Kvůli erupcím sopky muselo domovy na La Palmě opustit dalších pět set lidí

Na španělském ostrově La Palma, kde už přes měsíc pokračuje erupce sopky, v noci na čtvrtek evakuovali dalších pět stovek lidí. Jejich domovy totiž ohrožuje jeden z proudů lávy. Ta už od 19. září na tomto ostrově v Atlantiku zničila na 2185 budov, z toho 229 za poslední dva dny, a zatím nelze odhadnout, kdy sopečná aktivita skončí. Lidské oběti si katastrofa díky včasným evakuacím nevyžádala. Zemřela ale zřejmě zvířata, ač mnohá se podařilo zachránit.

Ve středu místní média informovala o zmizení tří psů, které láva odřízla od pomoci a jimž záchranáři skoro dva týdny posílali potravu drony. Nyní se je právě pomocí dronů a klece chystali zachránit. „Máme na ten manévr tak čtyři až pět minut. Použijeme klec s jídlem a snad se pes nebude bát a nastoupí do ní,“ řekl ve středu deníku El Periódico Jaime Pereira k záchranné operaci. „Dron neunese více než dvacet kilogramů, takže je musí vzít po jednom,“ dodal.

Než ale operace začala, psi zmizeli. Marně po nich pátraly drony s termokamerami a s audionahrávkou, která se je snaží přivolat lidskými hlasy. Společnost, která plánovala záchrannou akci s drony, původně chtěla v pátrání po psech pokračovat, i když se obávala nejhoršího. Nakonec však podle agentury Reuters v sopečném popelu v zakázané zóně objevila lidské stopy a transparent, podle kterého jsou psi mimo nebezpečí.

Zachráněná zvířata

Na sociálních sítích pak uživatelé sdíleli záběry plachty s nápisem „Buď silná La Palmo. Psi jsou v pořádku. A-Team.“ Přítomnost transparentu potvrdil i Pereira, podle kterého se psy patrně podařilo neznámému týmu zachránit už před několika dny. Povrch lávy v okolí dvorku, kde byli psi uvězněni, podle něj v některých místech vychladl na čtyřicet až sedmdesát stupňů Celsia.

Na La Palmě se od erupce sopky podařilo zachránit už řadu zvířat. Jeden ze záchranářů tento týden dokonce umělým dýcháním a masáží srdce oživil kočku, která se nadýchala toxického plynu z lávy a měla zástavu srdce. Kočka je nyní v péči veterinářů, a pokud se neozve její majitel, bude si ji její zachránce moci adoptovat.

Video Erupce sopky Cumbre Vieja stále pokračují
video

Erupce sopky Cumbre Vieja stále pokračují

Zdroj: EBU

Láva ze sopky masivu Cumbre Vieja od 19. září zaplavila na 870 hektarů, z toho asi čtyřiapadesát za poslední dva dny. Podle satelitního sledování programu Copernicus zničila také 2185 budov. Evakuováno muselo dosud být asi 7500 lidí, z nichž někteří už jsou zoufalí z nekončícího chrlení lávy a pokračujících otřesů. Experti v počátcích erupce odhadovali její trvání na několik týdnů až tři měsíce, odhady zatím nijak nezpřesnili.

Od středy zaznamenali seismologové na La Palmě čtyři desítky otřesů, nejsilnější dosáhl 4,3 stupně. Nejsilnější zemětřesení od počátku erupce mělo sílo 4,8 stupně a zaznamenali ho v úterý.

Velké škody na La Palmě, kde žije asi 85 tisíc obyvatel, evidují farmáři, jimž láva a popel zničily hektary banánovníkových plantáží.