Soud v Hongkongu uznal vinným prvního člověka podle bezpečnostního zákona, hrozí mu doživotí

Hongkongský soud shledal vinným z terorismu a separatismu prvního člověka souzeného na základě bezpečnostního zákona. Kontroverzní normu ve své poloautonomní provincii prosadil Peking přes hlasitou místní i mezinárodní kritiku. Výši trestu určí tribunál později, odsouzenému hrozí až doživotí. Odsouzený muž vinu odmítá. 

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Přelomový rozsudek v Hongkongu

Čtyřiadvacetiletý Tong Ying Kit loni prvního července, den po zavedení bezpečnostního zákona, najel na motorce do hloučku policistů. V ruce při tom třímal transparent s nápisem „Svobodu pro Hongkong, revoluce naší doby“.

„Je to slogan, který existuje už pár let a jeho hlavní autor už je několik let ve vězení, byl odsouzen ještě před velkou vlnou protestů v roce 2019, které upozornily celý svět na problém, kterému Hongkong čelí už léta. Podle čínské a hongkongské vlády právě tento konkrétní slogan může nabádat k separatismu,“ dodala zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

I podle nynějšího rozhodnutí soudu právě tento text vyzývá k odtržení Hongkongu od Číny, a mladík je proto podle soudců vinen z podněcování k separatismu.

„Největší problém nebyl, že (Tong) najel do policistů. Byla to ta vlajka s nápisem, který je interpretován jako výzva k odtržení Hongkongu, i když jednoznačně prokazatelné to není. Takže šlo o soud za výrok, ne za nějaký čin. A pokud se v této souvislosti mluví o terorismu, je to úplně absurdní,“ dodala k případu sinoložka Olga Lomová.

Video Studio ČT24
video

Zpravodajka ČT Šámalová: V Hongkongu už padla velká většina garantovaných svobod kromě ekonomických výhod

„Ale není to jen tento slogan, jsou to všechny vcelku i nevinné slogany nebo vyjádření na sociálních sítích. Hongkongská policie minulý týden zatkla pět demokratů za to, že vydali dětskou obrázkovou knížku o ovečkách žijících v Hongkongu a vlcích, kteří se snaží ovládnout jejich území a snaží se je dokonce povraždit. Takže už i to je v Hongkongu považováno za separatismus,“ doplnila k situaci ve městě Šámalová.

Nestandardní proces

Tong odmítl obvinění z terorismu, nabádání k separatismu i nebezpečného řízení. Jeho proces se konal za zavřenými dveřmi a byl v mnoha ohledech nestandardní. 

„Obžalovanému bylo odepřeno propuštění na kauci, což byla dříve v Hongkongu tradice, protože se ctila presumpce neviny, a byl mu odepřen proces před porotou. O jeho osudu rozhoduje trojice soudců, které osobně vybrala správkyně města Carrie Lamová. Jsou to pochopitelně soudci, kteří jsou loajální k vládě a k Pekingu, protože právě tyto případy týkající se státní bezpečnosti nemohou být podle hongkongské vlády svěřeny kterémukoli soudci,“ uzavřela zpravodajka ČT. 

Peking loni 30. června zavedl v Hongkongu přísný bezpečnostní zákon, který trestá cokoli, co Čína pokládá za podvratnou činnost, separatismus, terorismus a paktování se zahraničními silami. Těm, kdo jsou shledáni vinnými, hrozí až doživotní vězení. Kritici upozorňují, že cílem zákona je umlčet opozici a omezit základní svobody v bývalé britské kolonii.

Verdikt bedlivě sledují světová média i ochránci lidských práv, neboť podle agentury AP naznačí, jaký postoj soudů lze v budoucnu očekávat. Na základě zákona už policie v Hongkongu zatkla více než sto lidí, kteří čekají na přelíčení.