V americké části ISS uniklo z toalety jedenáct litrů tekutiny. Posádka musela vytírat

Minulý týden došlo na Mezinárodní kosmické stanici k úniku tekutiny umístěné v nádrži tamní toalety. Stalo se to při úpravě potřebné pro instalaci systému, který by měl v budoucnosti zajišťovat manipulaci s močí.

Problém, který byl s únikem vody spojený, nepředstavoval pro stanici ani posádku riziko – jen nepříjemnost. Když posádka demontovala spojky, které dodávají na toaletu pitnou vodu, došlo k úniku této vody do útrob stanice. Potvrzují to jak americké zdroje, jako je portál Nasaspaceflight, tak ruské, například Sputnik News.

„Naši kolegové v modulu Tranquility měli v pátek nehodu. Astronauti oddělili zdroj vody a při tom unikla tekutina. Uniklo přes deset litrů vody, než byl problém vyřešený,“ píše Sputnik. Americká agentura NASA se k tématu oficiálně nevyjádřila.

Členové posádky museli vodu odstranit, což je v prostředí bez gravitace dost složité – astronauti to provedli s „významným množstvím ručníků“, jak uvádí zpráva. Pomocí nich posádka tekutinu zachytila. Poté dokončila předem plánované opravy a úpravy v okolí toalety. Mimo jiné kolem ní nainstalovali zdi, které konečně umožní alespoň částečné soukromí, jež doposud chybělo.

Vybraná data z historie ISS a několik zajímavostí
Zdroj: Wikipedia.org/National Geographic.com/nasa.gov

Ztráta vody na kosmické stanici může představovat mnohem větší problém než na Zemi. Jednak tím, že ISS je uzavřený systém, kde se veškeré tekutiny recyklují – ať už jde o vodu, moč nebo pot. Dopravovat jakoukoliv další vodu ze Země je značně nákladné. Současně ale může voda na stanici napáchat velké problémy; je zde umístěné množství citlivé elektroniky.

Díra v ISS

Aktuální nehoda nicméně zdaleka nedosahovala rozměrů problému, který se na ISS projevil na konci loňského srpna. Tehdy se v plášti stanice objevila díra, jež způsobila únik vzduchu z modulu. Opravy si vyžádaly několik hodin, vyšetřování nehody není doposud dokončené.

První varianta zněla, že mohlo jít o zásah mikrometeoritu, ale později se ukázalo, že díra byla zřejmě vyvrtaná. Ruská média spekulovala o tom, že ji mohli udělat omylem Američané, objevily se i verze o vzniku otvoru na Zemi, ať už omylem nebo úmyslně. Ruští astronauti provedli v prosinci výstup, během něhož místo dokonale prozkoumali, výsledky nyní zkoumají ruské úřady.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Diskuze o tom, kam svrhnout první atomovou bombu, trvaly měsíce

Když se stal Harry S. Truman americkým prezidentem, zjistil, že musí učinit jedno z nejtěžších rozhodnutí. Rozhodnutí, které mohlo připravit o život statisíce lidí, ale také miliony životů zachránit. A to ohledně atomové bomby.
před 7 hhodinami

Blesky ročně zničí nečekaně hodně stromů, ukazuje model. Situace se má zhoršovat

Blesky mají na lesy mnohem větší vliv, než se dosud předpokládalo. Vědci z Technické univerzity v Mnichově vypracovali nové modely, pomocí nichž odhadují, jak velký počet blesků stromy zasáhne a jak velký dopad tento meteorologický jev na lesy má.
před 8 hhodinami

Itálie krotí západonilskou horečku. Zdomácněla a počítat s ní musí i Česko

Úřady v italském regionu Lazio, který zahrnuje Řím a jeho okolí, se snaží zabránit dalšímu šíření západonilské horečky. V provincii Latina zemřela seniorka, která se západonilskou horečkou nakazila v polovině tohoto měsíce. Ve vážném stavu jsou v provincii nejméně dva další nakažení muži. Nemoc se tam kvůli měnícímu se klimatu stává běžnou a rizikovější varianta viru už se objevuje i v částech Česka.
před 9 hhodinami

Toxické řasy u Austrálie ničí podmořský život a ohrožují i lidi

Jedovaté řasy u jihoaustralského pobřeží představují přírodní katastrofu, uvedl podle stanice BBC premiér státu Jižní Austrálie Peter Malinauskas. Řasy berou z vody kyslík, a ničí tak podmořský život. Za jejich přemnožením stojí vysoké teploty a znečištění oceánů.
před 11 hhodinami

Archeologové našli v Anglii obří boty z dob Římské říše

Při vykopávkách v římské pevnosti Magna poblíž Hadriánova valu v Northumberlandu na severovýchodě Anglie našli archeologové obří boty vyrobené z kůže. Objev je to zajímavý rovnou z několika důvodů.
před 14 hhodinami

„Dosud nepoznaná“ teplota Středozemního moře může ovlivnit i Česko

Středozemní moře dosahuje mimořádných teplot. Na většině míst přesáhla voda 25 stupňů Celsia, u Baleár překonává současný stav dlouhodobý průměr o pět až šest stupňů. Přináší to řadu problémů – od častějších bouří a povodní až po poškození mořských ekosystémů.
včera v 16:11

Vyrobí elektřiny jako devatenáct Temelínů. Čína vybuduje megapřehradu v Tibetu

Čínský premiér Li Čchiang tento týden oznámil začátek stavby největší vodní elektrárny na světě. Obří vodní dílo vyroste na východním okraji tibetské náhorní plošiny a podle odhadů vyjde na 170 miliard dolarů (3,6 bilionu korun), uvedla agentura Reuters s odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína. Má vyrábět třikrát víc elektřiny než známá nádrž Tři soutěsky.
včera v 15:55

Část mladých si raději povídá s AI než s vrstevníky

S diskusními chatboty už má zkušenost většina mladých lidí, zejména těch nejmladších dospívajících. Debaty se stroji jsou pro ně stejně přirozené jako ty s lidmi. A pro významnou část z nich dokonce příjemnější.
včera v 12:25
Načítání...