Kyjevem pochodovala armáda. Ukrajina si připomněla 30 let nezávislosti

Ukrajina si připomněla třicáté výročí nezávislosti na Sovětském svazu vojenskou přehlídkou v hlavním městě Kyjevě. Na oslavách vystoupil s projevem ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, centrem města pak prošlo zhruba pět tisíc vojáků. Ukázaly se tanky, dělostřelectvo i nejnovější raketová technika.

„Jsme mladá země s tisíciletou historií,“ nechal se slyšet v úvodním proslovu Zelenskyj. Přestože Ukrajina vznikla jako samostatný stát teprve ve dvacátém století, navazuje na tradici Kyjevské Rusi, státního útvaru, který vznikl ve východní Evropě v devátém století, připomněl prezident.

Nad centrem hlavního města prolétly vrtulník a stíhačky. Na přehlídku přijeli také vojáci ze sousedních států a členských zemí NATO včetně USA a zúčastnili se polští a slovenští stíhací piloti. V přístavním městě Oděsa se předvedla flotila dvacítky plavidel.

Východoevropská země si připomíná třicáté výročí nezávislosti v situaci, kdy ukrajinské síly svádějí na východě boje s Ruskem kontrolovanými separatisty a Kyjev usiluje o opětovné převzetí kontroly nad poloostrovem Krym, který od roku 2014 Rusko vojensky okupuje. Západ anexi poloostrova považuje za porušení mezinárodního práva a uplatňuje od té doby proti Moskvě sankce.

„I když lze dočasně okupovat území, co nelze okupovat, je láska k Ukrajině. Lze uvrhnout lidi do zoufalé situace a přimět je, aby si pořídili (ruské) pasy, ale vydat pasy pro jejich ukrajinská srdce nelze,“ řekl podle agentury AP ve svém proslovu ukrajinský prezident. „Pokud se někteří lidé na Krymu a v Donbasu (území na východě mimo kontrolu Ukrajiny) o tom bojí mluvit, neznamená to, že se o tom bojí přemýšlet. Vrátí se, protože jsme rodina,“ zdůraznil.

Krymská platforma

V pondělí Zelenskyj vyzval představitele asi čtyřiceti zemí a bloků, kteří se účastnili summitu v Kyjevě, aby Ukrajině pomohli v opětovném nabytí kontroly nad poloostrovem. Za Českou republiku byl na jednání takzvané krymské platformy předseda Senátu Miloš Vystrčil, který vyjádřil Zelenskému i celé Ukrajině podporu.

Před začátkem přehlídky drželi lidé v Kyjevě minutu ticha za vojáky padlé na východě Ukrajiny. Podle odhadů OSN si boje v oblasti Donbasu od roku 2014 vyžádaly přes 13 tisíc obětí, a to i v řadách civilistů. Od začátku letošního roku v tomto konfliktu podle oficiálních údajů zahynulo asi padesát ukrajinských armádních příslušníků.

V centru Kyjeva se kromě toho u příležitosti výročí konají četné koncerty a další akce. Kyjevské náměstí Nezávislosti, známé jako Majdan, zaplavily tisíce lidí.

Přestože oficiálně se Ukrajina stala nezávislou až při rozpadu Sovětského svazu v prosinci roku 1991, stejně jako většina patnácti bývalých sovětských republik vyhlásila nezávislost ihned po neúspěchu srpnového puče konzervativního křídla komunistické strany proti reformnímu sovětskému prezidentovi Michailu Gorbačovovi.

„Samozřejmě že jsou i tací, kteří mají nostalgii k Sovětskému svazu. Mohou mezi ně patřit i lidé, kteří v něm vůbec nežili,“ podotkla v Horizontu ČT24 ukrajinistka Lenka Víchová. Je však přesvědčena, že je co slavit, protože Ukrajina o nezávislost bojovala destíky až stovky let s obrovskými oběťmi na životech.

Připomněla, že sovětská epocha přinesla Ukrajině velké strádání: „Ve dvacátých letech dvacátého století byla vyvražděna veškerá komunistická i kulturní elita ukrajinského národa. Ve třicátých letech zažila tato nejúrodnější země Evropy hladomor. Čtyřicátá léta pak přinesla válku a miliony obětí. V SSSR si Ukrajina opravdu užila své.“

7 minut
Horizont ČT24: Ukrajina slaví nezávislost, komentář Lenky Víchové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jednání mezi Kyjevem a Kremlem provází i krátce před začátkem řada nejasností

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev donutil k jednání. Není ale jasné, zda se sám rozhovorů zúčastní. Otazník visí také nad složením ruské delegace. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již před několika dny avizoval, že v Istanbulu bude na ruského vládce Vladimira Putina čekat osobně. Moskvu nicméně podezírá, že o konec krveprolití neusiluje.
před 8 mminutami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
12:13Aktualizovánopřed 19 mminutami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 35 mminutami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 1 hhodinou

Ruská raketa zabila dva lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších dvou obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
10:32Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
13:22Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
09:38Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Orbánova strana připravila zákon, jenž může omezit organizace financované ze zahraničí

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána v úterý večer předložila návrh zákona, který by vládě umožnil omezovat, penalizovat a potenciálně zakazovat organizace, které označí za hrozbu pro národní suverenitu. Napsala to agentura AP. Podle agentury Reuters by návrh umožnil Úřadu na ochranu suverenity (SPO) sestavit seznam organizací financovaných ze zahraničí, jejichž činnost úřady označí za hrozbu, a omezit jejich aktivity.
před 6 hhodinami
Načítání...