Týden mozku zve do „posilovny myšlení“. Nabídne hlavolamy i hry, které cvičí paměť

Festival věnovaný výzkumu mozku se tentokrát zaměří na různé hry, hlavolamy a cvičení, jimiž lze cvičit paměť a trénovat důvtip. Týden mozku, který v pondělí začíná v budově Akademie věd ČR na pražské Národní třídě, přinese zejména přednášky českých i světových odborníků v oblasti neurologie, psychiatrie, duševního zdraví či informatiky.

Praktické tipy pro trénink mozku nabídnou odborníci, kteří se této oblasti dlouhodobě věnují – například Jakub Pok, který se paměťovými technikami zabývá již 20 let. Zájemcům vysvětlí, jak si zapamatovat až 100 slovíček za hodinu. Že to je možné, ukazuje sám na sobě. „Je schopen si zapamatovat 52 kanastových karet v přesném pořadí za méně než dvě minuty nebo 25 telefonních čísel do pěti minut,“ uvedli pořadatelé.

Matematik a spoluzakladatel Mensy Jaroslav Flejberk zase ukáže, k čemu jsou dobré deskové hry a hlavolamy ve výuce. Sám má sbírku více než 7000 hlavolamů a 50 z nich přinese na svůj středeční workshop.

Jiný pohled na trénování kognitivních schopností, paměti, tvořivosti i myšlení nabídne studentská organizace SPOLU, která se zaměřuje na volnočasové aktivity pro lidi s duševním onemocněním.

Mezi hlavními řečníky se představí například Aleš Stuchlík z Fyziologického ústavu Akademie věd, který vysvětlí, jak se živočichové včetně člověka orientují v prostoru a kdy tato schopnost selhává. Zakladatel festivalu Josef Syka se bude věnovat řečovým centrům v mozku a procesům, které se odehrávají, když člověk mluví nebo naslouchá řeči.

Josef Vymazal z Nemocnice Na Homolce vysvětlí, co se dá zjistit z magnetické rezonance, další lékaři popíší současné metody neurochirurgie.

Program

Hlavní program Týdne mozku doplňují výstavy a promítání filmů. Zájemci najdou rozpis akcí na webových stránkách festivalu. Doprovodný program pokračuje o víkendu 17. a 18. března. Festival pořádá Středisko společných činností Akademie věd ČR, Ústav experimentální medicíny a Česká společnost pro neurovědy. 

Akce je součástí celosvětové kampaně Brain Awareness Week, která má zvýšit povědomí o výzkumu centrální nervové soustavy. V Česku Týden mozku inicioval neurovědec Josef Syka, přičemž nyní se tato akce koná podvacáté.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe

Ve srovnání s řekami v Africe a Asii jsou ty evropské řádově čistější. Přesto je podle sérií nových výzkumů i jejich voda znečištěná podle vědců znepokojujícím množstvím částeček umělých hmot.
před 8 hhodinami

Na vzdálené planetě by mohl existovat život, naznačují zjištění vědců

Vědci objevili pomocí vesmírného teleskopu náznaky života na vzdálené planetě. Tým expertů z Cambridgeské univerzity zkoumal atmosféru na planetě s názvem K2-18b a našel známky molekul, které na Zemi produkují pouze jednoduché organismy, napsal britský server BBC. Jistotu ale badatelé ještě nemají.
09:57Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
včeraAktualizovánovčera v 17:31

Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum

Vědci poprvé prokázali, že některé druhy lišejníků mohou přežít podmínky podobné těm na Marsu. A to včetně smrtícího ionizujícího záření, které těmto odolným organismům nedokázalo zabránit, aby téměř normálně rostly.
včera v 13:00

Vědci poprvé natočili „kolosálního kalmara“ u něj doma

Vědci na palubě výzkumného plavidla zachytili vůbec první potvrzené záběry exempláře kalmara Hamiltonova (Mesonychoteuthis hamiltoni) v jeho přirozeném prostředí. Dospělí jedinci s přezdívkou kolosální oliheň, kteří byli zatím zkoumáni jen díky nálezům v žaludcích velryb, náhodným výlovům nebo ze záběrů rybářů, mohou, podle Schmidtova oceánského institutu, dorůstat délky kolem sedmi metrů. Mládě na snímku měří 30 centimetrů.
včera v 12:59

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
včera v 05:30

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
15. 4. 2025

Antibiotika mohou zhoršit reakci kojenců na očkování, zjistila studie

Lidstvo nemá účinnější ochranu dětí před nakažlivými nemocemi, než jsou vakcíny. Řada faktorů ale může zhoršit reakci na ně. Vědci teď našli řešení na rozšířený problém.
15. 4. 2025
Načítání...