Začal proces s policistou obviněným z vraždy Floyda. „Vymáčknul z něj život,“ uvedl žalobce

Úvodní řečí prokurátora začal v americkém Minneapolisu ostře sledovaný proces s bývalým policistou Derekem Chauvinem, který čelí obviněním z vraždy a zabití Afroameričana George Floyda. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Floydova smrt před téměř rokem vyvolala masové protesty napříč Spojenými státy i v zahraničí.

Video Události
video

Události: Chauvinovi hrozí až 75 let vězení

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co se jej snažila v Minneapolisu zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělanou bankovkou. Podle policie se Floyd strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog.

Na videu zachyceném kolemjdoucím je vidět policista, který Floydovi klečí dlouhé minuty na krku. Zatýkaný se v tu chvíli už nesnaží bránit a opakovaně říká, že nemůže dýchat. Po chvíli ztratil vědomí a přivolaní záchranáři naložili jeho bezvládné tělo na nosítka. O několik okamžiků později zemřel v blízké nemocnici.

Podle prokurátora porušil Chauvin své povinnosti

Chauvin použil proti neozbrojenému Floydovi nadměrné a nepřiměřené násilí, a proto porušil své povinnosti policisty, prohlásil v úvodní řeči prokurátor Jerry Blackwell. Floyd podle něj celkem 27krát prosil, aby jej strážník nechal dýchat, Chauvin ho ale nepustil.

Před soudem ukázal fotografii pořízenou kolemjdoucím, na níž Chauvin klečí Floydovi na krku. Policista na ní podle žalobce zatýkaného „drtil do jeho posledního dechu – dámy a pánové – vymáčknul z něj život,“ řekl ve svém asi hodinovém proslovu k porotě.

Bezprostředně před Blackwellovým proslovem složilo přísahu před soudcem Peterem Cahillem 12 porotců a dva náhradníci, kteří budou na závěr procesu rozhodovat o Chauvinově vině či nevině. Podle Cahilla bude proces trvat až měsíc.

Chauvinův obhájce Eric Nelson pak ve své úvodní řeči hovořil o tom, že Floyd užíval drogy a že údajně trpěl dlouhodobými zdravotními obtížemi. Mluvil rovněž o okolnostech incidentu, který vedl k jeho úmrtí. „Nebyl to jednoduchý zápas,“ řekl o chaotické scéně při Floydově zatýkání. Dodal přitom, že výkřiky kolemjdoucích „odvedly pozornost policistů od péče o pana Floyda.“

Chauvin čelí obvinění z vraždy druhého stupně, za niž mu podle zákonů ve státě Minnesota hrozí až 40 let za mřížemi. Obviněn je i z vraždy třetího stupně, která se pojí s mírnějším trestem do 25 let a je jednodušší ji u soudu dokázat. Krom toho čelí obvinění ze zabití, které se trestá sazbou až deset let vězení. Bývalý policista, který je po zaplacení kauce na svobodě, svou vinu popírá.

Lidé před soudní budovou v Minneapolisu
Zdroj: Reuters
Autor: Nicholas Pfosi

Streamovaný proces

Kapacita soudní síně je omezena kvůli opatřením spojeným s pandemií covidu-19. Soud rozhodl, že proces s Chauvinem se uskuteční dříve než se třemi dalšími bývalými policisty, kteří se zatýkání Floyda zúčastnili a jsou obžalováni z napomáhání vraždě. Veřejnost nemá přístup do soudní síně, proces je však živě streamován, což je v USA neobvyklé.

Na proces v Minneapolisu se upírá pozornost amerických i světových médií již od výběru poroty, během kterého byli někteří kandidáti vyřazeni kvůli možné předpojatosti. Ze 14 porotců je osm bělochů a šest černochů nebo osob smíšené rasy.

Floydova smrt spustila masivní a místy násilné protesty v desítkách amerických měst, odkud se následně přenesly do Evropy a dalších zemí. Centrum Minneapolisu dnes střeží množství policistů, vztyčeny byly betonové zábrany a zátarasy s ostnatým drátem. Místní představitelé uvedli, že jsou odhodláni zabránit opakování ničivých nepokojů, které následovaly po Floydově smrti. Ve stavu pohotovosti jsou jednotky Národní gardy.