Národní sdružení ve Francii dál povede Le Penová

Marine Le Penová byla na nedělním sjezdu Národního sdružení (RN) podle očekávání počtvrté zvolena do čela této francouzské krajně pravicové strany. Byla jedinou kandidátkou. Na sjezdu v jihofrancouzském Perpignanu dostala 98,35 procenta hlasů, informovala agentura AFP. Stranu vede od roku 2011.

Video Události
video

Události: Sjezd Národního sdružení zvolil Marine Le Penovou znovu předsedkyní strany

Le Penová zároveň potvrdila svou kandidaturu na prezidentský úřad. V nedávných regionálních volbách, které podle tisku posloužily jako předkolo voleb prezidentských, tato protiimigrační a euroskeptická strana nicméně neuspěla a žádný region nezískala. Průzkumy přesto dávají Le Penové šanci dostat se v boji o Elysejský palác do druhého kola.

„K Národní frontě se nevrátíme,“ sdělila mimo jiné v nedělním projevu. Odkázala přitom na někdejší název strany, která v polovině roku 2018 změnila jméno a kurz. Chce se tak distancovat od antisemitské a rasistické minulosti. Le Penová má v úmyslu z méně radikální pozice oslovit více voličů, napsala agentura DPA. Její kritici ale volají po tvrdších postojích, které prosazoval její otec. Podle odborníků bude jedním z hlavních témat voleb přistěhovalectví a bezpečnost.

Jordan Bardella byl na sjezdu jmenován prvním místopředsedou. Tento europoslanec a zástupce Le Penové od podzimu v pouhých 25 letech dočasně povede stranu po dobu prezidentské kampaně šéfky RN. Svými protievropskými postoji se nikdy netajil. „Evropská unie už nemůže dále přehlížet touhu lidí po svobodě a suverenitě. Bude muset změnit svoji ekonomickou, sociální i migrační politiku,“ řekl ve svém projevu v roce 2019.