Čína skoro po třech letech částečně uvolňuje přísná protikoronavirová opatření, která ohrozila ekonomický chod země, vedla k frustraci ve společnosti a nedávno vyvolala vlnu protestů. Lidé, kteří mají jen lehké příznaky covidu-19, a pacienti zcela bez symptomů budou moci nově strávit izolaci doma, změny se týkají i škol či cestování. Oznámila to Národní zdravotní komise (NHC).
Čína částečně uvolnila přísné restrikce, bezpříznakoví už nemusejí do izolačních center
„Až na specifická místa se už nebudou vyžadovat negativní PCR testy. Kódy pro zdravotní stav a trasování se nebudou kontrolovat,“ uvedl představitel komise Wang Che-šeng.
Komise informovala, že většina nakažených má mírný průběh nebo se u nich příznaky neprojeví vůbec. Lidé se v takovém případě „mohou izolovat doma a sledovat svůj zdravotní stav, a pokud se zhorší, mohou se přesunout k léčbě do určených nemocnic“.
Lidé s pozitivním testem na koronavirus byli doposud nuceni trávit izolaci v karanténních centrech nebo kvůli jedinému pozitivnímu případu končily celé obytné komplexy v uzávěře. Obytný blok byl obehnán plotem střeženým hlídači.
NHC nově stanovila, že je potřeba přesně určovat vysoce rizikové oblasti v jednotlivých budovách, na patrech nebo v domácnostech a uzávěra se nesmí bez rozmýšlení týkat například celých obytných komplexů. V domech, na které se vztahuje karanténa, nesmí být zablokované únikové východy a všichni musejí mít neomezený přístup k lékařské pomoci, předeslala také Národní zdravotní komise.
Uzávěry nesmějí trvat déle než pět dní, pokud nejsou odhaleny další případy infekce, dodala komise ve svém seznamu pravidel pro rozvolnění.
Obnova prezenční výuky
Uvolňování se dotkne i škol. V místech, kde se covid nešíří, budou muset obnovit prezenční výuku. Pro cestování po Číně a pro přístup na veřejná místa, s výjimkou například domovů pro seniory či jeslí a školek, nebude již potřeba prokazovat se negativním testem na koronavirus.
NHC rovněž oznámila, že lékárny již nemají dovoleno omezovat nákup léků na horečku, kašel a bolesti v krku. Místní vlády nesmějí nařizovat plošné testování na covid. Rozsah a frekvence testování by měly být postupně omezovány. Regiony se mají naopak soustředit na zvýšení proočkovanosti občanů starších 60 let.
Agentura Reuters připomíná, že Čína ke covidu-19 ještě nedávno přistupovala jako k nemocem, jako jsou mor nebo cholera, nicméně čínští činitelé minulý týden uznali, že nákaza už není tak nebezpečná.
Co největší bezpečí, co nejmenší ekonomické dopady
Část čínských úřadů zmírnila protiepidemická opatření už v pondělí, konkrétně v Pekingu a šestnácti dalších velkých městech umožnily lidem používat MHD i bez čerstvého testu. Takový požadavek ale nadále zůstával například v kancelářských budovách a restrikce zůstaly v platnosti i ve čtvrtích, kde se objevily případy covidu.
O posledním listopadovém víkendu se v Číně konaly nebývalé protesty proti restrikcím souvisejícím s covidem-19. Rozbuškou byl smrtící požár v hlavním městě Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang Urumči. Kvůli pandemickým opatřením se totiž údajně lidé nemohli dostat z hořící budovy ven a záchranáři zase nemohli k nim, což čínské úřady popírají.
Místní úředníci musejí „přijmout přísná, cílená opatření k maximální ochraně bezpečnosti a zdraví občanů, ale zároveň minimalizovat dopady epidemie na ekonomický a společenský rozvoj“, uvádí se v prohlášení Národní zdravotní komise. Dosavadní politika nulového covidu zpomalila růst čínské ekonomiky a vážně narušila globální dodavatelské řetězce.
Čína, kde žije 1,4 miliardy lidí, zaznamenala za posledních 24 hodin 20 764 nových případů nákazy koronavirem, převážně asymptomatických. Minulý týden denní přírůstek přesáhl 40 tisíc, což byla rekordní hodnota.