Požár na Havaji má šest obětí, hoří druhý největší ostrov Maui

Na druhém největším havajském ostrově Maui se šíří lesní požáry, které si vyžádaly nejméně šest mrtvých a dvě desítky zraněných, informovala ve středu agentura AP s odkazem na starostu města Lahaina Richarda Bissena. Oheň přiměl k evakuaci stovky lidí, z nichž někteří před živlem prchali do oceánu. Plameny poničily část historické Lahainy na západě, hoří ale také v hornatém středu ostrova a na sousedním „Velkém ostrově“ Havaj. Média informují o lidech s popáleninami a „apokalyptických“ scénách.

„S lítostí musím oznámit, že těsně předtím, než jsme se ujal slova, bylo potvrzeno šest mrtvých,“ řekl Bissen na tiskové konferenci ve středu po desáté hodině ráno místního času (22:00 středoevropského času). Zdůraznil, že bilance obětí je zatím pouze provizorní, protože na ostrově pokračují záchranné operace.

Problémy s požáry se na Havajských ostrovech zdramatizovaly v úterý, kdy viceguvernérka Sylvia Lukeová vyhlásila stav nouze a mobilizovala národní gardu. Na Maui od té doby zůstává bez proudu asi 15 tisíc odběratelů, tedy zhruba desetina populace.

Práci hasičů ztěžuje silný vítr s nárazy o rychlosti až okolo sta kilometrů v hodině, kvůli kterému nemohou vzlétnout hasicí vrtulníky. Vítr ale také poráží stromy a elektrické vedení, přes které se hasiči obtížně dostávají na místa požáru i po zemi, informovala agentura AP.

Nejdramatičtější záběry ve středu přicházely z letoviska Lahaina, kde zřejmě plameny zničily desítky obytných domů a podniků. Videa v amerických médiích ukazovala kouř a oheň i v zastavěných oblastech, přesný rozsah škod a evakuací ve třináctitisícovém městě však nebyl ihned jasný. Záchranáři nedaleko města vytáhli z oceánu 12 lidí, kteří byli v úprku před plameny a kouřem nuceni vlézt do vody.

Uvěznění cestující na letišti

„Nejezděte do města Lahaina,“ vyhlásilo vedení zdejšího okresu těsně předtím, než v oblasti uzavřelo silnice pro všechny kromě krizových pracovníků. S plameny mezitím hasiči bojovali také v centrální části ostrova. Na největším letišti na ostrově podle úřadů uvázlo asi 1800 cestujících.

Nemocnice na Maui se mezitím plnily lidmi s popáleninami a otravou kouřem, lékaři je však musejí nechat letecky převážet na jiné ostrovy, jelikož na Maui nedisponují vybavením k léčbě vážných popálenin.

„Potýkáme se také s problémy ohledně přepravy. Nefungují telefony, mobily ani tísňová volání. Z okresu Maui se nejde dovolat do západní Lahainy,“ popsala televizi CNN Lukeová. Satelitní telefony jsou podle ní nyní jediným spolehlivým způsobem komunikace.

Na sousedním ostrově Havaj mezitím federální úřady vyhlásily stav přírodní katastrofy, který umožní uvolnit prostředky pro ohroženou vesnici s asi 200 domy a 500 lidmi. Oheň se tam v tu chvíli šířil nekontrolovaně a spálil nejméně 243 hektarů vegetace, píše AP.

Silný vítr

Za silný vítr podle Národní meteorologické služby (NWS) zčásti může hurikán Dora, který ostrov míjí z jižní strany v bezpečné vzdálenosti asi 800 kilometrů. U Havaje se nyní nachází tlaková níže spojená s Dorou z jihu a tlaková výše ze severu. „Suché počasí a nárazy větru společně vytvářejí podmínky, ve kterých se již existující požáry snadno šíří,“ popsal meteorolog z Honolulu Jeff Powell.

Vítr by měl na souostroví ke konci dne slábnout, déšť, který by pomohl hasičům, se však neočekává. Guvernér Josh Green, který se vrací ze soukromé cesty, v prohlášení uvedl, že požáry si zřejmě vyžádají oběti na životech. „Utrpěli jsme strašlivou katastrofu. (…) Lahaina na Maui byla zničena a stovky místních rodin byly vyhnány z domovů,“ citovala jej CNN.

Požáry na Havaji se liší od těch, které se každoročně objevují na západě Spojených států. Vznikají spíše na rozlehlých travnatých plochách v sušších částech ostrova a jsou obyčejně méně rozsáhlé než ty pevninské. Požáry byly nicméně na Havaji i dalších tropických ostrovech vzácné před příchodem lidí a tamní přírodní ekosystémy se vyvíjely bez nich.

Když se nyní požáry objeví, znamenají proto potenciálně větší škodu pro životní prostředí. Plameny například spalují vegetaci a s větrem odnášejí suchou půdu. Pokud po požáru následuje silný déšť, vyplavený materiál může s vodou spadnout do oceánu a dusit korálové útesy, píše AP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Švýcarskou vesnici pohřbila masa ledu a skal, předpověď zachránila životy

Vědci správně předpověděli kolaps ledovce a pak i svahu nad obcí Blatten. Vesnici se díky tomu podařilo evakuovat dříve, než ji pohřbila masa ledu a skal. Nezvěstný zůstává podle úřadů jeden člověk.
11:52Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izrael udeřil na uprchlický tábor, tvrdí palestinská agentura

Civilní obrana v Pásmu Gazy ovládaná teroristickým Hamásem uvedla, že čtvrteční izraelské údery v enklávě zabily nejméně 44 Palestinců, píše AFP. Palestinská agentura WAFA tvrdí, že izraelská armáda leteckými údery i pozemní palbou zaútočila v uprchlickém táboře Burajdž, ve městě Džabálija a dále v oblastech měst Chán Júnis a Dajr Balah. Informace nelze ověřit. Dle médií Izrael a Hamás obdržely nový návrh USA na dočasné příměří v Gaze.
před 2 hhodinami

Novináři se dostali k plánům nukleárních základen, kde je Putinova „absolutní zbraň“

Německý magazín Der Spiegel společně s dánským investigativním střediskem Danwatch podrobně zmapovaly rekonstrukci, modernizaci a výstavbu řady jaderných zařízení ruské armády. Novináři se díky databázím zakázek a výběrových řízení dostali mimo jiné k plánům nukleárních základen u města Jasnyj, kde jsou umístěny hypersonické střely Avangard. Ty ruský vůdce Vladimir Putin v roce 2020 označil za absolutní zbraň, proti které je protivzdušná obrana naprosto neúčinná.
před 3 hhodinami

Americký soud pozastavil platnost Trumpových cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Sídlo prezidenta má nyní deset dní na dokončení procesu zastavení tarifů. Cla budou do rozhodnutí odvolacího soudu vybírána dál, upřesnil amerikanista Jiří Pondělíček.
02:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 4 hhodinami

USA začnou odebírat víza čínským studentům, řekl Rubio

Spojené státy začnou odebírat víza čínským studentům, oznámil ve středu ministr zahraničí Marco Rubio. Podle něj půjde například o studenty s vazbou na Komunistickou stranu Číny či studující kritické obory. Rubio plán zveřejnil v době, kdy se prezident Donald Trump snaží snížit počet zahraničních studentů na amerických univerzitách, které mají z jejich školného značné příjmy. Čína se proti oznámenému postupu již ohradila.
07:43Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení

Soud první instance na Slovensku nepravomocně uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). Šéf banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu nepřišel. Obhajoba oznámila, že svému klientovi doporučí odvolat se.
10:05Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Čínská sonda míří k asteroidu a kometě, má odebrat vzorky

V Číně v noci na čtvrtek odstartovala raketa Dlouhý pochod 3B se sondou Tchien-wen 2. Jejím úkolem je získat vzorky hned ze dvou vesmírných těles. Pokud se to podaří, bude Čína po Japonsku a USA třetí zemí, která bude vlastnit horniny z asteroidů a komet. Vědci si od mise slibují posun v chápání vzniku Sluneční soustavy.
před 5 hhodinami
Načítání...