Raketa Falcon Heavy odstartovala k prvnímu testovacímu letu

Z floridského Mysu Canaveral úspěšně odstartovala k prvnímu testovacímu letu těžká raketa společnosti SpaceX Falcon Heavy. Nejsilnější raketa současnosti vážící 1400 tun je dílem miliardáře a vizionáře Elona Muska. V budoucnosti by mohla být využívána k letům na Měsíc a na Mars.

Během letu se od rakety oddělily tři první stupně. Dva pomocné bezpečně přistály v areálu Mysu Canaveral, centrální stupeň, který se oddělil později, měl přistát na plošině v Atlantickém oceánu. O jeho osudu ale firma SpaceX zatím oficiálně neinformovala. „Oficiálně nevíme nic. Ale na internetu se z neoficiálních zdrojů začíná proslýchat, že přistání na mořské plošině bylo neúspěšné,“ uvedl ve vysílání ČT24 šéfredaktor serveru Kosmonautix.cz Dušan Majer.

Start rakety byl původně naplánován krátce po 19:30 SEČ, kvůli silnému proudění v horních vrstvách atmosféry Falcon Heavy odstartovala až v 21:45.

Elon Musk zveřejnil předem na instagramu snímky prvního nákladu Falconu Heavy -  je jím elektromobil Tesla Roadster s postavou hvězdného muže Starmana odkazujícího na stejnojmennou píseň Davida Bowieho. Během letu také v tesle hrála Bowieho skladba Space Oddity.

Video Falcon Heavy odstartovala k prvnímu letu
video

První start rakety Falcon Heavy: Viděli jsme zážeh 27 motorů, říká expert

To uživatele Twitteru přimělo ke spekulacím, zda nebude vůz vybaven solárním panelem, aby bylo možné zajistit dostatek energie k přehrávání Space Oddity v nekonečné smyčce. Ze snímku Starmana je patrné, že postava je oděna do nového skafandru SpaceX.

Tesla se Starmanem na sedačce řidiče bude podobně jako planety obíhat po heliocentrické dráze kolem Slunce. Musk původně napsal, že se elektromobil vydá k Marsu, později ale upřesnil, že se stroj jen přiblíží ke Slunci na podobnou vzdálenost jako rudá planeta. 

Takhle vypadal zážeh Falconu Heavy:

Vesmírný vůz

Musk uvedl, že automobil bude vesmírem putovat miliardy let. V rozhovoru se svými příznivci ale souhlasil, že případní zájemci o vůz si ho mohou v budoucnu vyzvednout, pokud to dokážou.

Červená tesla poletí vesmírem rychlostí až jedenáct kilometrů za sekundu, což je 39 600 kilometrů za hodinu. Dostane se až do vzdálenosti 400 milionů kilometrů od Země.

Video Události
video

Space X miliardáře Muska zvládla druhý let nosné rakety Falcon 9

Falcon Heavy vychází z upraveného nosiče Falcon 9, na rozdíl od něj má ale v prvním stupni trojnásobek motorů, konkrétně jich je 27. Nepřehlédnutelné jsou také dva pomocné vzletové raketové stupně, takzvané boostery, které vznikly rovněž úpravou Falconu 9. Podle zveřejněných parametrů bude raketa schopná dopravit na nízkou oběžnou dráhu až 64tunový náklad. 

Pro srovnání, legendární americký Saturn V, který se stal nejsilnějším nosičem historie, dokázal na nízkou orbitu dopravit 140 tun nákladu a Falcon 9 v nejsilnější verzi je schopen vynést necelých 23 tun.

Video Horizont ČT24
video

Muskovy vesmírné sny pohledem Dušana Majera