Zemřel pandí děda Pan Pan, který pomohl zachovat druh

Čínská agentura Nová Čína informovala, že dnes zemřel ve věku 31 let pandí samec Pan Pan. Pro naději, že tito tvorové přežijí, znamenal víc než jakékoliv jiné zvíře.

Pan Pan stál u samotných počátků záchrany pand velkých – a stal se jedním z jejích symbolů. Měl 130 potomků – tedy asi čtvrtina pand chovaných v zajetí jsou dnes jeho příbuzní.

Pan Pan znamená v čínštině „očekávání“. Narodil se roku 1985 v Sečuánu, v divoké přírodě, ale většinu života strávil v zajetí. V červnu letošního roku mu byla nalezena rakovina, poslední měsíce dožil v centru pro přestárlé pandy v Tu-ťiang-jenu se sedmi dalšími pandími důchodci. Obecně se u pand velkých udává, že jsou staré už ve dvaceti letech; Pan Pan tedy tento věk výrazně překonal. Stal se jednou z nejdéle žijících pand na světě – v přepočtu na lidské roky se dožil asi stovky.

Pandy se v zajetí velmi špatně množí, Pan Pan byl v tomto ohledu výjimkou. 130 potomků dokázal zplodit za necelých 20 let.

Pandy už nejsou ohroženým druhem

Záchranné programy fungují v Číně velmi dobře, dokonce se letos podařilo dosáhnout toho, že organizace IUCN (International Union for Conservation of Nature) je v září přeřadila z kategorie ohrožených druhů mezi druhy zranitelné. V letech 2004–2014 přibylo v Číně 17 % pand. Podle posledního sčítání pand v roce 2014 mělo v přírodě Číny žít 1864 pand velkých.

Video Horizont ČT24
video

Pandy už nejsou ohrožené