Raketa Falcon Heavy odstartovala k prvnímu testovacímu letu

Z floridského Mysu Canaveral úspěšně odstartovala k prvnímu testovacímu letu těžká raketa společnosti SpaceX Falcon Heavy. Nejsilnější raketa současnosti vážící 1400 tun je dílem miliardáře a vizionáře Elona Muska. V budoucnosti by mohla být využívána k letům na Měsíc a na Mars.

Během letu se od rakety oddělily tři první stupně. Dva pomocné bezpečně přistály v areálu Mysu Canaveral, centrální stupeň, který se oddělil později, měl přistát na plošině v Atlantickém oceánu. O jeho osudu ale firma SpaceX zatím oficiálně neinformovala. „Oficiálně nevíme nic. Ale na internetu se z neoficiálních zdrojů začíná proslýchat, že přistání na mořské plošině bylo neúspěšné,“ uvedl ve vysílání ČT24 šéfredaktor serveru Kosmonautix.cz Dušan Majer.

Start rakety byl původně naplánován krátce po 19:30 SEČ, kvůli silnému proudění v horních vrstvách atmosféry Falcon Heavy odstartovala až v 21:45.

Elon Musk zveřejnil předem na instagramu snímky prvního nákladu Falconu Heavy -  je jím elektromobil Tesla Roadster s postavou hvězdného muže Starmana odkazujícího na stejnojmennou píseň Davida Bowieho. Během letu také v tesle hrála Bowieho skladba Space Oddity.

6 minut
První start rakety Falcon Heavy: Viděli jsme zážeh 27 motorů, říká expert
Zdroj: ČT24

Elon Musk (*28. června 1971, Jihoafrická republika) je americký podnikatel. Spoluvlastnil internetový platební systém PayPal, založil kosmickou společnost SpaceX a spoluzaložil a jako výkonný ředitel vede automobilku Tesla Motors. Zároveň je předsedou společnosti SolarCity, která se v USA zabývá instalací solárních panelů pro domy a chce spustit systém superrychlých vlaků Hyperloop.

Elon Musk
Zdroj: Reuters/Mario Anzuoni

To uživatele Twitteru přimělo ke spekulacím, zda nebude vůz vybaven solárním panelem, aby bylo možné zajistit dostatek energie k přehrávání Space Oddity v nekonečné smyčce. Ze snímku Starmana je patrné, že postava je oděna do nového skafandru SpaceX.

Tesla se Starmanem na sedačce řidiče bude podobně jako planety obíhat po heliocentrické dráze kolem Slunce. Musk původně napsal, že se elektromobil vydá k Marsu, později ale upřesnil, že se stroj jen přiblíží ke Slunci na podobnou vzdálenost jako rudá planeta. 

Takhle vypadal zážeh Falconu Heavy:

Vesmírný vůz

Musk uvedl, že automobil bude vesmírem putovat miliardy let. V rozhovoru se svými příznivci ale souhlasil, že případní zájemci o vůz si ho mohou v budoucnu vyzvednout, pokud to dokážou.

Červená tesla poletí vesmírem rychlostí až jedenáct kilometrů za sekundu, což je 39 600 kilometrů za hodinu. Dostane se až do vzdálenosti 400 milionů kilometrů od Země.

2 minuty
Space X miliardáře Muska zvládla druhý let nosné rakety Falcon 9
Zdroj: ČT24

Falcon Heavy vychází z upraveného nosiče Falcon 9, na rozdíl od něj má ale v prvním stupni trojnásobek motorů, konkrétně jich je 27. Nepřehlédnutelné jsou také dva pomocné vzletové raketové stupně, takzvané boostery, které vznikly rovněž úpravou Falconu 9. Podle zveřejněných parametrů bude raketa schopná dopravit na nízkou oběžnou dráhu až 64tunový náklad. 

Pro srovnání, legendární americký Saturn V, který se stal nejsilnějším nosičem historie, dokázal na nízkou orbitu dopravit 140 tun nákladu a Falcon 9 v nejsilnější verzi je schopen vynést necelých 23 tun.

3 minuty
Muskovy vesmírné sny pohledem Dušana Majera
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 50 mminutami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 5 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025
Načítání...