Prázdné turecké pláže obsadily želvy. Karety si vytvořily tisíce hnízd, obvykle je plaší světla hotelů

Na vyprázdněných tureckých plážích se dobře daří želvám karetám. Obvykle je odtud vyhánějí všudypřítomná světla hotelů a množství lidí. Ti však kvůli pandemii koronaviru zdaleka nepřijeli v takových počtech jako obvykle, zabírají jen málo místa a prázdné hotely nemusí svítit. Nahradila je hnízda, kam želvy kladou vejce.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Díky prázdným hotelům a plážím se v Turecku zvýšil počet hnízd karety obecné

Na nebývalou renesanci želv na tureckých plážích dohlížejí vědci a dobrovolníci, kteří evidují a označují hnízda. Jen v oblasti Antalye zatím nalezli devět hnízdišť – což ovšem značí dva tisíce jednotlivých hnízd na třiadvacetikilometrovém úseku pobřeží. V celém Turecku je potom 22 hnízdišť. Dávají to do souvislosti s omezením turismu po koronavirové pandemii.

„Hnízdění na plážích u hotelů bylo méně časté kvůli světlům. Letos se ale počet hnízd v těchto oblastech zvýšil,“ podotkl vedoucí projektu na ochranu karet Ali Fuat Canbolat.

Jeho lidé hnízda označují, čímž je chtějí ochránit. „Značky, provazy a data slouží k tomu, abychom neztratili polohu hnízda v případě poničení lidskou činností nebo přirozenými predátory,“ uvedl Ali Fuat Canbolat. Vědecká mise potrvá celé léto. S turistickou sezonou se vedle hnízdění kryje také líhnutí mláďat, které začíná v srpnu.

V každém z tisíců hnízd je v průměru osmdesát vajec. Mohlo by se zdát, že až se všechny malé želvy vylíhnou a vyrostou, bude možné po jejich krunýřích dojít na Kypr suchou nohou. Ve skutečnosti tomu tak ale nebude, protože dospělosti se dožívá jen jedno z tisíce karetích mláďat.