Naděje pro vymírající delfíny žije. Kambodža se snaží zachránit ikonické orcely

Řeka Mekong v Kambodži byla statisíce let domovem mnoha druhů ryb, ale také unikátních delfínů orcel tuponosých. Žily jich zde až desetitisíce. Ovšem v 70. letech začali delfíni vymírat, a to velmi rychle. Na přelomu tisíciletí jich zbývalo posledních sto kusů. Mimořádná opatření kambodžské vlády ale dala vzácným orcelám naději.

Orcely tuponosé, kterým se dříve říkalo delfín tuponosý, jsou dva až tři metry dlouhé, mají typickou kulatou hlavu a drobnou hřbetní ploutev. Připomínají známější běluhy, jen jsou oproti nim výrazně menší. Na první pohled nevinný a roztomilý savec začal z řeky mizet v době, kdy se vlády nad zemí chopili Rudí Khmerové. Následná válka vedla ke kritickému nedostatku potravin a zoufalí lidé začali delfíny lovit.

Orcela tuponosá
Zdroj: C. Berjeau/ Wikimedia Commons

Ani později se ale orcelám nevedlo lépe. Jejich stavy snížil lov ryb do velkých sítí, do nichž se tito delfíni zamotali a zemřeli v nich. Teprve po roce 2000 se začala situace řešit, to už ale byly orcely v Mekongu na vyhynutí. Podle sčítání z roku 2015 jich zbývalo dokonce už jen osmdesát.

Už o rok později se ale začaly objevovat první dobré zprávy. Poté, co kambodžská vláda prosadila řadu opatření na ochranu těchto inteligentních savců, se jejich počet zvýšil na 92. To je největší množství za více než dvacet let.

Přírodovědce příjemně překvapilo, že po letech našli i devět mláďat. Tento pozitivní vývoj pokračuje dál, během prvních měsíců letošního roku zaznamenali vědci další tři nová mláďata.

Na jásání je brzy

Experti, kteří se snaží o zachování těchto unikátních tvorů, ale zatím nejásají, byť situaci považují za velmi nadějnou. Orcely tuponosé stále ohrožují sítě a pytláci, dalším problémem je plánovaná stavba přehrady Sambor, která výrazně zasáhne do míst, kde tito delfíni žijí.

Populace je stále ještě příliš malá na to, aby byla stabilní, snadno ji může poškodit jakákoliv větší událost. Podle Marka Drewa ze Světového fondu na ochranu přírody je ale vývoj pozitivní.

Hvězdy ekoturismu

V roce 2012 se Kambodža rozhodla vyhlásit řeku chráněnou zónou. V oblastech, kde žijí delfíni, se nesmí lovit. Dohlíží na to jednotka 32 strážců a podle vládních údajů to pomohlo k výraznému poklesu úmrtnosti orcel.

Dobrý dopad měla i užší spolupráce s místními komunitami. Ty pomáhají s ekoturismem, který v oblasti Mekongu začal kvést.

Biologové navíc konstatovali, že vidí také pozitivní vliv na oblasti ležící v okolí chráněných míst. Projevuje se zde totiž lavinový efekt. Řeka je jeden organismus a kladné dopady na jednom místě jejího toku se projeví i na těch dalších. 

Říční delfíni jsou méně známí než jejich příbuzní žijící v oceánech. Existuje jich více druhů, ale čelí velkému tlaku moderní lidské civilizace. Například delfínovec čínský, který žil v řece Jang-c'-ťiang a v jezeře Tung-tching-chu, se stal roku 2007 prvním savcem, který za půlstoletí vyhynul, a vůbec prvním kytovcem v moderní době.

Orcely tuponosé se vyskytují na třech místech, kromě Mekongu žijí i v indonéské řece Mahakam a v řece Iravádí v Myanmaru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
08:56Aktualizovánopřed 8 mminutami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 18 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 21 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
včera v 11:55

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
včera v 11:05

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
včera v 10:01

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
30. 3. 2025

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025
Načítání...