Uživatelé kokainu ničí životní prostředí, tvrdí kolumbijský prezident

Kolumbijský prezident Iván Duque kritizoval uživatele kokainu za to, že podle něj ničí životní prostředí, protože přispívají k odlesňování planety. Vysvětlil to tím, že pěstitelé koky kvůli pěstování této rostliny kácí lesy. Duque to řekl v rozhovoru s deníkem Financial Times (FT) u příležitosti konference OSN o změnách klimatu, která se koná ve skotském Glasgow.

„Ti, co užívají v různých zemích kokain a vášnivě mluví o nutnosti chránit životní prostředí, si neuvědomují, že užíváním kokainu životnímu prostředí velmi škodí,“ řekl FT kolumbijský prezident. Podle Duqueho jsou kvůli pěstování koky na jednom hektaru v Kolumbii zničeny téměř dva hektary tropického lesa.

Kolumbie je největším producentem koky, hlavní suroviny pro výrobu kokainu. Podle odhadu OSN je nyní v této jihoamerické zemi koka pěstována asi na 143 tisících hektarech. Nové plantáže přitom vznikají i v chráněných rezervacích a národních parcích, uvedl FT.

Pěstování koky v Kolumbii je pro mnohé tamní chudé obyvatele dobrým způsobem obživy. Mnozí také kritizují vládu, že jim nepomohla po uzavření míru s levicovými povstalci z FARC v roce 2016. Území, která povstalci ovládali, se totiž poté stala předmětem boje různých ozbrojených gangů či zájmu ilegálních těžařů, kteří také přispívají k odlesňování.

Koka proti nemocem

Listy keře, jehož botanický název je rudodřev koka, se používají pro výrobu narkotika, ale také jsou tisíce let součástí jídelníčku obyvatel vysokohorských oblastí And. Koka pomáhá proti vysokohorské nemoci, dodává energii i vitamíny.

Podle Duqueho se sice odlesňování v Kolumbii loni zvýšilo, v první polovině letošního roku se podle něj ale situace zlepšila.

Kolumbijský prezident spolu se stovkou dalších státníků podepsal v Glasgow dohodu, v níž se její signatáři zavázali zastavit odlesňování do roku 2030.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelské údery zabily za dva dny na šedesát Palestinců, tvrdí Hamás

Nejméně 29 lidí přišlo o život při útocích, které na severu i jihu Pásma Gazy ve středu časně ráno podniklo izraelské letectvo. Podle agentury AFP to uvedla civilní obrana na palestinském teritoriu ovládaném teroristickým hnutím Hamás. V úterý civilní obrana informovala rovněž o útoku poblíž nemocnice v Chán Júnisu na jihu Gazy, který si prý vyžádal 28 životů.
před 6 mminutami

Rádio Svobodná Evropa dostalo se zpožděním peníze na duben

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) ve středu obdrželo se šestitýdenním zpožděním finance na svůj dubnový provoz, uvedla rozhlasová stanice se sídlem v Praze. Pokračuje nicméně v soudním sporu o získání všech finančních prostředků, které pro ni na letošní rok vyčlenil americký Kongres a které jí odebrala administrativa prezidenta Donalda Trumpa.
před 58 mminutami

USA mohou deportovat na základě dvousetletého zákona, rozhodla soudkyně

Federální soudkyně v americkém státu Pensylvánie v úterý rozhodla, že Spojené státy mohou k urychlení deportací údajných členů venezuelských gangů používat zákon o znepřátelených cizincích z roku 1798. Agentura Reuters píše, že úřady o tom ovšem tyto lidi musejí v třítýdenním předstihu informovat a musejí jim dát možnost se proti rozhodnutí o vyhoštění bránit.
05:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Orbán obvinil Ukrajinu a maďarskou opozici z „očerňující kampaně“

Maďarský národněkonzervativní premiér Viktor Orbán v úterý obvinil Ukrajinu z toho, že se v Maďarsku snaží narušit vládou spuštěné dotazování veřejnosti týkající se možného vstupu Ukrajiny do EU. Server Telex.hu napsal, že podle Orbána k tomu Ukrajincům slouží hlavní maďarská opoziční strana TISZA. Kyjev se k tomu zatím nevyjádřil.
06:12Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vraždění Židů s válkou neskončilo. Za pogromem v Kielcích stáli komunisti, říká polonista

K vraždění Židů na evropském kontinentě docházelo po mnoho staletí. S porážkou nacistického režimu, který si dal za cíl „konečné řešení židovské otázky“, však násilí neskončilo. Historik Jiří Friedl z Univerzity Karlovy a polonista Jan Jeništa z Univerzity Palackého pro web ČT24 popsali poválečné pogromy na území tehdejšího Československa a v Polsku. Tam se odehrál jeden z nejznámějších poválečných pogromů, který byl podle polonisty odkazujícího se na mnohé zdroje připravený komunistickou tajnou policií a vykazoval prvky promyšleného plánu.
před 2 hhodinami

V USA jsou první Afrikánci, kterým Washington zaručil status uprchlíka

Do Spojených států dorazila první skupina Afrikánců, potomků evropských přistěhovalců, kterým Washington zaručil status uprchlíka. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa tito lidé v Jihoafrické republice sami čelí rasové diskriminaci, což tamní vláda popírá. Statistiky přitom dokládají, že bílá menšina stále patří mezi privilegované – vlastní většinu půdy a nezaměstnanost u ní představuje zhruba deset procent. V řadách černošské populace si přitom práci nemůže najít téměř polovina lidí.
před 3 hhodinami

„Co s námi bude?“ Ukrajinským rodinám se životy mění ze dne na den

Svět očekává, do jaké podoby se vyvinou a zda se vůbec uskuteční čtvrteční přímé rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem v Turecku. Boje na frontách východní Ukrajiny přitom neustávají. Rusko v úterý oznámilo dobytí vesnice Miroljubivka. Ve stínu bojů do vzdálenosti desítek kilometrů žijí lidé, které vývoj nutí k existenčním rozhodnutím. Životy se ze dne na den mění celým rodinám.
před 11 hhodinami

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...