Kosovo a Srbsko dosáhly dohody ve sporu o registrační značky

Kosovo a Srbsko dosáhly dohody, která ukončí téměř dvouletý spor ohledně poznávacích značek vozidel na severu Kosova. Informoval o tom na Twitteru šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Dohoda byla dojednaná v Bruselu za zprostředkování Evropské unie.

„Máme dohodu,“ napsal Borrell. „Velmi mě těší, že mohu oznámit, že hlavní vyjednavači Kosova a Srbska za zprostředkování ze strany EU souhlasili s opatřeními, která mají za cíl vyhnout se dalšímu vyostření situace, a budou se plně soustředit na normalizaci jejich vztahů,“ dodal.

Priština požadovala, aby kosovští Srbové používali výhradně kosovské registrační značky. Za ilegální považovala srbskými úřady vydávané značky pro kosovské okresy, které používá především srbská menšina v severním Kosovu.

Podle odhadů je v Kosovu takovýchto aut přibližně deset tisíc. Na protest proti tomuto plánu začátkem listopadu opustili kosovští Srbové místa v kosovských státních institucích, čímž podle Borrella vzniklo „velmi nebezpečné bezpečnostní vakuum“.

Nyní Borrell prohlásil, že „Srbsko přestane vydávat poznávací značky s označením kosovských měst a Kosovo zastaví další kroky související s přeregistrováním vozidel“. Obě strany pozval k „prodiskutování dalších kroků“ v příštích dnech.

USA dohodu přivítaly

„Spojené státy vítají dohody dosažené mezi Kosovem a Srbskem, jejichž cílem je zabránit další eskalaci napětí a plně a urychleně se soustředit na normalizaci vztahů pod záštitou dialogu zprostředkovaného EU,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price.

Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová poděkovala USA za jejich „aktivní angažmá při dosažení dohody v Bruselu“ a dodala, že americká „podpora dialogu mezi Kosovem a Srbskem je nepostradatelná“. Hlavní vyjednavač pro dialog se Srbskem Besnik Bislimi podle kosovských médií zopakoval, že nyní by za účasti EU měly začít intenzivní rozhovory o normalizaci vztahů.

Americká a unijní diplomacie, ale také část kosovské opozice, v uplynulých dnech naléhaly na kosovského premiéra Albina Kurtiho, aby záměr s registračními značkami na severu země přehodnotil. Kurti nakonec ve středu přistoupil na stejný kompromisní návrh, který ještě v pondělí na jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem odmítl.

„Zachránili jsme naše značky,“ prohlásil podle stanice RTS pověřenec srbské vlády pro otázky Kosova Petar Petković s tím, že Bělehrad a Priština se nyní budou moci soustředit na skutečnou normalizaci vzájemných vztahů. Strana kosovských Srbů SL uvedla, že i když se nové srbské značky pro Kosovo nebudou vydávat, občané si platnost starých budou moci prodloužit.

Kosovo v roce 2008 vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku. Stalo se tak necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku náletů NATO. Srbsko nezávislost Kosova neuznává a stále ho považuje za nedílnou součást svého území. Válka mezi jednotkami srbské armády a kosovskoalbánskými povstalci si vyžádala na deset tisíc obětí.