Z Šanghaje ve středu 8. listopadu vyplul ledoborec Sněžný drak (Süe Lung) s 334 muži na palubě, kteří vybudují v Antarktidě pátou čínskou polární výzkumnou stanici. Peking se podle svých představitelů chce stát „polární velmocí“. Vedle stanic Čína buduje i třetí ledoborec i speciální letadla.
Někteří badatelé se obávají, že plán Pekingu oblast zmapovat je pouze zástěrkou přípravných prací na těžbu, napsala agentura AFP.
Pátá čínská polární stanice o rozloze 206 metrů čtverečních bude zřízena na kamenitém ostrově u pobřeží Viktoriiny země, řekl deníku China Daily vedoucí expedice. Stavební práce jsou naplánovány do roku 2022.
Čína se stává hlavním hráčem
„Čína je jednou z mála zemí, jejíž stanice budou rozptýleny po celém regionu,“ řekl AFP politolog Marc Lanteigne. „Vyplývá z toho, že Čína je na tomto kontinentě ústředním hráčem,“ dodal.
Spojené státy provozují tři stálé základny a vybavení na nich bývá leckdy zastaralé, napsala AFP. Nejvíce stálých polárních stanic má Argentina, jež první z šesti základen zbudovala už v roce 1904.
Zásobování polárních stanic se neobejde bez ledoborců. Zatímco Rusko jich má více než 40, jeden ze dvou funkčních amerických ledoborců už přesluhuje. Číňané právě budují svůj třetí ledoborec.