Prvním vyhynulým tvorem roku 2020 je čínský veslonos. Jedna z největších ryb světa

Čínští odborníci prohlásili za vyhynulého veslonosa čínského, jednu z největších sladkovodních ryb světa. V minulosti žila v řece Jang-c'-ťiang, ale nebyla v ní pozorována od roku 2003. Experti si myslí, že poslední veslonos musel zemřít mezi roky 2005 a 2010.

Veslonos čínský byl jedním ze dvou zástupců pradávné linie, která vznikla už v době před asi pětasedmdesáti miliony let (tím druhým je veslonos americký). Jednalo se o jednu z vůbec největších říčních ryb, prokazatelně dorůstal délky 3,6 metru a vážil až 250 kilogramů, ale existují i velmi důvěryhodná svědectví, že ještě v nedávné minulosti žily i výrazně větší exempláře, jistě až sedmimetrové. Díky těmto rozměrům se veslonosům přezdívalo „králové řeky“.

Ryba byla neškodným zvířetem, živila se jen drobnými živočichy, kteří žijí na říčním dně, přičemž usazeniny rozrývala svým unikátním „nosem“. O životě veslonosa se ví jen málo, většinu ho trávil právě u bahnitého dna a k hladině se příliš nevynořoval. Kvůli tomu také chybí dostatek fotografií tohoto tvora.

Roku 2006 označil Červený seznam IUCN veslonosy čínské za kriticky ohrožené, což jim vyneslo i označení „pandy z Modré řeky“. Podle nové studie se stali veslonosové funkčně vyhynulými už roku 1993, v té době již neexistovalo dostatečné množství zvířat na to, aby se druh svedl rozmnožovat.

Poslední živý byl spatřen roku 2003 a od roku 2009 už nejsou ani žádné zprávy o pozorování, což nyní přivádí vědce k tomu, prohlásit velkou říční rybu za vyhynulou.

„Na základě 210 pozorování veslonosů čínských v letech 1981–2003 odhadujeme dobu vyhynutí na rok 2005, nejpozději 2010,“ uvádějí biologové ve studii pro odborný časopis Science of the Total Environment. „Respektujeme model vytvořený experty z IUCN,“ dodávají, „ale přijímáme je jen s těžkým srdcem.“

Veslonos čínský na obraze ze 17. století
Zdroj: Wikimedia Commons

Ničená řeka

Domovská řeka veslonosů je vůbec nejdelším tokem Asie a třetí nejdelší řekou planety, v posledních desetiletích čelí ale násobným hrozbám.

„Obří ekosystém této řeky byl v minulosti domovem různorodých vodních druhů velkých zvířat, ale je stále více negativně ovlivňován různými druhy stresu, jehož původcem jsou lidé. A ten vede k neustálému úbytku biodiverzity,“ uvádějí biologové s odkazem na stavbu přehrad, nadměrný rybolov i znečišťování toku.

Pro 6300 kilometrů dlouhý říční ekosystém je zmizení veslonosa další vážnou ránou. Jang-c'-ťiang sice stále představuje domov pro čtyři tisíce vodních druhů, vyhynutí velkého a ekologicky dominantního druhu ale mívá vždy zásadní a dlouhodobý dopad na celý zbytek ekosystému. Tím spíš, že není první; v roce 2006 nadobro zmizel sladkovodní delfín delfínovec čínský a roku 2015 ryba jménem „placka toli“.

Všechny faktory, které přispěly k vymření veslonosa, stále ohrožují další desítky a možná stovky říčních organismů. Kriticky ohrožení jsou v současnosti například delfín sviňucha hladkohřbetá nebo další obří ryba, až pětimetrový jeseter čínský.

Čínská snaha

Situace je tak vážná, že Peking oznámil, že od začátku ledna 2020 platí na celé řece desetiletý zákaz rybolovu – plně vstoupí v platnost od příštího roku. Ani to ale nemusí pomoci. Podle biologů je ale dnes větší hrozbou pro život stavba přehrad, které narušují fungování systému řeky mnohem více než rybaření. 

Vedly i k vyhubení veslonosů, protože byli migrujícími rybami. Pluli proti proudu řeky a tam kladli vajíčka. V oblibě měli zejména místo, kde vyrostla obří přehrada Tři soutěsky. Poté, co tam byla roku 2003 spuštěna, všimli si místní, že se veslonosové snaží najít jiné vhodné místo, ale nepříliš úspěšně. A krátce poté zmizeli úplně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Firma Amazon vypustila na oběžnou dráhu první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
před 25 mminutami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 10 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 16 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 18 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 20 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
včera v 06:00

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025
Načítání...