Německá ministryně v Číně zdůraznila, že Evropa nesmí ignorovat napětí kolem Tchaj-wanu

Evropa nesmí přehlížet napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem, protože vojenská eskalace v regionu by byla nejhorším možným scénářem pro globální ekonomiku. Řekla to v Číně německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Agentura Reuters si všímá, že šéfka německé diplomacie o vztahu k Číně a Tchaj-wanu hovořila odlišně od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který nejlidnatější zemi navštívil před několika dny.

Baerbocková podle Reuters podpořila předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, která zaujala tvrdší postoj vůči Číně než Macron, s nímž Peking navštívila.

Baerbocková zároveň vyzvala ke snížení rizik ve vztazích s Čínou. Řekla, že Evropa potřebuje s Pekingem udržovat blízké obchodní vztahy, ale také se musí poučit z ruské války na Ukrajině a vypořádat se s „nezdravými“ závislostmi na Číně.

„To neznamená odloučení, ale znamená to minimalizování rizik a uvědomění si, že ekonomické závislosti mohou také vytvářet nebezpečí,“ řekla ministryně.

Zatímco Macron v mnohými kritizovaných prohlášeních po návštěvě Číny vyzval ke snížení závislosti EU na USA, Baerbocková zdůraznila důležitost globálních bezpečnostních spojenectví s partnery sdílejícími stejné hodnoty.

Macron zároveň minulý týden s poukazem na napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem varoval, aby se EU nenechala vtáhnout „do krizí, které nejsou naše“. „Německo a Evropská unie jsou ekonomicky zranitelné, což znamená, že nemůžeme být lhostejní vůči napětí v Tchajwanském průlivu,“ řekla k tomu Baerbocková podle zvukového záznamu, který poskytlo německé ministerstvo zahraničí během zastávky šéfky resortu v čínském přístavním městě Tchien-ťin.

Načítání...