Egypt zadržuje loď, která blokovala Suez. Jako odškodné žádá skoro miliardu dolarů

Egyptské úřady zadržují obří kontejnerovou loď Ever Given, která v březnu téměř týden blokovala Suezský průplav. Požadují po jejím japonském majiteli odškodné 916 milionů dolarů (zhruba 20 miliard korun). Informují o tom agentury Reuters a AP.

„Toto plavidlo je nyní oficiálně zadrženo,“ uvedl podle AP šéf správy průplavu Usáma Rabía. „Nechtějí nic zaplatit,“ dodal. Plavidlo podle něj nebude moci opustit Egypt, dokud se odškodné nevyřeší.

Rabía výši odškodného neupřesnil. Pojišťovna UK Club nicméně podle Reuters uvedla, že Egypt po majiteli lodi požaduje 916 milionů dolarů. Majitelem plavidla je japonská společnost Shoei Kisen Kaish. Jeden z manažerů firmy potvrdil, že egyptské úřady požadují odškodné a že loď nemá povolení Egypt opustit, neposkytl však žádné další podrobnosti.

Týdenní blokáda

Loď Ever Given, delší než čtyři fotbalová hřiště za sebou, se vzpříčila v jižní části kanálu za silných větrů 23. března. Vodní cestu blokovala šest dnů, proplout kvůli tomu nemohly stovky lodí. Až po týdnu se podařilo specialistům s flotilou remorkérů a díky vrcholícímu přílivu dostat 220 tisíc tun vážící kolos od písčitého břehu. Předtím několik bagrů odstraňovalo tisíce metrů krychlových písku a bláta kolem lodi.

Rabía minulý týden upozornil, že incident pro Suezský průplav znamenal nejen náklady na uvolnění lodi a výpadek příjmů, ale také „velkou morální újmu“. Podle pojišťovny UK Club požadované odškodné zahrnuje mimo jiné 300 milionů dolarů za „ztrátu pověsti“, napsala agentura Reuters.

Suezským průplavem prochází přes deset procent světového obchodu, včetně sedmi procent globálních dodávek ropy. V loňském roce tímto kanálem proplulo více než 19 tisíc lodí. Pro Egypt je Suezský průplav důležitým zdrojem devizových příjmů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Myanmar a Thajsko zasáhly ničivé otřesy, je potvrzeno víc než sto obětí

Myanmar, Thajsko a částečně i Čínu zasáhlo v pátek silné zemětřesení. V Myanmaru si vyžádalo nejméně 144 mrtvých a přes 730 zraněných, oznámil šéf tamní vládnoucí vojenské junty. Upozornil, že počet obětí se ještě zvýší. Geologická služba USA (USGS) má za pravděpodobné, že jich bude více než tisíc. Tuzemské ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by zemětřesení zasáhlo české občany, v podobném duchu se vyjádřily i cestovní kanceláře.
09:21Aktualizovánopřed 4 mminutami

Panuje chaos. Lidé se bojí dalších otřesů, říká Čech v Bangkoku

V thajském hlavním městě Bangkoku se během silného zemětřesení, které zasáhlo i Myanmar, zřítil mimo jiné rozestavěný třicetipatrový mrakodrap. Čech Lukáš Kouřil v rozhovoru pro ČT24 popsal, že v metropoli asijské země panuje chaos a panika. Centrum je podle něj ucpané a obyvatelé prchají, protože se obávají dalších otřesů.
13:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

OBRAZEM: Silné otřesy v Asii zabíjely a ničily

Thajsko i Myanmar zasáhlo v pátek zemětřesení o síle až 7,7 stupně. Záchranáři pátrají po přeživších, kteří zůstali v troskách zřícených či poničených budov. Podle odhadu americké geologické služby USGS by se počet obětí mohl s přibližně třetinovou pravděpodobností pohybovat mezi deseti a sto tisíci, kolem pátečního poledne byl ale počet mrtvých z míst neštěstí hlášený výrazně nižší. Záběry zkázy po otřesech plní sociální sítě i servis světových agentur. Lidé ze zasažených oblastí například pořídili záběry vody vylévající se z bazénů na střechách mrakodrapů nebo shromažďování vyděšených lidí v ulicích.
před 3 hhodinami

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedem stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
před 4 hhodinami

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
před 4 hhodinami

Požáry v Jižní Koreji mají desítky obětí, hašení pomáhá příznivé počasí

Požáry v Jižní Koreji si vyžádaly nejméně 28 obětí, tamní úřady je podle agentury Reuters prohlásily za nejtragičtější v historii země. Podmínky pro hašení ohňů jsou podle ministra lesnictví Lima Sang-seopa aktuálně příznivější než v minulých dnech, a to díky dešti a chladnějšímu počasí.
07:21Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Soud zablokoval Trumpův zákaz vojenské služby pro transgender osoby

Americký soud zablokoval nařízení prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje transgender osobám sloužit v armádě. Jedná se o druhé celostátní soudní rozhodnutí proti tomuto opatření během dvou týdnů, píše agentura AP. Trump zároveň ve čtvrtek nařídil, aby byla z rozsáhlého muzejního komplexu Smithsonian Institution odstraněna „nevhodná, rozdělující nebo protiamerická ideologie“.
před 7 hhodinami

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
před 8 hhodinami
Načítání...