Skotská premiérka Nicola Sturgeonová hodlá odstoupit z čela regionální vlády i své Skotské národní strany (SNP), jakmile strana zvolí nového lídra. Oznámila to při narychlo svolané tiskové konferenci. Uvedla, že po více než osmi letech v premiérské funkci je správný čas odejít. Hovořila také o osobní dani, kterou si působení ve vrcholné politice vybírá.
Skotská premiérka Sturgeonová oznámila, že skončí ve funkci
Sturgeonová stojí v čele skotské vlády a také strany SNP od listopadu 2014, kdy vystřídala Alexe Salmonda po neúspěchu tábora skotských nacionalistů v referendu o nezávislosti na Spojeném království. Dvaapadesátiletá politička je nejdéle sloužícím „prvním ministrem“ v dějinách Skotska a také první ženou ve funkci. SNP dovedla k vítězství v regionálních volbách nejdříve v roce 2016 a pak i v roce 2021.
„Vždy jsem věřila, že součástí dobrého úřadování by bylo vědět, kdy je ten správný čas uvolnit místo někomu jinému… V hlavě i v srdci vím, že ten čas je teď,“ prohlásila na tiskové konferenci v Edinburghu. Dodala, že učinila kroky k zahájení volby nového lídra SNP a že zůstane na svých postech, dokud volba neskončí.
Sturgeonová v posledních letech dál prosazuje osamostatnění Skotska v návaznosti na odchod Velké Británie z Evropské unie, který skotští voliči v roce 2016 nepodpořili. Nové referendum však zatím neprosadila. Britský nejvyšší soud na podzim rozhodl, že Skotsko nemůže plebiscit o nezávislosti uspořádat bez souhlasu vlády v Londýně.
V poslední době byla Sturgeonová pod tlakem nejen kvůli této porážce pro skotské nacionalisty. Potýkala se také s kontroverzí kolem transgenderové ženy odsouzené za znásilnění dvou žen před změnou pohlaví a umístěné do ženské věznice, média zmiňují také kauzu půjčky od premiérčina manžela pro SNP.
Rozhodnutí vychází z dlouhodobější úvahy, řekla Sturgeonová
Sturgeonová řekla, že její rozhodnutí není reakcí na „krátkodobé tlaky“. „Toto rozhodnutí vychází z hlubší a dlouhodobější úvahy,“ citovala ji BBC. Práci v čele regionální vlády popsala jako nesmírně náročnou a naznačila, že už nechtěla „vydávat ze sebe této práci absolutně všechno“.
„Aby bylo jasno, nečekám žádné fanfáry, ale jsem kromě politika taky člověk,“ řekla. „První ministr nemá nikdy volno. Obzvláště v dnešní době nemá prakticky žádné soukromí. I běžné věci, které většina lidí bere za samozřejmé, jako zajít si s přáteli na kávu nebo jít na procházku, se stávají velmi složitými,“ pokračovala.
Reportér BBC Philip Sim v reakci na její slova napsal, že jakkoli je ohlášená rezignace pro politickou veřejnost překvapením, z projevu bylo jasné, že Sturgeonová ke svému rozhodnutí nedospěla ze dne na den. Odstupující premiérka se ve svém vystoupení dotkla také obecnějšího stavu britské politiky a volala po větší míře racionality v debatách o věcech veřejných. Její krok vyvolal srovnání s novozélandskou expremiérkou Jacindou Ardernovou, která minulý měsíc překvapivě oznámila odchod z čela vlády, kde působila více než pět let.
Sturgeonová odchází z funkce bez zjevného nástupce. Někteří komentátoři poznamenávají, že její odchod může významně ovlivnit nejen hnutí za skotskou nezávislost, ale celou britskou politiku. Případné oslabení SNP, která je levicově liberální stranou, by mohlo pomoci podobně orientované Labouristické straně usilující o návrat k moci po více než deseti letech v opozici.
Konzervativci i labouristé vzdávají Strurgeonové hold
Britští politici po oznámení rezignace vyzdvihovali dlouhé působení Strugeonové ve vrcholné politice a zápal, který ji provázel. „Díky Nicole Sturgeonové za její dlouhotrvající službu. Přeji jí hodně štěstí při jejích dalších krocích,“ napsal v reakci britský premiér Rishi Sunak.
Práci končící premiérky ocenil i lídr opozičních labouristů Keir Starmer. „Nicola Sturgeonová byla v popředí nejen skotské, ale britské politiky více než dvě desetiletí,“ připomněl. Při příležitosti konce dlouholeté předsedkyně SNP však prohlásil, že labouristická strana „je připravena přinést změnu, kterou Skotsko potřebuje“. S úctou se vyjádřili se i představitelé velšských nacionalistů Plaid Cymru nebo irské strany Sinn Féin, uvádí zpravodajská společnost BBC.
Britská média si všímají také vyjádření konzervativní expremiérky Theresy Mayové.„Neshodneme se v mnoha otázkách, ale chtěla bych poděkovat Nicole Sturgeonové za dlouhou, neúnavnou službu naší zemi a za profesionální vztah, který jsme jako lídryně měly,“ uvedla.
„Ujišťuji vás, že v zadních lavicích není nouze o možnosti přispívat,“ dodala Mayová, která po odchodu z čela vlády působí jako řadová poslankyně, což má nyní v plánu ve skotském parlamentu Sturgeonová.