Britští i čeští vědci se obávají brexitu. Odstřihl by výzkumné projekty od financování

3 minuty
Věda a brexit
Zdroj: ČT24

Nejistota kolem brexitu je nepříjemná nejen pro finanční trhy, ale také pro vědce. Jejich projekty, které se plánují na mnoho let dopředu, by mohl odchod Velké Británie z Evropské unie ohrozit.

Redakce České televize oslovila tři vědce, kteří se nějakým způsobem na česko-britské vědecké spolupráci podílejí. Britský chemik pracující v českém ústavu Akademie věd, český mladý vědec, který dva roky bádá na univerzitě v Oxfordu, a profesor umělé inteligence působící přes tři dekády na univerzitě v Surrey – tři rozdílné osudy, ale tři velmi podobné názory na brexit.

Phil Mason je chemik původem z Británie, který pracuje v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. „To, co se teď děje, je pro vědu ve Velké Británii toxické, protože vědci budou odstřižení od evropského financování,“ tvrdí.

Lukáš Neumann dokončil před časem doktorské studium a věnuje se vědě na univerzitě v Oxfordu. Jeho zkušenost je o něco optimističtější. „Velkou paniku jsem tady alespoň v akademických kruzích nezaznamenal, ale samozřejmě do budoucna lidé, kteří by třeba dřív zvažovali Anglii jako místo, kde budou dělat nějakou část svojí kariéry, tak už to pro ně nebude tak atraktivní.“

Josef Kittler, který zkoumá umělou inteligenci na univerzitě v Surrey, má zkušenosti velmi negativní. „Nesetkal jsem se s nikým z toho akademického sektoru, kdo by byl potěšen nebo očekával něco pozitivního z brexitu.“

Britové vytvořili s Čechy laserové centrum

Čeští a britští vědci jsou mimo jiné společně zapojeni asi do 380 projektů financovaných z vědeckého programu Evropské unie platného do roku 2020. To by odchod Velké Británie z EU neměl ze dne na den změnit, tyto programy budou zřejmě fungovat dál.

Konkrétními příklady úspěšné spolupráce Čechů a Britů jsou například Laserové centrum v Dolních Břežanech anebo projekt výzkumu toxických látek na Masarykově univerzitě v Brně. „Existuje dohoda, že všechny již rozběhnuté evropské projekty v rámci programu Horizon 2020 poběží až do konce. Otázkou potom je, jak by to bylo v dalším chystaném programu, který by měl začít od roku 2021,“ uvedla Hana Sychrová, členka Akademické rady AV ČR zodpovědná za zahraniční vědecké spolupráce.

Studenti v nejistotě

Otázkou také je, jak se změní možnosti studentů vysokých škol, kteří teď do Británie jezdí. Třeba na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) se to ročně týká asi 30 lidí.

Proděkan pro vnější vztahy Josef Kolář se nejvíc obává nedostatku financí, které by zřejmě brexit přinesl. „Necítím, že bychom přestali spolupracovat na projektech s univerzitami nebo s kolegy ve Velké Británii. Ale mohou se projevit nějaké škrty, které ten počet projektů mohou redukovat.“

Současná britská vláda zatím plánuje, že svým vědcům zaplatí účast v evropských vědeckých programech i po brexitu. Jenže její pozice je nyní nejistá, a stejně tak jsou nejisté i její záměry. A právě nejistota je největší hrozbou pro vědce i jejich dlouhodobé projekty – bez perspektivy a několika let plánování dopředu není možné některé projekty, zejména ty dražší, úspěšně provozovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 12 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 14 hhodinami

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 18 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 20 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
28. 3. 2025

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
28. 3. 2025
Načítání...