Střelec v Indianapolis zabil několik lidí u depa kurýrní služby, pak spáchal sebevraždu

V logistickém centru kurýrní služby FedEx v americkém městě Indianapolis v noci na pátek útočník zastřelil osm lidí a několik dalších zranil. Oznámil to mluvčí místní policie, podle něhož pak podezřelý zřejmě spáchal sebevraždu krátce předtím, než na místo dorazila police. Motiv útoku je nejasný, policie dosud nezveřejnila ani identitu podezřelého. Společnost FedEx zatím nekomentovala, zda byl jejím zaměstnancem.

Místo střelby v Indianapolis
Zdroj: EBU Autor: USCBSN

Incident se stal nedaleko mezinárodního letiště u hlavního města státu Indiana asi půl hodiny před půlnocí místního času (asi 05:30 SELČ). Podle zástupce šéfa místní policie Craiga McCartta začal útočník nejprve nahodile střílet na parkovišti a pak se přesunul do budovy skladu.

„Nebyla tam žádná konfrontace s nikým, žádné výtržnosti, žádné hádky. Zdá se, že prostě začal nahodile střílet,“ řekl McCartt.

McCartt již dříve médiím sdělil, že policie dorazila na velmi chaotické místo činu, kde ležela řada obětí a „všude pobíhali svědci“. Lékaři na místě ošetřovali několik raněných, z nichž pět převezli do nemocnice. Žádný z policistů zraněn nebyl.

V depu Fedexu v Indianapolis pracuje více než 4500 lidí a jde o druhé největší logistické centrum této firmy na světě. Společnost po útoku uvedla, že o něm nadále shromažďuje informace a spolupracuje s vyšetřovateli. Později dodala, že mezi mrtvými byli její pracovníci. Na vyšetřování se podílí i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Americký prezident Joe Biden označil incident z Indianapolis za „poslední z řady tragédií,“ k nimž došlo v USA v posledních týdnech. „Znovu mám tu smutnou povinnost nařídit stažení vlajek na půl žerdi v Bílém domě, ve veřejných budovách a prostranstvích, vojenských stanovištích a na ambasádách. Jen dva týdny poté, co jsem podobný příkaz vydal naposledy,“ uvedl prezident. „Násilnosti s použitím střelných zbraní jsou v Americe epidemií. Neměli bychom to však přijímat. Musíme jednat,“ dodal.

Guvernér Indiany Eric Holcomb označil pátek za „další srdcervoucí den“. Vlajky ve státě Indiana budou ode dneška do úterý vlát na půl žerdi na počest zemřelých, oznámil. Starosta Indianapolis Joe Hogsett odsoudil „násilný čin, který zbytečně připravil o život osm našich sousedů“.

Noční krveprolití bylo podle agentury AP nejméně třetí letošní masovou střelbou v největším městě státu Indiana, kde žije necelých 900 tisíc lidí. Při lednovém incidentu údajně zemřelo pět lidí včetně těhotné ženy, při březnovém sporu v domácnosti pak podle vyšetřovatelů muž zastřelil tři dospělé a jedno dítě, načež unesl vlastní dceru.

Útoky střelců ve Spojených státech jsou v posledních týdnech časté. V pondělí se strhla přestřelka na střední škole v Knoxville ve státu Tennessee. Útočníkem byl jeden ze studentů. Při incidentu přišel o život, jeden ze zasahujících policistů utrpěl vážná zranění. Šest obětí si vyžádala střelba v jihokarolínském městě Rock Hill z minulého týdne, kterou měl na svědomí bývalý profesionální hráč amerického fotbalu. V březnu po střelbě v trojici masážních salonů v Atlantě a jejím okolí zemřelo osm lidí, šest z nich byly ženy asijského původu. O několik dní později střelec v supermarketu ve městě Boulder v Coloradu zabil deset lidí, včetně policisty.

Americký prezident Joe Biden minulý týden představil soubor opatření zaměřených na potírání násilí páchaného střelnými zbraněmi. Šéf Bílého domu střelby v USA označil za epidemii, která musí skončit. Každý den je podle něj ve Spojených státech postřeleno 315 lidí, z nichž 106 zemře.