Zemřel britský princ Philip, manžel královny Alžběty II. Bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel britský princ Philip, vévoda z Edinburghu a manžel královny Alžběty II. Oznámil to Buckinghamský palác. Zemřel pokojně v pátek ráno ve Windsoru. Od letošního února do března pobýval v londýnské nemocnici, kde se léčil s infekcí a podstoupil neupřesněný zákrok na srdci.

Video Události
video

Události: Zemřel britský princ Philip

„Její Veličenstvo s hlubokým zármutkem oznámila úmrtí svého milovaného manžela, Jeho Královské Výsosti prince Philipa, vévody z Edinburghu. Jeho Královská Výsost pokojně zemřela dnes ráno na hradě Windsor,“ oznámila královská rodina. 

Vlajky na Buckinghamském paláci byly staženy na půl žerdi a na jeho brány bylo podle záběrů z britských médií umístěno oznámení o vévodově úmrtí. Posledním místem vévodova odpočinku bude královská hrobka na hradě Windsoru, předtím bude jeho tělo uloženo v londýnském Svatojakubského paláci, napsal list Financial Times. Očekává se také, že Británie bude od pátku po osm dní držet smutek.

Vévoda nebude mít kvůli koronavirovým omezením státní pohřeb a rakev s jeho tělem nebude veřejně vystavená. „Členové veřejnosti musí být bohužel požádáni, aby se nepokoušeli zúčastnit událostí souvisejících s pohřbem,“ uvedla podle agentury Reuters královská heraldická společnost College of Arms. Pohřeb se v souladu s tradicí i Philipovými přáními bude podle ní konat v kapli svatého Jiří na hradě Windsoru.

Brzy po oznámení vévodovy smrti začali lidé chodit k Buckinghamskému paláci klást květiny. Britská vláda však požádala, aby se lidé před královským palácem neshromažďovali a nadále se řídili epidemickými doporučeními, omezili cestování a vyhýbali se místům s velkou koncentrací lidí.

Na zprávu o smrti člena královské rodiny zareagoval i britský premiér Boris Johnson. „Vzpomínáme na vévodu zejména jako na neochvějnou podporu jejího královského veličenstva královny, nejen jako na jejího společníka, který byl každý den její vlády po jejím boku, ale jako na jejího manžela, její sílu a oporu po více než 70 let,“ prohlásil předseda vlády.

Video Tisková konference britského premiéra Borise Johnsona k umrtí prince Philipa
video

Tisková konference britského premiéra Borise Johnsona k umrtí prince Philipa

Zdroj: ČT24

Rovněž uvedl, že princ Philip pomáhal nasměrovat britskou monarchii tak, aby dokázala po druhé světové válce zůstat vitální součástí veřejného života v zemi. Premiérská rezidence v ulici Downing Street číslo 10 v pátek na počest zesnulého stáhla britskou vlajku na půl žerdi.

Státníci celého světa vyjádřili soustrast 

„Spojené království přišlo v princi Philipovi o výjimečného veřejného činitele. Zasvětil svůj život své zemi, a to od vynikající kariéry v královském námořnictvu za druhé světové války po desetiletí služby jako vévoda z Edinburghu. Nejvíce však bude vzpomínán díky své výjimečné oddanosti královně,“ uvedl vůdce opozičních labouristů Starmer.

„Vždy, když jsem se s ním setkal, zapůsobila na mne jeho zřetelná radost ze života, jeho zvídavá mysl a jeho schopnost komunikovat s lidmi z jakéhokoliv prostředí a společenského postavení. Dokázal mistrně přimět lidi, aby se uvolnili a připadali si výjimeční,“ poznamenal arcibiskup z Canterbury Justin Welby.

„Jsem zarmoucena zprávami o úmrtí vévody z Edinburghu. Vyjadřuji osobní a hlubokou soustrast jménem skotské vlády a skotského lidu jejímu královskému veličenstvu a její rodině,“ napsala na Twitteru skotská premiérka Sturgeonová.

Bývalý labouristický premiér Tony Blair vyzdvihl Philipovy charitativní projekty. „Bude přirozeně nejvíce uznáván za pozoruhodnou a nezlomnou podporu královny po dobu tolika let. Měl by být však vzpomínán a oslavován rovněž sám za sebe, jako prozíravý, odhodlaný a nebojácný muž,“ uvedl v prohlášení Blair.

„Jeho zájem o lidi a jejich příběhy byl vždy opravdový, jeho motivace vždy svým příkladem povzbuzovala k výkonu služby ostatní,“ uvedl bývalý tiskový mluvčí vévody z Edinburghu James Rosco. 

Australský premiér Scott Morrison označil podle agentury DPA vévodu z Edinburghu za zosobnění „generace, kterou již nikdy znovu neuvidíme“, a připomněl, že Austrálii navštívil více než dvacetkrát. „Téměř 80 let sloužil princ Philip Koruně, své zemi a Společenství,“ podtrhl. Britské královské rodině kondolovala rovněž premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová jménem všech obyvatel své země.

Britové uctívají památku zesnulého prince u Buckinghamského paláce
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Matt Dunham

Kanadský premiér Justin Trudeau popsal prince Philipa jako „muže s pevným přesvědčením a principy“. „Budeme na něj s citem vzpomínat jako na oporu v životě naší královny,“ oznámil Trudeau podle agentury AFP. Zapojení vévody z Edinburghu do mnoha sociálních iniciativ vyzdvihl také indický premiér Naréndra Módí.

Soustrast Alžbětě II. a ostatním příbuzným zesnulého prince Philipa vyjádřila norská královská rodina, v jejímž čele stojí čtyřiaosmdesátiletý král Harald. Rodina oznámila v prohlášení, že v den pohřbu chotě královny Alžběty II. budou vlajky na balkoně královského paláce v Oslu na půl žerdi.

Švédský král Carl XVI. Gustaf, kterému je 74 let, sdělil: „Princ Philip byl po mnoho let dobrým přítelem naší rodiny, přítel, kterého jsme si vážili.“ Švédská monarchie vydala prohlášení, v němž vyjádřila soustrast „jejímu Veličenstvu královně, královské rodině a obyvatelům Velké Británie“.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas na Twitteru vyzdvihl Philipův „dlouhý život ve službách své země“ a vyjádřil „smutek nad ztrátou (…) pro královskou rodinu, lid Společenství a všech, kteří ho měli rádi“. Podle bývalého amerického prezidenta George W. Bushe princ Philip „důstojně reprezentoval Spojené království“ a „během svého dlouhého a pozoruhodného života se věnoval mnoha ctnostným záležitostem a druhým lidem“, cituje Bushovo prohlášení AFP.

Smutek ze smrti prince Philipa vyjádřili i irský premiér Micheál Martin nebo předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Královně Alžbětě a celé britské královské rodině kondoloval také izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

V posledních letech se princ na veřejnosti prakticky neobjevoval, z veřejného života se stáhl v roce 2017. Během koronavirové pandemie trávil čas v izolaci, zejména ve Windsoru. Společně s Alžbětou II. byl na začátku tohoto roku proti covidu-19 očkován.

Nejdéle sloužící královský choť v britské historii

V polovině února byl vévoda hospitalizován v soukromé londýnské nemocnici kvůli nevolnosti a blíže neupřesněné infekci. Na začátku března pak Buckinghamský palác informoval, že vévoda úspěšně podstoupil proceduru kvůli předchozím srdečním problémům. Propuštěn byl 16. března.

Philip se narodil 10. června 1921 na řeckém ostrově Korfu. Jeho babička z matčiny strany byla vnučkou britské královny Viktorie. Po vzpouře v Řecku v roce 1922 musela královská rodina s malým Philipem uprchnout do exilu, nejprve do Paříže, posléze Philip pobýval v Německu či Anglii.

Philip se s Alžbětou II. oženil v roce 1947, a to pět let předtím, než se stala královnou. Podle zpravodajského serveru BBC mu proto patří titul nejdéle sloužícího královského chotě v historii země. Pár má čtyři děti, osm vnoučat a deset pravnoučat.

Video Zpravodaj Vostal komentuje atmosféru a reakce ve Velké Británii po smrti prince Philipa
video

Zpravodaj Vostal komentuje atmosféru a reakce ve Velké Británii po smrti prince Philipa

Zpravodaj Vostal komentuje atmosféru a reakce ve Velké Británii po smrti prince Philipa

Velvyslanec České republiky ve Velké Británii Sečka k úmrtí prince Philipa

Tisková konference britského premiéra Borise Johnsona k umrtí prince Philipa

Spolupracovník ČT ve Velké Británii Ivan Kytka o smrti prince Philipa

Odborník na královské rody Kamil Rodan o roli prince Philipa v britské královské rodině