Moldavsko se obává rozšíření konfliktu z Ukrajiny na své území. V zemi žije početná ruská menšina, která dává najevo loajalitu Moskvě a která vytvořila separatistické území s názvem Podněstří. Minulý týden v Podněstří došlo k několika nevyjasněným útokům a z Kremlu začínají zaznívat vyjádření o porušování práv ruskojazyčného obyvatelstva, stejně jako tomu bylo před útokem na ukrajinský Donbas. Rusové žijící v Moldavsku ale podle svých slov žádnou diskriminaci nepociťují. O náladách místních natáčel v Podněstří a v Moldavsku pro pořad Reportéři ČT redaktor Tomáš Vlach.
Reportéři ČT: Moldavsko se obává invaze, ruská menšina je podle Moskvy diskriminována
Reportéři ČT: Výbušné Podněstří (zdroj: ČT)
Kořeny konfliktu sahají do sovětských dob. Velkou část dnešního Moldavska zabrala Moskva těsně před druhou světovou válkou Rumunsku. Sověti se snažili zemi industrializovat a přivezli sem množství ruskojazyčných obyvatel.
Ti se usazovali zejména na levém břehu Dněstru, kde se budovaly průmyslové podniky. Když se Sovětský svaz rozpadl a Moldavsko vyhlásilo nezávislost, Podněstří se vzbouřilo – místní se lekli hlasů vyzývajících k připojení k Rumunsku. Tyto obavy mají lidé v Podněstří dodnes.