Roboti mají najímat i vyhazovat zaměstnance. Neovlivňují je totiž emoce

Společnost Bridgewater Associates pracuje na plánu, jak nahradit lidské pracovní síly inteligentními stroji. Tým vědců, kteří vytvořili umělou inteligenci Watson, už se ho snaží realizovat.

  • Hedgeový fond  je speciální investiční fond, který téměř nepodléhá regulaci. Jde o vysoce rizikovou investici, která může přinést vysoký výnos, ale také vysokou ztrátu.

Bridgewater Associates je americká investiční společnost, která zaměstnává 1200 lidí a kontroluje finance ve výši kolem 160 miliard dolarů. Jde o jeden z největších hedgových fondů světa – a navíc je velkým technologickým inovátorem.

Deník Wall Street Journal informoval, že zakladatel společnosti Ray Dalio chce korporaci změnit tak, aby mohla úspěšně fungovat i v 21. století. Práci mnoha lidských zaměstnanců by měly převzít stroje, které se budou starat o každodenní chod firmy. A to včetně takových úkolů, jako je personální politika. To znamená, že programy budou rozhodovat o věcech jako nabírání nebo propouštění zaměstnanců.

Autoři Watsona přicházejí

Bridgewater Associates už si na tuto změnu najala přední světové experty ze společnosti Systematized Intelligence Lab. Tu založil David Ferrucci, což je muž, který pro společnost IBM vyvinul umělou inteligenci Watson.

Jak funguje Watson?

„Rolí mnoha zbývajících zaměstnanců v naší formě už nebude dělat individuální rozhodnutí, ale vytvářet kritéria, podle nichž pak automatické systémy budou rozhodovat. Lidé pak do těchto procesů budou vstupovat jen tehdy, když dojde k nějakému výjimečnému problému,“ uvedl Wall Street Journal.

Řadu aplikací už Bridgewater provozuje, například systém na hodnocení zaměstnanců nebo úspěšnosti rozhodování manažerů. Ale hodlá je sloučit do jednoho systému, který se má jmenovat PriOS. Ten by měl do pěti let převzít  tři čtvrtiny rozhodovacích pravomocí ve firmě - budou založené na principech, které mu předepíše ředitel firmy Dalio a jeho nejbližší spolupracovníci.

Je to možné? Ano – a velmi pravděpodobné

„Je to ambiciózní, ale nikoliv nesmyslné,“ uvedl pro britský deník Guardian Devin Fidler, expert ze společnosti Instutute for the Future. Jeho společnost už podobný manažerský systém vytvořila, jmenuje se iCEO. Podle Fidlera je velká část práce manažera jen práce s informacemi, tedy něco, v čem jsou počítače dnes již velmi výkonné.

Pro velké společnosti je strojové rozhodování velmi lákavé, už jen proto, že šetří čas (a tedy náklady) a také omezuje vliv proměnlivých lidských emocí. Počítače mohou pracovat, aniž by byly ovlivňovány tím, že mají špatný den, cítí se špatně, nebo například projevují lidský soucit se zaměstnanci, kteří by mohli ztratit místo.

Podle Fidlera je v současnosti největším problémem psychika zaměstnanců. Expert si nemyslí, že by lidé přijímali příkazy od programu, vždy bude tedy potřeba prostředníka. „Ve společnostech, které jsou dobré v analýze dat, často už nyní činí rozhodnutí algoritmus, ale rozhodnutí pak provádí někdo, kdo ho zasadí do emocionálního kontextu,“ říká.

Pracovní místa zmizí a nikdo je nezachrání

Umělé inteligence budou podle prognóz brát místa stále více lidem. V listopadu 2016 předpověděl Mark Carney, guvernér Bank of England, že jen ve Velké Británii by mohly stroje během několika let lidem odebrat až 15 milionů pracovních míst. Doposud byly nejvíce ohroženými sektory dělnické práce. Jak ale programy „moudří“, začínají představovat hrozbu také pro administrativní pracovníky a také bankéře a již i manažery.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

„Dosud nepoznaná“ teplota Středozemního moře může ovlivnit i Česko

Středozemní moře dosahuje mimořádných teplot. Na většině míst přesáhla voda 25 stupňů Celsia, u Baleár překonává současný stav dlouhodobý průměr o pět až šest stupňů. Přináší to řadu problémů – od častějších bouří a povodní až po poškození mořských ekosystémů.
před 7 hhodinami

Vyrobí elektřiny jako devatenáct Temelínů. Čína vybuduje megapřehradu v Tibetu

Čínský premiér Li Čchiang tento týden oznámil začátek stavby největší vodní elektrárny na světě. Obří vodní dílo vyroste na východním okraji tibetské náhorní plošiny a podle odhadů vyjde na 170 miliard dolarů (3,6 bilionu korun), uvedla agentura Reuters s odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína. Má vyrábět třikrát víc elektřiny než známá nádrž Tři soutěsky.
před 8 hhodinami

Část mladých si raději povídá s AI než s vrstevníky

S diskusními chatboty už má zkušenost většina mladých lidí, zejména těch nejmladších dospívajících. Debaty se stroji jsou pro ně stejně přirozené jako ty s lidmi. A pro významnou část z nich dokonce příjemnější.
před 11 hhodinami

Pozdní večeře může škodit. Biologické hodiny v mozku se přizpůsobují času jídla

Biologické hodiny v části mozku zvané choroidní plexus, která se podílí na tvorbě mozkomíšního moku, se přizpůsobují nejen podle světla, ale také podle doby příjmu potravy. Ukázal to nový výzkum vědců z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.
před 12 hhodinami

Rostoucí počet kosmických letů zpomaluje „hojení“ ozonové vrstvy

V současnosti startuje do vesmíru více raket než kdy dříve. Podle nové studie by to mohlo zpomalit obnovu životně důležité ozonové vrstvy. Problém je podle vědců zcela reálný a současně podceňovaný – zároveň ale řešitelný.
před 16 hhodinami

Brněnští archeologové našli bronzové brnění z dob Trojské války

Muzeum města Brna zveřejnilo unikátní archeologický nález z mladší doby bronzové, tedy z časů bájné Trojské války. Torzo bronzové zbroje tvořilo součást pokladu objeveného na utajeném místě na jižní Moravě díky spolupráci archeologů a veřejnosti. Odborníci už dokončili analýzu cenného zlomku a muzeum připravuje jeho veřejnou prezentaci.
21. 7. 2025

Plnohodnotné mléko bez krav se blíží. Vědci učí bakterie, jak ho vyrábět

Mléčné výrobky jsou jedním ze základů lidského stravování. Jenže jejich produkce je značně náročná – na energie, vodu i zemědělskou půdu. Věda tak hledá alternativu. A vypadá to, že by ji mohly nabídnout mikroorganismy.
21. 7. 2025

USA mohou přijít o observatoře na měření oxidu uhličitého, Trump s nimi nepočítá

Místo, které dalo světu důkaz, že klimatická změna je spojená s lidskou aktivitou, může zaniknout. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa totiž už podle všeho nepočítá s dalším financováním observatoře na sopce Mauna Loa na Havaji.
21. 7. 2025
Načítání...