Česká expedice dorazila na antarktickou základnu. Je v ní rekordní počet žen

Členové antarktické expedice Masarykovy univerzity v pondělí dorazili na stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse.

Antarktická stanice Johanna G. Mendela na Ostrově Jamese Rosse
Zdroj: Masarykova univerzita Brno Autor: Jan Russnák

Výprava rekordních 19 odborníků k cestě využila mimo jiné ledoborec chilské armády. V tiskové zprávě to ve středu uvedla Ema Wiesnerová z tiskového odboru Masarykovy univerzity (MU). Vědci stráví na základně univerzity delší čas než obvykle, vrátit se mají až na konci března.

Výprava se nalodila na vojenský ledoborec 6. ledna poté, kdy se v chilském Punta Arenas spojily dvě její části. „Plavební podmínky v průlivu prince Gustava byly ideální, a na pevninu se tak podařilo dopravit nejen členy expedice, ale také větší zásobu paliva a lodní kontejner plný dalších zásob,“ uvedl vedoucí antarktického projektu Daniel Nývlt z Přírodovědecké fakulty MU, který je s výpravou v kontaktu.

Polárníci při týdenní plavbě navštívili i některé ostrovy Jižních Shetland, kde odebírali vzorky na srovnávací studie. „V nejbližších dnech se budou členové výpravy věnovat zprovoznění všech systémů stanice a začnou pracovat na svých projektech,“ doplnil Nývlt.

Odborníci budou pokračovat ve výzkumech z předchozích let, zaměří se ale i na nová prostředí a organismy. Například mikrobiologové se kromě bakterií soustředí i na výzkum hub. Pokračovat bude dlouhodobé sledování změn místních ledovců, měření vlastností permafrostu a jeho rozmrzající vrstvy nebo testování simulovaných dopadů změny klimatu na nižší rostliny.

Expedice se letos účastní devět žen a rekordní je i počet doktorandů, kterých je ve výpravě sedm. Z Masarykovy univerzity má expedice 13 členů včetně lékaře, dva jsou z Univerzity Karlovy a dvě vědkyně jsou z turecké Istanbul Technical University. Zbylí dva účastníci jsou technici.

Výzkumníci jezdí na stanici více než deset let, před rokem jim přálo počasí. Na tamější poměry bylo poměrně teplo, teplota se pohybovala mezi minus pěti a osmi stupni Celsia. Díky tomu se mohli například plavit v místech, kde obvykle bývá led.