Čína po protestech částečně zmírňuje proticovidová opatření, do MHD mohou i lidé bez testu

Vybrané části Číny zmírňují protiepidemická opatření. Proti dlouhodobým přísným uzávěrám v minulých týdnech protestovali lidé ve více než dvacítce měst. Podle odborníků jsou podobné projevy v zemi ojedinělé. Politika nulové tolerance uvěznila řadu lidí v jejich domovech, často s nedostatečnými zásobami jídla nebo léků.

Lidé v Pekingu a nejméně dalších šestnácti velkých městech mohou od pondělí do městské hromadné dopravy, aniž by k tomu potřebovali test, který není starší než 48 hodin. Agentura AP nicméně podotýká, že úřady stále ještě nedaly veřejnosti najevo, kdy by mohla skončit takzvaná politika nulového covidu, kvůli které musejí miliony lidí zůstávat doma a kvůli které v uplynulých dnech propukly protesty.

Velká průmyslová centra jako Kuang-čou znovu otevřela trhy a firmy a zrušila většinu omezení pohybu, nicméně ve čtvrtích, kde se případy koronavirové infekce stále objevují, restrikce zůstávají v platnosti. Nejmenovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že firma Foxconn očekává, že ještě tento měsíc nebo začátkem příštího plně obnoví výrobu ve své továrně v Čeng-čou, která je největším výrobcem iPhonů na světě.

Uvolňování ale s sebou přináší i zmatky, protože třeba v Pekingu lidé sice mohou do MHD bez testu, ke vstupu do kancelářských budov ho ale stále potřebují.

Pomalé zmírňování

Minulý týden vláda v Pekingu oznámila, že plánuje proti covidu-19 proočkovat sedmdesátníky a osmdesátníky, což je podmínkou pro ukončení politiky „nulového covidu“, kvůli které se nedostanou do Číny skoro žádní lidé ze zahraničí a která narušuje výrobu v samotné Číně i globální obchod.

Odborníci na veřejné zdravotnictví i ekonomové upozorňují, že Pekingu se dostatečné proočkovanosti podaří dosáhnout nejdříve v polovině příštího roku nebo až v roce 2024. Musí zároveň připravit nemocnice na to, aby se případně dokázaly vypořádat s přílivem nakažených.

Mění se také postoj úřadů ke covidu-19. Vicepremiérka Sun Čchun-lan, která má boj s pandemií na starosti, minulý týden řekla, že nové varianty koronaviru jsou slabší.

 Ačkoliv vlna protestů, která se v nejlidnatější zemi světa zvedla koncem listopadu, opadá, frustrace lidí někde k podobným akcím vést stále může, poznamenává agentura Reuters.

Ve středočínském Wu-chanu, kde se nový koronavirus před třemi lety objevil, lidé v sobotu probořili zátarasy, aby se dostali z průmyslového parku uzavřeného kvůli nákaze. V neděli ve městě studenti protestovali u jedné z univerzit proti strategii boje proti covidu-19. Požadovali více transparentnosti ze strany úřadů.