Jordánský princ obviněný ze snahy destabilizovat království slíbil podporu panovníkovi

Divoké spekulace o zmařeném pokusu o palácový převrat v Jordánsku má uklidnit poslední oficiální zpráva z Ammánu. Bývalý korunní princ Hamzá nejprve na tajně odeslané videonahrávce z domácího vězení obvinil režim z korupce a zastrašování. Teď ale slíbil věrnost králi a ústavě. Zatčení skupiny lidí včetně dvou vysoce vlivných mužů ale naznačují velký mocenský střet. 

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Jordánský princ slíbil věrnost králi

Zdroj: ČT24

Tečku za krizí uvnitř královské rodiny mělo podle paláce učinit písemné prohlášení prince Hamzy. „Odevzdávám se do rukou jeho veličenstva krále. Zůstávám věrný ústavě drahého Jordánského hášimovského království,“ stojí v jeho vyjádření.

Jde o první prohlášení bývalého korunního prince od víkendu, kdy tajně zaslal světovým médiím dvě videonahrávky. Ty v zemi i zahraničí vyvolaly lavinu obav ohledně stability království v neklidném regionu.

„Dnes ráno mě navštívil šéf generálního štábu jordánských ozbrojených sil a informoval mě, že nemůžu vyjít ven a mluvit s lidmi,“ prohlásil tehdy princ. 

Nevlastní bratr krále Abdalláha II. měl skončit v domácím vězení kvůli kritice režimu. Na nahrávce ho nezvykle tvrdě osočuje kvůli korupci, nekompetentnosti a zastrašování protivníků.

Obviněn ze spiknutí

Reakce vlády přišla záhy. Obvinila prince z úmyslu destabilizovat zemi. Kvůli údajnému spiknutí zatkly úřady šestnáct lidí. Armáda vyjádřila podporu králi.

Podle vicepremiéra jordánské vlády Aymana Safadího se vyšetřování zaměřilo i na princovy telefonáty se zahraničními silami ohledně vhodného načasování kroků vedoucích k narušení bezpečnosti stabilního Jordánska.

O jaké zahraniční síly mělo jít, ale vicepremiér neuvedl. Není známá ani totožnost zadržených. Úřady zakázaly o roztržce mezi králem a princem veřejně informovat. V zemi roste nespokojenost kvůli propadající se ekonomice. O závažnosti situace svědčí i rychlé reakce z okolních států a od spojenců včetně Spojených států, všichni podpořili krále Abdalláha.