Vymřením je ohrožena polovina druhů želv. Pětina už vyhynula

Mezinárodní tým vědců z USA, Francie, Austrálie a Německa vydal už devátou edici atlasu „Želvy světa“. Publikace obsahuje nejen podrobné popisy všech 357 druhů želv, ale také informace o stavu ohrožení všech druhů a srovnání jejich současného a původního areálu rozšíření. Výsledky jsou alarmující: přibližně polovině světových druhů želv hrozí vyhynutí. Tato zvířata jsou postižena zejména ztrátou životního prostředí a nadměrným odchytem pro konzumaci i prodej chovatelům.

Kožatka velká je s délkou krunýře 226 centimetrů největší mořskou želvou na světě. Na souši je rekordmankou želva obrovská žijící na Seychelských ostrovech – její krunýř měří úctyhodných 138 centimetrů. Nově vydaný atlas popisuje nejen tyto obry svého druhu, ale úplně všechny zástupce současných želv.

Člověk ničí místa, kde žijí želvy

„Přinášíme souhrn informací o všech 357 druzích želv na světě, které ještě dnes existují,“ vysvětluje hlavní autor, profesor Uwe Fritz z Drážďan. „V novém vydání ale také ukazujeme ohrožení želv a porovnáváme jejich původní areál rozšíření s tím, kde jsou rozšířené v současné době.“ Podle vědce jsou tyto informace zásadní pro tvorbu zákonů a opatření, které by mohly želvy zachránit před úplným vyhynutím.

Za ohrožené je považováno 171 druhů želv – každý pátý druh a poddruh byl už dokonce v historických dobách a nedávné minulosti vyhuben. „Postiženy jsou zejména velké druhy, které jsou závislé na zvláštních biotopech. Například všechny velké asijské druhy želv, které se původně vyskytovaly v ústích řek nebo v řekách, jsou dnes ohroženy vyhynutím,“ uvedl německý herpetolog. Právě jejich životní prostředí se stále více zmenšuje, ústí řek bývají nejvíc využívaná pro stavbu infrastruktury. Navíc jejich vejce pytlačí lidé i predátoři, které lidé chovají, jako jsou třeba kočky nebo psi. „I dnes jsou tato velká zvířata zabíjena také pro potravu,“ dodal Fritz.

Podle několika studií patří želvy mezi nejohroženější obratlovce na světě – na seznamu ohrožených druhů se s vyšším procentem objevují pouze primáti.

Areály téměř všech druhů želv se oproti jejich původním stanovištím v uplynulých desetiletích drasticky zmenšily. Tato místa lidé mění, využívají, zastavují nebo upravují tak moc, že želvy zde už nenacházejí dostatek potravy nebo klidu pro snášení vajec. U některých druhů je zmenšení životního prostoru obrovské – vědci to dokládají například bagaturem třípruhým a želvou barmskou; ty přišly už o 90 procent území, kde dříve prosperovaly.

„Jsou to moc smutná čísla. Musí vést k co nejrychlejší komplexní ochraně želv. Jinak budou tato zvířata, která byla svědky vzestupu a pádu dinosaurů, navždy ztracena,“ dodává Fritz. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Satelitní projekt ESA povede Univerzita Karlova

Nový projekt pražských geoinformatiků by měl pomoci ke vzniku generace expertů schopných pracovat s komplikovanými družicovými daty a využívat je pro vědu i praktický život.
před 11 hhodinami

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
před 13 hhodinami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
před 16 hhodinami

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
před 16 hhodinami

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
před 19 hhodinami

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
před 20 hhodinami

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
27. 5. 2025

Trump vytáhl proti univerzitám, ohrožuje jejich schopnosti a prestiž

Situace na univerzitách ve Spojených státech je v současnosti napjatá. Soud dočasně zablokoval rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zakázat Harvardově univerzitě zapisovat zahraniční studenty, ale kroky šéfa Bílého domu přesto poškozují výzkumné instituce a mohou ohrozit jejich prestižní postavení.
27. 5. 2025
Načítání...