Při záplavách v centrální Číně zemřelo přes tři sta lidí, další desítky se pohřešují, upřesnily úřady

Čínské úřady výrazně zvýšily bilanci obětí na životech po záplavách, které asi před dvěma týdny zasáhly centrální Čínu. Mrtvých je podle aktualizovaných údajů nejméně 302, dalších asi padesát lidí se pohřešuje. Ještě na konci minulého týdne úřady hovořily asi o stovce obětí.

Záplavy v provincii Che-nan
Zdroj: ČTK/imago stock&people via www.imago-images.de Autor: Li Jianan

Rekordní srážky zasáhly v polovině července provincii Che-nan. V jejím správním středisku, metropoli Čeng-čou, voda zabíjela v metru a proměnila ulice v dravé řeky, které strhávaly i vozidla.

V metru několikamilionové metropole zemřelo nejméně čtrnáct lidí, ve vlakové soupravě v něm uvázlo asi pět stovek cestujících. Starostka města oznámila, že dalších 39 lidí zemřelo v podzemních parkovištích.

Místní úřady čelí kritice za to, že i přes varování meteorologů nenařídily zastavit hromadnou dopravu. V Čeng-čou spadl za tři dny téměř ekvivalent průměrných ročních srážek, což se stalo poprvé nejméně za šedesát let. Škody, které povodně napáchaly ve městě, jeho vedení odhadlo na 53,2 miliardy jüanů (přes 176 miliard korun).