Navalnyj stojí před soudem za „extremismus“, hrozí mu třicet let vězení

3 minuty
Horizont ČT24: Ruský soud může uvěznit Navalného na třicet let
Zdroj: ČT24

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj opět stanul před soudem, poprvé za politickou činnost. Ve věznici s nejpřísnějším režimem začal proces, který kritika Kremlu může poslat za mříže na dalších třicet let. Prokuratura obviňuje Navalného mimo jiné z údajného založení extremistické organizace a rehabilitace nacismu, což politik označil za absurdní. Opoziční lídr si už teď odpykává devítiletý trest za údajnou zpronevěru a pohrdání soudem. Obvinění má za politicky motivovaná.

Ochranka věznice novináře do soudní síně nevpustila, proces mohli živě sledovat jedině na obrazovce ve vedlejší místnosti. Na začátku zasedání Navalnyj požádal soudce, aby vpustil alespoň jeho rodiče, kteří za synem přijeli do nápravné kolonie číslo 6 ve Vladimirské oblasti. 

„Je to přece jenom otevřený proces, a proto bych poprosil pozvat (do soudní místnosti) mé rodiče, kteří sem přijeli,“ řekl Navalnyj soudu, který však žádosti nevyhověl.

Opoziční politik také ve svém projevu zpochybnil pravomoc moskevského soudce vést soudní líčení ve věznici daleko od hlavního města. „Myslím si, že s ohledem na danou situaci a trestní právo byste měl (z procesu) odstoupit. Je zjevné, že v tomto procesu je vaše nezávislost, jemně řečeno, závažně omezena.“ 

V novém soudním procesu čelí kritik ruského vůdce hned několika obviněním. Za jedno z nejzávažnějších považuje prokuratura údajné založení extremistické organizace, za kterou ruské úřady označily Fond boje proti korupci. Úřady tvrdí, že se fond podílel na zapojování nezletilých do nebezpečných činností nebo na rehabilitaci nacistické ideologie.

Před soudem kromě Navalného stanul kvůli údajnému financování extremistické činnosti také jeho někdejší spolupracovník Daniel Cholodnyj. „(Ruská) vláda se stydí za to, že za rok a půl vyšetřování nedokázala získat žádné důkazy,“ uvedl bývalý technický ředitel kanálu Navalnyj Live, který působí na serveru YouTube.

Navalného příznivci se obávají, že dostane nejvyšší možný trest

Navalnyj obvinění už dříve označil za absurdní. Jeho příznivci se obávají, že dostane nejvyšší možný trest, aby posloužil jako varování pro další kritiky ruského režimu. „Všichni si pamatujeme, že během minulého procesu docházelo k excesům. Když jsem řekl slovo Putin, mikrofon se vypnul a vysílání (ze soudní síně) se ukončilo,“ uvedl Navalnyj.

Po dvou hodinách se živé vysílání pro novináře přerušilo. Soudce vyhověl žádosti prokurátorky, aby proces probíhal za zavřenými dveřmi, protože údajně dostala od ochranky varování o plánovaných provokacích. Obhajoba naopak požadovala veřejný proces.

Jde o první řízení, které se týká politické činnosti opozičníka. Navalnyj už dříve uvedl, že proti němu ruské úřady zahájily další trestní řízení za údajný terorismus a že ho v tomto případě může vojenský soud poslat za mříže až na doživotí.

Navalnyj politickou dráhu zahájil bojem proti korupci, kdy odhaloval závratné majetky špiček režimu, ale úřady posléze zakázaly jeho protikorupční organizaci jako extremistickou. Politik je vnímán jako nejvýraznější kritik Putinova režimu a dřívější odsouzení i nová obvinění odmítá jako vykonstruovaná z politických důvodů.

Navalnyj obviňuje vládce Kremlu z toho, že se jej pokusil umlčet i sprovodit ze světa otravou bojovou látkou ze skupiny novičok, ze které jej vyléčili v berlínské nemocnici. Kreml tato obvinění odmítá a popírá, že k otravě došlo, ač ji potvrdili západní experti. Spojené státy a Evropská unie uvalily kvůli otravě a následnému uvěznění Navalného sankce na vysoce postavené ruské činitele a podniky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v pondělí s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta lidí se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
před 5 mminutami

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.
06:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 2 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 3 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 10 hhodinami
Načítání...