Severní Korea podle jihokorejské armády odpálila 23 raket, včetně třech balistických střel krátkého doletu. Jedna dopadla blízko námořní hranice s Jižní Korejí. Stalo se to poté, co Pchjongjang v úterý vyhrožoval Soulu a Spojeným státům kvůli jejich nynějšímu několikadennímu vojenskému cvičení. Soul v reakci na poslední ze série severokorejských raketových testů vystřelil severně od společné námořní hranice tři rakety vzduch–země. KLDR kromě raket vypálila také přes sto dělostřeleckých střel. Jihokorejský prezident Jun Sok-jol situaci označil za narušení území.
KLDR uskutečnila nebývalý raketový test. Za provokace musí zaplatit, zní ze Soulu
Severokorejská armáda rakety vystřelila z oblasti kolem města Wonsan na jihovýchodě země a z několika dalších míst, píše agentura AP. Jedna z nich dopadla 26 kilometrů od námořní hranice s Jižní Korejí. Podle Soulu je to od rozdělení Korejského poloostrova v roce 1948 poprvé, co střela dopadla tak blízko námořní hranice. Zároveň je sedmnáct odpalů nejvíce za jediný den.
Na ostrově Ullungdo ležícím 120 kilometrů na východ od Korejského poloostrova v Japonském moři byl kvůli tomuto incidentu přechodně vyhlášen protiletecký poplach a lidé se utíkali schovat do krytů. Poplach úřady odvolaly odpoledne místního času. Velení jihokorejské armády vzkázalo, že „je to bezprecedentní a nebude to tolerovat“. Deník The Korea Herald napsal, že šlo o první takový poplach od roku 2016.
Do nárazníkové zóny zřízené na základě dohody se Soulem Severní Korea vypálila z východního pobřeží také více než stovku dělostřeleckých projektilů, doplnila jihokorejská armáda. Upozorňuje, že střelba je porušením úmluvy z roku 2018, která měla za cíl snížit napětí mezi oběma částmi Korejského poloostrova.
Podle politického analytika Leifa-Erica Easleyho z univerzity v Soulu je cílem severokorejského režimu vystrašit Jihokorejce a přinutit je k nátlaku na jejich vládu. „Zvyšující se vojenské schopnosti Severní Koreje a její testy jsou znepokojivé, ale nabízet jí ústupky ohledně spolupráce se spojenci by situaci zhoršilo,“ řekl Easley.
Severokorejské rakety krátkého doletu jsou určené ke zničení klíčových objektů v Jižní Koreji, včetně tamních amerických vojenských základen.
Prezident mluví o územní invazi, KLDR prý musí zaplatit
Prezident Jun řekl, že jde o „severokorejskou provokaci a územní invazi“. Prezident svolal kvůli palbě, již analytici označují za nejagresivnější za uplynulé roky, bezpečnostní radu a nařídil „rychlou a zásadní reakci, protože Severní Korea musí za své provokace zaplatit“. Jižní Korea také uzavřela několik leteckých koridorů nad Japonským mořem a doporučila leteckým společnostem změnit trasy.
Účastníci schůzky také odsoudili, že Pchjongjang se k provokacím odhodlal v době, kdy Jižní Korea truchlí za oběti tlačenice během sobotních oslav Halloweenu v Soulu. Zemřelo při ní 156 lidí.
Spojené státy a Jižní Korea v pondělí zahájily rozsáhlé cvičení letectva, během kterého stovky válečných letounů 24 hodin denně provádějí simulované útoky. KLDR tyto manévry označila za provokaci a varovala, že proti USA a Jižní Koreji může nasadit jaderné zbraně, aby „zaplatily tu nejhorší cenu v dějinách“.
Severní Korea za letošek provedla rekordní počet raketových testů, napětí na Korejském poloostrově v posledních měsících výrazně stouplo. KLDR také přijala zákon, který schvaluje preventivní použití jaderných zbraní v různých situacích.
Někteří experti ale stále pochybují o tom, že vzhledem k síle americké a jihokorejské armády by Pchjongjang mohl použít jaderné zbraně jako první. KLDR dala najevo, že série testů z poslední doby je reakcí na jihokorejsko-americká vojenská cvičení.
Provádět testy balistických raket zakazují režimu v Pchjongjangu rezoluce OSN. Balistické rakety mohou být vybaveny jadernou náloží. „Severní Korea odpaluje rakety nebývalým tempem, což je naprosto nepřijatelné,“ nechal se slyšet japonský premiér Fumio Kišida.