Požár těžce poničil komplex jihoafrického parlamentu v Kapském Městě

V sídle jihoafrického parlamentu v Kapském Městě v neděli ráno vypukl rozsáhlý požár, který zcela zničil zasedací sál. V jedné z budov komplexu se zřítila střecha, oběti na životech ani zranění ale nejsou hlášeny. Příčina požáru, který je podle jihoafrického serveru news24 z velké části uhašen a s nímž bojovalo na sedmdesát hasičů, není známa. Policie ale zadržela jednoho muže, který by měl v úterý stanout před soudem.

Požár vypukl brzy ráno v nejstarší části parlamentního komplexu, postavené v roce 1884. Původně byla sídlem parlamentu, nyní slouží jako kanceláře. Členové parlamentu mají v těchto dnech volno, takže budova byla prázdná.

Posléze se oheň rozšířil i do nové budovy, kde poslanci zasedají. Na záběrech z místa bylo vidět, jak ze střechy jedné z budov šlehaly plameny, a kouř byl vidět na kilometry daleko. V komplexu parlamentu se zřítilo několik stropů.

Požár parlamentu v Kapském Městě
Zdroj: ČTK/AP/Jerome Delay

Podezřelý muž

Vedení parlamentu posléze vydalo prohlášení, v němž občany Jihoafrické republiky ujistilo, že požár práci zákonodárců neohrozí. Ocenilo také práci hasičů, kteří podle něj přijeli do šesti minut od nahlášení požáru, a zabránili tak mnohem větším škodám.

Okolí parlamentu bylo kvůli požáru uzavřeno a zátarasy dosahovaly k nedaleké katedrále, ve které se v sobotu konal pohřeb emeritního arcibiskupa a bojovníka proti apartheidu Desmonda Tutua.

Na místo dorazil i jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, který uvedl, že v souvislosti s vyšetřováním požáru byl zatčen jeden podezřelý. Podle serveru news24 jde o devětačtyřicetiletého muže, který do budovy parlamentu vnikl zadním oknem. Zatím mu hrozí obvinění z vloupání a krádeže. V úterý stane před soudem.

Prezident Ramaphosa požár označil za otřesnou událost a pochválil rychlou reakci hasičů. Dodal, že protipožární systém zřejmě nefungoval, jak měl. „Je to velmi smutný den pro demokracii, jelikož parlament je domovem naší demokracie,“ prohlásila ministryně pro infrastrukturu a bývalá starostka Kapského Města Patricia De Lilleová.

Právě v parlamentu v Kapském Městě oznámil v roce 1990 poslední bělošský prezident Jihoafrické republiky Frederik Willem de Klerk konec rasistického režimu apartheidu.

Zatímco jihoafrická vláda sídlí v hlavním městě Pretorii, parlament úřaduje z Kapského Města. Dvoukomorový parlament tvoří Národní shromáždění a horní komora zvaná Národní rada provincií. Komplex jeho budov se skládá ze tří částí, z nichž nejstarší pochází z roku 1884.

Národní shromáždění sídlí v novějších částech postavených ve 20. století. Nedělní požár je už druhým v jihoafrickém parlamentu za necelý rok, loni v březnu způsobila oheň elektrická závada.

Ničivý požár zasáhl Kapské Město loni v dubnu. Oheň vzplál na Stolové hoře a částečně poškodil místní univerzitu, která obsahovala vzácnou sbírku afrických archivů.