Jak vypadá průběh nemoci COVID-19? Vědci zmapovali vývoj choroby den po dni

Začíná to horečkou. Právě ona je typickým příznakem vypuknutí nemoci COVID-19. Na konci února vznikla ve Wu-Chanu studie mapující vývoj nemoci u 140 pacientů – tedy osob, které už byly s touto chorobou hospitalizovány. Cílem studie bylo najít typický průběh nemoci u pacientů, kteří končí v nemocnici.

Vědci dospěli k tomu, že u 99 procent případů se nemoc projevuje vysokou teplotou, více než polovina nemocných také zažívala únavu a suchý kašel. Problémy s dýcháním a svalovou bolestí měla asi třetina nemocných.

Asi 80 procent případů mělo jen lehké projevy nemoci, 15 procent mělo průběh těžký a pět procent se dostalo do kritického stavu. Studie také popsala typický průběh nemoci a její symptomy v danou dobu:

Typický průběh nemoci COVID-19 u hospitalizovaného
Zdroj: jamanetwork.com

Rozdíl od zápalu plic se pozná snadno

Většina výše popsaných symptomů je velmi podobná klasickému zápalu plic, přesto se dá COVID-19 poznat velmi dobře. Na rozdíl od „normálního“ zápalu plic se totiž stav nemocného zhoršuje výrazně rychleji.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Itálie krotí západonilskou horečku. Zdomácněla a počítat s ní musí i Česko

Úřady v italském regionu Lazio, který zahrnuje Řím a jeho okolí, se snaží zabránit dalšímu šíření západonilské horečky. V provincii Latina zemřela seniorka, která se západonilskou horečkou nakazila v polovině tohoto měsíce. Ve vážném stavu jsou v provincii nejméně dva další nakažení muži. Nemoc se tam kvůli měnícímu se klimatu stává běžnou a rizikovější varianta viru už se objevuje i v částech Česka.
před 20 mminutami

Toxické řasy u Austrálie ničí podmořský život a ohrožují i lidi

Jedovaté řasy u jihoaustralského pobřeží představují přírodní katastrofu, uvedl podle stanice BBC premiér státu Jižní Austrálie Peter Malinauskas. Řasy berou z vody kyslík, a ničí tak podmořský život. Za jejich přemnožením stojí vysoké teploty a znečištění oceánů.
před 2 hhodinami

Archeologové našli v Anglii obří boty z dob Římské říše

Při vykopávkách v římské pevnosti Magna poblíž Hadriánova valu v Northumberlandu na severovýchodě Anglie našli archeologové obří boty vyrobené z kůže. Objev je to zajímavý rovnou z několika důvodů.
před 4 hhodinami

„Dosud nepoznaná“ teplota Středozemního moře může ovlivnit i Česko

Středozemní moře dosahuje mimořádných teplot. Na většině míst přesáhla voda 25 stupňů Celsia, u Baleár překonává současný stav dlouhodobý průměr o pět až šest stupňů. Přináší to řadu problémů – od častějších bouří a povodní až po poškození mořských ekosystémů.
před 20 hhodinami

Vyrobí elektřiny jako devatenáct Temelínů. Čína vybuduje megapřehradu v Tibetu

Čínský premiér Li Čchiang tento týden oznámil začátek stavby největší vodní elektrárny na světě. Obří vodní dílo vyroste na východním okraji tibetské náhorní plošiny a podle odhadů vyjde na 170 miliard dolarů (3,6 bilionu korun), uvedla agentura Reuters s odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína. Má vyrábět třikrát víc elektřiny než známá nádrž Tři soutěsky.
před 21 hhodinami

Část mladých si raději povídá s AI než s vrstevníky

S diskusními chatboty už má zkušenost většina mladých lidí, zejména těch nejmladších dospívajících. Debaty se stroji jsou pro ně stejně přirozené jako ty s lidmi. A pro významnou část z nich dokonce příjemnější.
včera v 12:25

Pozdní večeře může škodit. Biologické hodiny v mozku se přizpůsobují času jídla

Biologické hodiny v části mozku zvané choroidní plexus, která se podílí na tvorbě mozkomíšního moku, se přizpůsobují nejen podle světla, ale také podle doby příjmu potravy. Ukázal to nový výzkum vědců z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.
včera v 11:20

Rostoucí počet kosmických letů zpomaluje „hojení“ ozonové vrstvy

V současnosti startuje do vesmíru více raket než kdy dříve. Podle nové studie by to mohlo zpomalit obnovu životně důležité ozonové vrstvy. Problém je podle vědců zcela reálný a současně podceňovaný – zároveň ale řešitelný.
včera v 07:30
Načítání...