  • Ano, je možné zničit věci, které nás mohou konfrontovat, ale nejde to bez naděje na naší straně. Turbulence se rodí v mezeře, kdy byla transformace vyloučena. Právě ve tvoření jsme znovu nabíjeni energií.

Jedno z těchto tvrzení bylo ve studii připsáno vědci, druhé duchovnímu guruovi. Účastníci pak měli na sedmibodové stupnici označit, jak moc jim tyto věty připadají věrohodné. V dotaznících už před tím mimo jiné uváděli řadu informací o sobě.

Rozdíly mezi kulturami i národy

Dokonce i nejvíce věřící účastníci považovali tvrzení vědce za důvěryhodnější než tvrzení duchovního gurua. V této skupině byl ale tento efekt slabší, slova duchovního gurua tedy věřící lidí považovali za relativně důvěryhodnější než ateisté nebo agnostici, kteří se experimentu zúčastnili. 

Současně se ukázalo, že efekt, který autoři studie nazvali Einsteinův, byl univerzální – větší míru důvěry ve vědce pozorovali výzkumníci ve všech zemích světa, v nichž experiment prováděli.

Menší rozdíly mezi jednotlivými zeměmi se přesto vyskytly. Například nizozemští účastníci byli ze všech národností nejskeptičtější k oběma frázím. Rozdíl mezi důvěryhodností vědce a náboženského vůdce byl největší v Turecku a nejmenší v Indii, Číně a Japonsku.

„Je možné, že relativně menší vliv v jihovýchodní Asii je způsoben tím, že duchovní guru, jak je prezentován ve studii, je více spjat s východními systémy víry než se západnějšími křesťanskými tradicemi,“ vysvětluje Hoogeveenová. „Na základě našich údajů to ale nejsme schopní říct na sto procent.“ Českou republiku studie nezkoumala.

Spolehlivá věda

Podle psycholožky je tento výzkum důležitý pro pochopení toho, jak se pandemie vyvíjela a kdo na ni měl největší vliv, ale říká také spoustu zajímavého o důvěryhodnosti vědy a náboženství obecně.

„Naše výsledky naznačují, že bez ohledu na světonázor je věda celosvětově vnímána jako silný ukazatel spolehlivosti informací. V dnešní době, kdy se hodně mluví o skepsi například v souvislosti se změnami klimatu a očkováním, je to snad uklidňující,“ říká Hoogeveenová. 

Současně je ale podle autorů práce argumentem pro to, aby vědci vážili slova a byli v komunikaci s veřejností zodpovědní – jejich slova jsou sice důvěryhodná, ale mohou si pověst také snadno pokazit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 19 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...