Bezpečnost wi-fi podle expertů ohrožuje závažná chyba. Firmy pracují na bleskové nápravě

Odborníci z univerzity v belgické Lovani odhalili závažnou chybu ohrožující bezpečnost internetového připojení prostřednictvím bezdrátových sítí wi-fi. Informovaly o tom dnes agentury DPA a Reuters. Pro systém Windows už se chybu podařilo napravit, záplata pro Android je stále na cestě.

Chyba pojmenovaná Krack se týká šifrovacího protokolu WPA2 využívaného k ochraně většiny připojení přes wi-fi.

Bezpečnostní expert univerzity v Lovani Mathy Vanhoef uvedl, že hackeři mohou tuto závadu využít k získání informací, které byly doposud považovány za bezpečně zakódované, či k šíření škodlivého softwaru. Upozornil nicméně, že k využití této chyby se útočník musí nacházet v dosahu své oběti.

„Může to být zneužito ke krádeži citlivých informací, jako jsou čísla kreditních karet, hesla, chatovací zprávy, e-maily, fotografie a tak dále,“ prohlásil Vanhoef. „Pokud vaše zařízení podporuje wi-fi, s největší pravděpodobností se ho to týká,“ dodal.

Podle profesora Alana Woodwarda z univerzity v Surrey by odhalená chyba mohla představovat „vysoké riziko“ pro všechny wi-fi sítě, a to podnikové i soukromé. Experti z univerzity v Lovani upozorňují, že kybernetický útok využívající této chyby je „mimořádně ničivý“ v případě zařízení, která jsou vybavena operačními systémy Android verze 6.0 a vyšší či Linux.

Co dělat? U Windows vyřešeno, Android do měsíce

„Jsme si tohoto problému vědomi a v příštích týdnech provedeme nápravu u všech dotčených zařízení,“ uvedla společnost Google, jejíž systém Android využívá většina chytrých telefonů.

Softwarový gigant Microsoft oznámil, že již vydal softwarovou úpravu řešící chybu Krack u všech verzí operačního systému Windows, které podporuje.

Co tedy mohou dělat běžní uživatelé v Česku, aby se hrozbě vyhnuli? U stolních počítačů již nehrozí. U mobilních telefonů, pokud mají strach, že by jim někdo mohl telefon nabourat, je snadné začít na nějaký čas využívat místo wi-fi datové připojení.

Experti, které oslovila britská BBC, však doposud nezaznamenali jediný případ, kdy by někdo tohoto problému zneužil.  Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát - hacker totiž dokáže síť napadnout jen z bezprostřední blízkosti, maximálně desítky metrů.