Podnikatelé a ochránci životního prostředí našli společnou řeč. Ústřice se vracejí do moře

3 minuty
Horizont ČT24: Pandemie a ústřice
Zdroj: ČT

Ústřičné farmy na východním pobřeží USA jsou na pokraji bankrotu. Ekologové ale našli způsob, jak je dostat z tísně. Úlovky vykupují a vracejí je do moře. Obnovují tak rozsáhlé útesy, z nichž již zmizelo až 85 procent všech ústřic.

Kdysi to byla lahůdka na menu nejluxusnějších restaurací, nyní slouží jako záchrana skomírajícího mořského ekosystému. Místo na talíři ústřice končí tam, kam patří, tedy na dně oceánu.

K tomuto nezvyklému řešení přispěla pandemie a s ní spojené rozsáhlé ekonomické uzávěry. Tehdy se ústřičné farmy se ze dne na den ocitly v bezvýchodné situaci. „Loni v březnu byly prodeje prakticky na nule. Devadesát procent našich ústřic jde do restaurací. Jakmile se uzavřely a naši distributoři řekli, že si žádné nemůžou vzít, neměli jsme je kam dát,“ říká zakladatel společnosti Virgin Oyster Company Brian Gennaco. 

Oboustranně výhodné řešení

 V sádkách tak zůstaly tisíce ústřic, které navíc přerostly do nadměrné velikosti. Po otevření trhu by je restaurace odmítly. S výhodnou nabídkou ale přišli ochránci přírody.

„Vykupujeme nadbytečné ústřice – ty velké, kterým se také přezdívá ošklivky – na trh by se nedostaly. Vracíme je do přírody, aby nahradily ztracené ekosystémy,“ vysvětlila Alix Laferrierová z organizace The Nature Conservancy.

Vrátit život do moří

Ekologové tak obnovují rozsáhlé útesy tvořené ústřicemi. Útesy poskytují ohroženým druhům útočiště i potravu. Jako přírodní zátarasy chrání dno před ničivou silou mořských bouří a zabraňují erozi pobřeží. Zároveň fungují jako přírodní čistička vody.

„Je to pro nás spása, která nám umožňuje mít stálý příjem. Myslím, že je to skvělá věc, co (ochránci přírody) dělají, a je skvělé být toho součástí,“ pochvaluje si majitel ústřičné farmy  Chris Burtis.

Jedna ústřice dokáže za den přefiltrovat až 190 litrů vody. Ekologové chtějí v rámci speciálního programu vysadit na severovýchodním pobřeží Spojených států pět milionů ústřic a do moří v blízkosti velkých měst, které jsou kvůli znečištění nyní tiché, tak znovu vrátit život.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 72, informovala agentura Ukrinform.
08:02Aktualizovánopřed 6 mminutami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
před 7 mminutami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 53 mminutami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 5 hhodinami

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 7 hhodinami

Sousedé Ruska znovu hledí k protipěchotním minám

Ruská agrese na Ukrajině a hrozba, že by se tam Rusko nemuselo zastavit, vedou jeho sousedy k intenzivnímu opevňování společné hranice. Nezůstávají jen u plotů a ostnatého drátu. Polsko, pobaltské státy a Finsko hodlají odstoupit od Ottawské úmluvy. To by jim umožnilo opět začít vyrábět, skladovat a využívat protipěchotní miny zejména na hranicích s Ruskem a Běloruskem.
před 8 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 10 hhodinami
Načítání...