Čína poslala k Antarktidě Sněžného draka. Na ledovém kontinentu chce hrát klíčovou roli

Čína posiluje svou pozici na nejjižnějším kontinentu. Staví další vědeckou stanici, která by měla pomoci poznat ekosystém Antarktidy.

Z Šanghaje ve středu 8. listopadu vyplul ledoborec Sněžný drak (Süe Lung) s 334 muži na palubě, kteří vybudují v Antarktidě pátou čínskou polární výzkumnou stanici. Peking se podle svých představitelů chce stát „polární velmocí“. Vedle stanic Čína buduje i třetí ledoborec i speciální letadla.

Lidskou činnost na zmrzlém kontinentě vymezují mezinárodní ujednání. Ta v Antarktidě zakazují jakoukoli vojenskou aktivitu, státy si zde nemohou nárokovat území a těžba nerostných surovin je tu zakázána do roku 2048.

Někteří badatelé se obávají, že plán Pekingu oblast zmapovat je pouze zástěrkou přípravných prací na těžbu, napsala agentura AFP.

Pátá čínská polární stanice o rozloze 206 metrů čtverečních bude zřízena na kamenitém ostrově u pobřeží Viktoriiny země, řekl deníku China Daily vedoucí expedice. Stavební práce jsou naplánovány do roku 2022.

Čína se stává hlavním hráčem

„Čína je jednou z mála zemí, jejíž stanice budou rozptýleny po celém regionu,“ řekl AFP politolog Marc Lanteigne. „Vyplývá z toho, že Čína je na tomto kontinentě ústředním hráčem,“ dodal.

Spojené státy provozují tři stálé základny a vybavení na nich bývá leckdy zastaralé, napsala AFP. Nejvíce stálých polárních stanic má Argentina, jež první z šesti základen zbudovala už v roce 1904.

Zásobování polárních stanic se neobejde bez ledoborců. Zatímco Rusko jich má více než 40, jeden ze dvou funkčních amerických ledoborců už přesluhuje. Číňané právě budují svůj třetí ledoborec.