Francie povolává na konzultace své velvyslance ze Spojených států a Austrálie. Paříž se k tomu rozhodla kvůli nové strategické spolupráci USA, Británie a Austrálie, v jejímž důsledku Canberra zrušila mnohamiliardovou dohodu o nákupu francouzských ponorek. Oznámily to světové agentury s odvoláním na francouzského ministra zahraničí.
Francie povolává velvyslance z USA a Austrálie. Zlobí se kvůli ztrátě zakázky na ponorky
„Na žádost prezidenta republiky jsem se rozhodl okamžitě povolat naše dva velvyslance ve Spojených státech a Austrálii do Paříže ke konzultacím. Toto výjimečné rozhodnutí ospravedlňuje výjimečně závažné oznámení, které učinily Austrálie a Spojené státy,“ uvedl francouzský ministr zahraniční Jean-Yves Le Drian.
Podle agentury AFP je to poprvé v historii, co Paříž k tomuto kroku přistoupila v případě těchto dvou zemí.
Spojené státy rozhodnutí Francie povolat svého velvyslance z Washingtonu litují. V následujících dnech budou nadále usilovat o vyřešení neshod mezi oběma zeměmi. Podle agentury Reuters to řekl zástupce Bílého domu. „Byli jsme v úzkém kontaktu s našimi francouzskými partnery ohledně jejich rozhodnutí povolat velvyslance do Paříže na konzultace. Litujeme, že k tomuto kroku přistoupili,“ citovala zdroj agentura AFP.
Spojené státy, Británie a Austrálie ve středu oznámily, že zakládají bezpečnostní partnerství, které má zajistit mír a stabilitu v oblasti Indo-Pacifiku. Pakt má mimo jiné pomoci Austrálii získat americké ponorky na jaderný pohon. Austrálie proto zrušila dohodu o nákupu francouzských konvenčních ponorek v hodnotě 40 miliard dolarů (850 miliard korun).
Nůž do zad
Podle šéfa francouzské diplomacie je zrušení zakázky ze strany Austrálie „nepřijatelné chování mezi partnery a spojenci“.
Francie už ve čtvrtek ostře kritizovala Spojené státy kvůli jejich nové spolupráci s Austrálií, Le Drian rozhodnutí označil za „brutální“ a „vražení nože do zad“, mnohem víc než současnému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se podle něj podobá činům jeho předchůdce Donalda Trumpa.
Francouzští představitelé ve čtvrtek zrušili slavnostní akce na svém velvyslanectví ve Washingtonu a na palubě francouzské fregaty v Baltimoru, na nichž si měli dnes připomenout pomoc svého námořnictva americkému boji za nezávislost v roce 1781.