Vojenská junta jmenovala novým nigerským premiérem bývalého ministra financí

Vojenská junta v Nigeru, která koncem července svrhla zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma, v pondělí večer oznámila, že novým premiérem země byl jmenován ekonom a někdejší ministr financí Ali Lamine Zeine. Mezinárodní společenství mezitím hledá cesty, jak v zemi obnovit demokratické pořádky. Americký ministr zahraničí Antony Blinken stanici BBC řekl, že se nestability v Nigeru snaží využít ruská žoldnéřská Wagnerova skupina.

Osmapadesátiletý Zeine byl ministrem financí za vlády někdejšího prezidenta Mamadoua Tandji od roku 2002 až do roku 2010, kdy v této západoafrické zemi proběhl další z řady vojenských převratů. V současnosti Zeine působí v Africké rozvojové bance jako manažer pro Čad, dříve zastával tento post také pro Pobřeží slonoviny a Gabon.

Studoval na vysoké škole administrativy v Niamey a získal také diplom v Centru pro finanční, ekonomická a bankovní studia v Marseille a Paříži.

Jmenování Zeineho přišlo necelý den po vypršení ultimáta, které dalo pučistům Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) na to, aby vrátili do úřadu svrženého prezidenta Bazouma, jenž je od převratu izolován ve své soukromé rezidenci. V případě nesplnění požadavků nevyloučil ECOWAS použití síly, nicméně v této otázce není blok zemí jednotný a na čtvrtek svolal mimořádný summit.

S představiteli vojenské junty, kteří oznámili jméno nového premiéra formou komuniké přečteného ve vysílání státní televize, v pondělí večer jednala náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová. Vyzvala je k návratu k demokratickému pořádku a nabídla jim v tomto směru pomoc Spojených států.

Zároveň upozornila, co je ve hře, pokud se tak nestane. Washington už Nigeru pozastavil zahraniční pomoc ve výši sto milionů dolarů (2,2 miliardy korun). Podle Nulandové představitelé junty, se kterými jednala, také rozumějí tomu, že by pozvání Wagnerovy skupiny do Nigeru ohrozilo jeho suverenitu.

Blinken: Situace se snaží využít wagnerovci

Americký ministr zahraničí Blinken rozhlasové stanici RFI řekl, že nejlepší cestou k řešení situace v Nigeru je diplomacie. Odmítl se však vyjádřit k možnému stažení zhruba tisícovky amerických vojáků, kteří se v této bývalé francouzské kolonii podíleli na výcviku vládních jednotek.

Stanici BBC Blinken řekl, že se nestability v Nigeru snaží využít ruská žoldnéřská Wagnerova skupina. Blinken si nemyslí, že by tato skupina převrat v Nigeru zosnovala, avšak USA mají obavy z toho, aby se tam nezačala angažovat. „Myslím, že to, co se stalo a co se stále děje v Nigeru, nebylo vyvoláno Ruskem ani Wagnerovou skupinou, ale… snažili se toho využít. Všude, kam se Wagnerova skupina dostala, následovala smrt, ničení a vykořisťování.“

Předpokládá se, že Wagnerova skupina má tisíce bojovníků ve Středoafrické republice a Mali, kde má obchodní zájmy. Posiluje ale také diplomatické a ekonomické vztahy těchto států s Ruskem, píše BBC. Příslušníci této skupiny byli obviněni z rozsáhlého porušování lidských práv v několika afrických zemích. Zároveň se objevily spekulace, že nigerská armáda požádala Wagnerovu skupinu o pomoc kvůli obavám z vojenské intervence.

Státní převrat v Nigeru se už podepsal i na finanční situaci země. Podle úterního sdělení západoafrické dluhové agentury UMOA-Titres Niger nesplatil státní dluhopisy za 2,341 miliardy západoafrických franků, což je ekvivalent 3,76 milionu dolarů (asi 83 milionů korun). Splatné byly k datu 31. července.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Slovenská koalice si přerozdělila křesla, Smer posílí

Tříčlenná vládní koalice slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) se dohodla na novém přerozdělení křesel v kabinetu. Ficova strana získá kontrolu nad dvěma dalšími ministerstvy na úkor svých koaličních partnerů Hlas a Slovenská národná strana (SNS), jejichž kluby dříve přišly o poslance.
17:18Aktualizovánopřed 36 mminutami

Trump zesiluje kritiku Ukrajiny

Prezident USA Donald Trump nepravdivě naznačuje, že za ruskou agresi na Ukrajině může Kyjev, upozorňují americká média. Trump v úterý vyostřil svou kritiku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Šéf Bílého domu jej také označil za „diktátora bez voleb, který odvedl hroznou práci“. Konání voleb na Ukrajině ale nyní neumožňuje válečný stav kvůli ruské invazi. Zelenskyj prohlásil, že Trump žije v dezinformačním prostoru.
12:02Aktualizovánopřed 42 mminutami

Nové sankce EU cílí na ruské banky i stínovou flotilu

Zástupci členských států EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku, potvrdily diplomatické zdroje. Sankce se zaměří mimo jiné na lodě z ruské stínové flotily i na omezení vývozu hliníku z Ruska. Balík obsahuje rovněž další omezení pro osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině.
09:19Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Značná část Oděsy je po rozsáhlém ruském útoku bez tepla a proudu

Rusko v úterý pozdě večer podniklo rozsáhlý útok na jihoukrajinské přístavní město Oděsa. Bez elektřiny a dodávek tepla jsou školy, školky a velká obytná oblast, uvedl starosta Hennadij Truchanov. Zranění utrpěli čtyři lidé včetně dítěte. Gubernátor ruské Samarské oblasti Vjačeslav Fedoriščev mezitím informoval o ukrajinském útoku na ropnou rafinérii ve městě Syzraň.
09:08Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Americký obchod bude řídit zastánce cel Lutnick, schválil Senát

Americký Senát potvrdil do funkce ministra obchodu miliardáře Howarda Lutnicka. Dosud vedl makléřskou a investiční společnost Cantor Fitzgerald působící na Wall Street. Informovala o tom agentura Reuters. Lutnick je blízkým spojencem prezidenta Donalda Trumpa a patří k zastáncům zavádění cel na zboží dovážené do USA.
06:54Aktualizovánopřed 8 hhodinami

„Jako by se USA snažily udělat Rusko opět velkým,“ říká o jednání v Rijádu poradce prezidenta Kolář

Mír na Ukrajině nelze bez Ruskem napadené země dohodnout, řekl v Událostech, komentářích v reakci na jednání zástupců Spojených států a Moskvy v Rijádu poradce prezidenta Petra Pavla a bývalý velvyslanec v Rusku a Spojených státech Petr Kolář. „Mně se zdá, jako by Trumpova administrativa, kromě toho, že chce učinit Ameriku opět velkou, se také snažila udělat opět velké Rusko,“ uvedl. Bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky a ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl je rád, že existuje iniciativa, které se americký prezident Donald Trump chytil a snaží se válku ukončit.
před 9 hhodinami

Od vítání k deportacím. Německým volbám dominuje migrace

Německé strany před volbami slibují tvrdší imigrační pravidla. Možný budoucí kancléř a lídr konzervativců Friedrich Merz žádá uzavření hranic pro běžence, kteří nemají dokumenty ke vstupu do země, což podle kritiků odporuje ústavě i právu EU. Konzervativci i sociální demokraté chtějí zostřením rétoriky nalákat voliče a oslabit krajní pravici. Její obliba stoupá v době zhoršující se ekonomické situace, kdy zemi tíží výzvy spojené s uprchlíky.
před 11 hhodinami

Kanada zkoumá černé skříňky z převráceného letadla

Kanadští vyšetřovatelé už nalezli černé skříňky z letounu, který v pondělí havaroval při přistání v Torontu. Píše to agentura Reuters. Letadlo společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu se na letištní ploše převrátilo a začalo hořet. Zranění utrpělo 21 lidí.
před 12 hhodinami
Načítání...