Vědci zkoumali případy nákazy virem ve Freetownu a v okolních oblastech v Sieře Leone. Sledovali, kde se objevovaly případy nákazy, a podle toho označovali potenciální šiřitele a s nimi spojený počet infikovaných.
Vysvětlení není jasné
Nicméně podle virologa z Královské univerzity v Londýně Stevena Rileyho je možné, že mladí a starší šířili nákazu nejčastěji, protože o ně členové jejich komunity více pečovali.
Ebola momentálně není největším rizikem:

Epidemiolog: MERS je pro Západ nebezpečnější než ebola
Virolog Jonathan Ball z Nottinghamské univerzity rovněž zastává názor, že zatím není jasné, zda častější šíření nákazy v určitých věkových skupinách více ovlivňují biologické či sociální faktory. Poznatky však podle něj mohou pomoci zpomalit šíření nákazy. Lékaři se během potenciální epidemie mohou soustředit na to, aby v první řadě, například vakcinací, zabránili nejvíce infekčním skupinám v šíření nákazy.
Ebola se začala šířit v prosinci 2013 nejprve v Guineji. Posléze zasáhla i Sierru Leone a Libérii a několik případů se objevilo rovněž v Nigérii a v Mali. Pacienti, kteří se ebolou nakazili v Africe, nemoci podlehli i v USA a ve Španělsku. Konec epidemie ohlásila WHO v loňském roce.