Brazilská policie zatýkala kvůli údajnému pokusu o převrat

Brazilská policie zasahovala po celé zemi v souvislosti s vyšetřováním údajného pokusu o převrat během nepokojů vyvolaných stoupenci krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. Ten na konci října ve druhém kole voleb prohrál s levicovým exprezidentem Luizem Ináciem Lulou da Silva a v úřadu na konci roku skončí. S tím se řada jeho stoupenců nechce smířit.

Policejní zásah přišel jen krátce před Lulovou nedělní přísahou. Minulý týden navíc policie v hlavním městě Brasília oznámila, že překazila bombový útok, za nímž údajně stáli Bolsonarovi příznivci. Tento sedmašedesátiletý politik dodnes odmítá uznat porážku ve volbách a nepodloženě tvrdí, že brazilský volební systém není důvěryhodný. Část z jeho příznivců tomu věří a volá po vojenském převratu.

Situace připomíná období po prezidentských volbách ve Spojených státech v roce 2020, kdy část příznivců Donalda Trumpa odmítla uznat jeho porážku a 6. ledna 2021, tedy v den, kdy zákonodárci potvrzovali vítězství Joea Bidena, vtrhla do amerického Kongresu.

V Brazílii se volební výsledky certifikovaly 12. prosince a Bolsonarovi příznivci v ten den napadli velitelství federální policie v hlavním městě a zapalovali vozidla a autobusy.

Státní převrat, odstranění právního státu

Ve čtvrtek brazilská policie prohledala řadu nemovitostí v osmi státech této federace, zatkla čtyři podezřelé; po dalších jednadvaceti pátrá. Mezi zločiny, jichž se razie týká, patří státní převrat, násilné odstranění právního státu, zločinné spolčení nebo žhářství. Celkem za ně hrozí až 34 let odnětí svobody.

„Politické důvody neospravedlňují žhářství, útok na sídlo federální policie, rabování, bomby. Svoboda projevu se nevztahuje na terorismus,“ napsal na Twitteru příští ministr spravedlnosti Flavio Dino.

Lula odhalil složení své vlády

Lula ve čtvrtek představil konečnou sestavu svého kabinetu, který bude mít 37 členů. Končící vláda má 23 členů. V kabinetu zasedne jedenáct žen, což je více než v předchozích vládách, uvedla agentura AP.

Klíčový post ministryně životního prostředí dostane ekoložka a dlouholetá bojovnice za ochranu amazonského pralesa Marina Silvaová, která na postu působila během prvních dvou prezidentských mandátů Luly. Tempo mýcení pralesa se za vlády prezidenta Bolsonara prudce zvýšilo, a to především ze strany zemědělců a podniků. Lula už slíbil, že do roku 2030 v pralese zajistí „nulové odlesňování“.

V nové vládě poprvé vznikne ministerstvo pro domorodé národy, což Lula sliboval během předvolební kampaně. Vést ho bude bývalá aktivistka Sônia Guajajaraová. Další vlivnou ženou ve vládě bude středopravicová prezidentská kandidátka Simone Tebetová, která před druhým kolem podpořila Lulu. Stane se ministryní plánování. Klíčové vládní posty Lula hodlá obsadit politiky, kteří mají zkušenost z předchozích levicových kabinetů. Ministrem financí se tak stane Fernando Haddad a šéfem diplomacie Mauro Vieira.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americký soud pozastavil platnost Trumpových takzvaných recipročních cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost takzvaných recipročních cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie, informují tiskové agentury. Administrativa šéfa Bílého domu oznámila, že se proti rozhodnutí odvolá.
před 1 hhodinou

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Proces s lékaři Maradony stojí, soudkyně účinkovala v minisérii o případu

Argentinskou fotbalovou hvězdu Diega Maradonu znají nejen fanoušci tohoto sportu. Sportovcův život provázely velké úspěchy i skandály. Další drama se teď odehrává i u soudu, který řeší míru odpovědnosti lékařů za jeho smrt. Úřady proces pozastavily, kvůli porušení etických pravidel totiž odstoupila jedna soudkyně. Vyšlo najevo, že účinkuje v pikantní minisérii o celém případu nazvané Božská spravedlnost. Z dostupných záběrů vyplývá, že žena ještě v průběhu procesu sdělovala podrobnosti o skonu fotbalového hráče.
před 5 hhodinami

Izrael dle OSN pálil do Palestinců v humanitárním centru. Armáda mluví o varovných výstřelech

Nejméně jeden Palestinec v úterý zemřel a 48 dalších bylo zraněno, když izraelská armáda začala střílet na dav v Pásmu Gazy, který vtrhl do střediska rozdělujícího humanitární pomoc. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) pro Pásmo Gazy a Západní břeh Jordánu uvedl, že většina Palestinců utrpěla zranění při izraelské palbě. Izraelská armáda tento výrok OSN, že pálila do Palestinců, odmítla. Tvrdí, že šlo o varovné výstřely.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump způsobuje cly chaos, míní Švejnar

Americký prezident Donald Trump pozastavil padesátiprocentní cla na dovoz z Evropy, nejpozději 9. července se uvidí, co bude dál. Způsobuje obrovský chaos tím, že jednoho dne cla uvalí, druhý den je oddálí, pro některé země dá vyšší, pro některé nižší, uvedl v Interview ČT24 ekonom a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar. Cla budou mít podle něj velice silný negativní efekt na USA, protože se zvednou ceny a nastane inflace. V tomhle si myslím, že se Trump strašně přepočítává, dodal Švejnar. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 7 hhodinami

Rusko shromažďuje přes padesát tisíc mužů u Sumské oblasti, řekl Zelenskyj

Rusko shromažďuje přes padesát tisíc vojáků poblíž ukrajinské Sumské oblasti, ale Kyjev podnikl kroky, aby zabránil Moskvě v rozsáhlé ofenzivě v tomto regionu, uvedl podle Reuters ukrajinský lídr Volodymyr Zelenskyj. Sumská oblast sousedí s ruskou Kurskou oblastí, do které loni překvapivě pronikly ukrajinské jednotky. Ruský vládce Vladimir Putin nedávno řekl, že ruská armáda vytváří „nárazníkovou bezpečnostní zónu“ podél hranic s Ukrajinou. Moskva vpodvečer navrhla Ukrajině další kolo přímých jednání 2. června v Istanbulu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Izraelská armáda zabila šéfa teroristického hnutí Hamás Sinvára, řekl Netanjahu

Premiér Židovského státu Benjamin Netanjahu uvedl, že byl zlikvidován Mohammad Sinvár, šéf teroristického hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Informovali o tom agentury Reuters, AFP i deník Ha'arec. O zabití Sinvára psala některá média už dříve tento měsíc, izraelská vláda ale zabití oficiálně potvrdila až ve středu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Obavy ohledně využívání fondů EU na Slovensku nezmizely, míní Zdechovský

Obavy ohledně dobrého využívání evropských peněz na Slovensku zcela nezmizely, řekl ve středu na závěr kontrolní mise europoslanců vedoucí čtyřčlenné delegace Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) z nejsilnější frakce Evropské lidové strany (EPP). Zapochyboval rovněž o schopnosti Bratislavy odhalovat a předcházet podvodům s evropskými dotacemi. Podle slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) žádné skandály ohledně peněz z EU za nynější vlády nevypukly, a tak se hledají problémy v minulosti.
před 8 hhodinami
Načítání...